Helsinkos vasarā darbā aizņemtu vecāku bērnus spēļlaukumos ēdina bez maksas

Somijā ne visiem vecākiem vasarā ir iespējami gari atvaļinājumi. Lai viņu bērni vasarā ietu ārā, pavadītu daudzas stundas pēc kārtas labiekārtotajos spēļlaukumos, tur viņus katru dienu pabaro ar siltu ēdienu, kas ir bez maksas. Līdzi jāņem sava bļodiņa un karotīte. Tā Helsinkos dara jau 75 gadus.

Helsinkos vasarā darbā aizņemtu vecāku bērnus spēļlaukumos ēdina bez maksasMaira Dobele

  Helsinkos vāveres vārdā nosauktajā spēļlaukumā parastā darbadienā bez piecpadsmit minūtēm divpadsmitos bērni sastājas lielā aplī. Vidū tiek ievests kāds zēns, kuram tiek aizsietas acis. Tad spēļlaukuma audzinātāja Mia viņu iegriež.

  Bērns griežas, griežas, kamēr apstājas, un kā pulksteņrādītājs viņš ar roku norāda uz kādu meiteni aplī. Tie, kas no šīs meitenes stāv pa labi, ēdienu dabūs pirmie. Tie, kas stāv pa kreisi – būs ēdēju rindas pakaļgals.

  Spēļlaukuma audzinātāja Mia Unnaslahti stāstīja, ka šodien ēdienkartē ir viens no bērnu iecienītākajiem ēdieniem – sautējums itāļu gaumē.

  "Tas ir spageti makaronu ēdiens ar malto gaļu. Ēdināšana notiek katru dienu plkst.12 – no jūnija sākuma līdz 4. augustam. Bez piecpadsmit minūtēm divpadsmitos pēc roku mazgāšanas mēs visi kopā nostājamies lielā aplī un nodziedam pāris dziesmu. Vasarās mūsu spēļlaukumā ir viena noteikta dziesma, ko dziedam katru dienu. Šovasar tā ir dziesma par zaķskābenēm. Tad plkst.12 sākas ēdiena dalīšana, ēdiens tiek dalīts līdz plkst.12.30.

  Līdzi jāņem sava karote un vēlams kāds dziļāks trauks, kuram var uzlikt vāku, lai pēc ēšanas bērns varētu to aizvērt un aiznest  izmazgāt uz mājām," stāsta audzinātāja.

  Helsinku spēļlaukumos pilsētas pašvaldība bērnus vasarās baro bez maksas. Šī gada jūnijā somu vasaras ēdināšanas tradīcija nosvinēja 75. gadadienu.

  Vasarā ēdiens bērniem uz spēļlaukumiem tiek atvests no centralizētās ēdināšanas virtuves milzīgos katlos un kannās.

  Šobrīd Helsinkos pavisam ir 65 spēļlaukumi, kur bērni tiek baroti un kur viņu rotaļas pieskata vai vada pedagoģiskie audzinātāji. Vēl Helsinkos atrodami 200 citi lieli un mazi spēļlaukumi bez audzinātāju klātbūtnes un barošanas.

  "Cilvēkiem patīk, viņi uzskata, ka šī tradīcija ir svarīga. Tā ir unikāla, nekur citur šādas ēdināšanas kultūras nav. Ēdināšanas pirmsākumos galvenā doma bija nodrošināt vienu siltu ēdienreizi tieši skolas vecuma bērniem – tiem, kas vasarā ir vieni paši mājās, kamēr vecāki strādā. Šodien arī mazo bērnu vecāki labprāt izmanto iespēju pabarot bērnus spēļlaukumā. Šeit mazo bērnu vecāki sapazīstas viens ar otru, arī bērni iegūst jaunus rotaļbiedrus," atzīst Mia.

  Plkst. 12 spēļlaukumā parādās samiegujušies tīņi, rokās viņiem ir palieli ēdienu trauki. Daudziem līdz sešpadsmit gadus veciem pusaudžiem spēļlaukuma pusdienas ir brokastu vietā, novērojusi audzinātāja.

  Saulainā laikā ēdēju ir visvairāk, taču gandrīz nekad neviens nav palicis bez ēdiena. Gadījumā, ja ēdiens draud izbeigties, priekšroka tiek dota skolas vecuma bērniem.

  Nākošās nedēļas ēdienkarte jau ir zināma. Būs desu zupa, spinātu zupa, zivju zupa, putra ar upeņu ķīseli un gulašzupa.

  Spēļlaukumu ēdienkarte ir atrodama Helsinku pilsētas mājaslapā. Turpat alerģisko bērnu vecāki var iepazīties ar ēdienu sastāvdaļu precīzu aprakstu.

  Spēļlaukumu darbinieki šovasar pamanījuši, ka vislielāko sajūsmu bērnos izraisa laša zupa, miežu putraimu putra ar ķīseli, kā arī sautējums itāļu gaumē.

  Arī Helsinkos iemaldījušos tūristu bērniem pusdienas netiek atteiktas.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti