Hersonas domniece LTV intervijā: Pilsētā cenšas izķert palikušos Krievijas karavīrus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainas specdienesti Hersonā cenšas izķert palikušos Krievijas armijas karavīrus, kas, maskējušies civildrēbēs, vēl slēpjas pilsētā. Hersonā ir izsludināta komandantstunda. Uz ielām – patruļas, bet daudziem hersoniešiem ir prieks, ka var atgriezties pilsētā. Darbu tur sākuši arī Hersonas pašvaldības deputāti, kuriem drošības nolūkos okupācijas laikā bija jāevakuējas,  Latvijas Televīzijai intervijā sacīja Hersonas domniece Jevgēnija Belaja. 

Jevgēnija Belaja: Mājās, uz dzimtās zemes, brīvā, tīrā gaisā, kur var mierīgi elpot. Jā, ir visas komunālās problēmas – nav ūdens, nav gaismas, nav vēl pilsētā sakaru. Tie ir tikai dažās vietās. Daudz ir darba komunālajiem dienestiem, jo tika apsekota ūdensapgādes saimniecība – tur viss ir aizvests, izlaupīts, nekā nav. Bet cilvēki – tas ir spēks! 

Odita Krenberga: Bet kas ir zināms par Krievijas karavīriem, kas paslēpušies pilsētā? Jūs arī teicāt, ka tādi ir.

Viņi ir palikuši. Vakardien tika saņemts ciet viens civilās drēbēs. Visi mūsu specdienesti strādā, lai izķertu.

Cik ir jau izdevies notvert?

Datus nevaru pagaidām pateikt, tā ir slepena informācija.

Ko var teikt par kara noziegumiem, ko okupanti Hersonā pastrādājuši?

Izlaupīšana – tā ir viena procesa daļa. Otra ir cilvēku nolaupīšana. Spīdzināšana – vēl trešā. No iepriekšējās izmeklēšanas izolatora viņi izlaida 457 cilvēkus, pret kuriem tur bija kriminālprocesi. Viņus izlaida, pēc tam tur sarīkoja ugunsgrēku. Pilsētā ir komandantstunda, lai nebūtu nekādu tādu nevajadzīgu momentu vakaros, kamēr nav apgaismojuma.

Vai esat jau sākuši strādāt domes ēkā?

Nē, mēs neesam vēl sākuši. Nē, nē, ēka vēl tiek apsargāta, jo tur vēl strādā atmīnētāji. Vēl pagaidām nedrīkst doties tur iekšā. 

Kas ir galvenais, ar ko jūs kā deputāti tagad nodarbosieties?

Humānās palīdzības joma. Palīdzēsim militārajai administrācijai darbu organizācijā, arī komunālo dienestu. Pilsēta jāsaved kārtībā. Saistībā ar to, ka tagad nebūs apkures, būs jāizveido apsildīšanas punkti un lauka virtuves. Vēl tiek vākta informācija no ārstiem par medicīnu  Pašlaik tiek organizēti humānie štābi pa rajoniem. Viss ir uzlabošanas procesā.

Kā ir ar jūsu māju? Tā ir vesela?  

Vēl nebiju tur. Vispirms satiku visus savējos cilvēkus, apkampu, izraudājos. Savu māju vēl neredzēju, bet ceru, ka ir vesela.

Kas ir zināms par to, kas notiek kreisajā krastā, uz kurieni pārcēlās Krievijas armija?

Nevaru pateikt. Notiek kaujas. Tāpēc mūs lūdz klusēt par informāciju. 

Tur ir dzirdami šāvieni?

Jā, protams. Visu laiku dzirdams, kā darbojas pretgaisa aizsardzība. Bet nav tik ļoti bail, kā sākumā šķita.

Paldies jums par interviju!

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.

9. novembrī Krievijas karaspēka vadība paziņoja, ka ir pieņemts lēmums par karaspēka izvešanu no Hersonas pilsētas un pārcelšanos uz Dņepras upes kreiso krastu. 11. novembrī Krievijas karaspēka vienības pameta Hersonas pilsētu, kur drīz vien ienāca Ukrainas karavīri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti