Halumi siers - iespējamais Kipras grieķu un turku satuvinātājs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) šonedēļ publicēja pieteikumu, lai kopienas nacionālo produktu sarakstā reģistrētu aizsardzību Kipras salas siera halumi nosaukumam gan grieķu, gan turku valodās.

Halumi siers ir viens no galvenajiem Kipras eksporta produktiem. Solis pretim nosaukuma aizsardzībai abās valodās raksturots kā ļoti simbolisks centiens apvienot Kipru, kad tā vairāk nekā 40 gadus bijusi sašķelta grieķu un turku daļās. Maijā abu pušu līderi atsāka miera sarunas un tikušies jau vairākas reizes.

Grieķu valodā „halloumi”, turku – „hellim” - tas ir sāļš, balts siers, ko gatavo no kazas un aitas piena. Iecienīts tā pasniegšanas veids ir siera apcepšana uz grila un likt galdā karstu. Halumi sieru ražo gan Kipras grieķu, gan turku pusē. Šonedēļ EK publicēja pieteikumu to reģistrēt Eiropas Savienības (ES) nacionālo produktu sarakstā, kur jau atrodams Latvijas sklandrausis, salinātā rudzu rupjmaize un Carnikavas nēģi.

Brisele norādīja, ka šis ir svarīgs solis procesā, kas Kipras salā ražotā siera nosaukumiem abās valodās garantētu aizsardzību visā ES. Proti, tas nozīmētu, ka tikai Kiprā noteiktos apstākļos ražotais siers varētu saukties „halloumi” vai „hellim.”

Kaut Kiprā ražotā siera nosaukuma aizsardzībai abās valodās diez vai būs izšķiroša loma galīgās vienošanās panākšanā miera sarunās starp Kipras grieķiem un turkiem, kopīgas intereses var būt viena no lietām, kas ļaus tai tuvoties.

Kipras grieķu līderis, prezidents Niks Anastasidas un viņa Kipras turku kolēģis Mustafa Akinči kopš sarunu atsākšanas maijā ir tikušies jau vairākas reizes. Kipra ir sadalīta kopš 1974. gada, kad Turcijas karaspēks okupēja salas ziemeļu trešdaļu, reaģējot uz toreizējās Atēnu militārās huntas atbalstīto apvērsumu, kura mērķis bija apvienošanās ar Grieķiju.

Pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem salu apvienot, Kipra Eiropas Savienībai pievienojās  2004.gadā.

Vēl tikai pirms pāris nedēļām Kiprā viesojās EK prezidents Žans Klods Junkers, kurš atzinīgi novērtējis abu pušu līderu miera sarunu centienus. Viņš paziņoja, ka halumi siers ir nozīmīgs Kipras salas eksporta produkts un simbolizē Kipras salas kopīgo mantojumu.

Paziņojot par reģistrācijas pieteikumu, cerīgos toņos runāja arī EK pārstāvis Daniels Rosario. „Šis nozīmīgais solis seko EK prezidenta Junkera nesenajai vizītei Kipras salā un viņa produktīvajām sarunām ar abām kopienām. Toreiz Junkers teica, ka šis solis demonstrē abu Kipras kopienu apņemšanos strādāt kopā pie projektiem, kas apvieno visu salu.

Kopīgā saprašanās, kas sasniegta saistībā ar šo iesniegumu, ir ļoti simboliska. Tā apstiprina abu pušu vēlmi strādāt kopā ar EK palīdzību, lai ar konkrētiem soļiem stiprinātu savstarpējo uzticību," sacīja Rosario.

Bez tā, ka iniciatīva aizsargāt Kipras halumi siera nosaukumu gan turku, gan grieķu valodās var palīdzēt politiskajā procesā, tas arī var stimulēt abu salas pušu ekonomiku. ES lauksaimniecības komisārs Fils Hogans norādīja, ka „ģeogrāfiskās izcelsmes norādes ir pierādījušas savu potenciālu radīt jaunas darba vietas un veicināt saimniecību ienākumus.” Viņš ir pārliecināts, ka arī šajā gadījumā nosaukumu veiksmīga reģistrācija nesīs augļus  Kiprā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti