Helsinkos sācies Trampa un Putina samits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Helsinkos pirmdien notiek ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina samits.

Lai gan no ASV un Krievijas ir ieradušās plašas delegācijas, sarunu telpā būs tikai abi prezidenti un viņu tulki.

Cietas sejas, vēsi un atturīgi – tā varētu nodēvēt pirmo ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas līdera Vladimira Putina tikšanos  Somijas prezidenta pilī. Abi politiķi pirms iešanas sarunu telpā tradicionāli nosēdās krēslos un pauda pirmo vēstījumu žurnālistiem. Tas bija ļoti atturīgs.

Putins teica, ka "pienācis laiks pamatīgi parunāt gan par divpusējām attiecībām, gan par dažādiem "sāpīgajiem punktiem" pasaulē, un to ir pietiekami daudz, lai mēs tam pievērstu uzmanību".

Savukārt Tramps sacīja: "Attiecību veidošana ar Krieviju ir laba, nevis slikta lieta. Es domāju, ka pasaule grib, lai mēs veidojam attiecības."

Tramps norādīja, ka gan ASV, gan Krievija ir lielas kodolvalstis un tas gan neesot īsti labi, bet tieši tādēļ abām ir jāsarunājas. Sekoja arī tradicionālais rokas spiediens.

Tramps pirmais pastiepās pretī Putinam, un Krievijas prezidents atsaucās, tiesa, ar otru roku pieturoties pie krēsla, jo Tramps ir labi pazīstams ar saviem ciešajiem un aizrautīgajiem rokas spiedieniem.

Pusotru stundu abi līderi būs sarunu telpā divi vien, tikai kopā ar tulkiem, un pēc tam sekos preses konference.

Samits notiek Somijas prezidenta pilī. Pirms sarunu sākuma Tramps un Putins kopīgi nofotografējās ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti.

Tikšanās sākās ar 55 minūšu novēlošanos, jo Putina lidmašīna Helsinku lidostā ieradās ar nokavēšanos. Tramps ieradās Helsinkos jau svētdien.

Paredzams, ka šajā samitā, ko pasaule gaidīja ar zināmu piesardzību, tiks apspriests ASV un Krievijas attiecību pašreizējais stāvoklis un turpmākās izredzes, skarot tādus tematus kā Sīrija, Ukraina, līgumi bruņojuma kontroles jomā un aizdomas par Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanās.

Tramps svētdien izteicās, ka no tikšanās ar Putinu negaida īpašus rezultātus. Intervijā telekanālam CBS viņš norādījis, ka no šīm sarunām "negaida neko sliktu, bet, iespējams, kaut ko labu".

Latvijas pētnieki un ārpolitikas notikumu komentētāji uzsver dažādus Trampa un Putina sarunas aspektus. Mārtiņš Hiršs Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" un LTV ziņu dienestam skaidroja, ka šī tikšanās ir vajadzīga abiem - Putinam, lai sevi Krievijā pozicionētu kā uzvarētāju un globālu līderi, Trampam - parādīt sevi kā veiksmīgu diplomātu. Proti, līdzīgi kā pēc sarunas ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, kurās īstas vienošanās nav, taču tas netraucē Trampam sevi pozicionēt kā problēmu un jautājumu atrisinātāju. Viņš pieļāva, ka sarunās var būt negaidīti un unikāli paziņojumi no Trampa, kurus pat ASV neviens negaida. Tiesa, Trampa vara ASV nav absolūta - sankcijas pret Krieviju var atcelt un drošības politiku Eiropā var mainīt tikai ar ASV Kongresa atbalstu.

Toties Kārlis Bukovskis Latvijas Radio bilda, ka īstais sarunu rezultāts kļūs skaidrs tuvākajās nedēļās, kad varēs redzēt, ko saka abu valstu Ārlietu ministrijas un politiķi.

Abi prezidenti iepriekš divatā tikušies pērn G20 samita kuluāros Vācijā un Āzijas un Klusā okeāna valstu ekonomiskās sadarbības (APEC) samita laikā Vjetnamā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti