Dienas notikumu apskats

Ornitologu ieskatā kompromisi mežu ciršanas noteikumos lielākoties nav panākti

Dienas notikumu apskats

SOK atņem Tretjakovam Sočos izcīnīto zelta medaļu skeletonā, par čempionu kļūstot Dukuram

Bijušajam Bosnijas serbu armijas komandierim Mladičam piespriež mūža ieslodzījumu

Hāgas tribunāls serbu ģenerālim Mladičam piespriež mūža ieslodzījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starptautiskais tribunāls bijušajam Bosnijas serbu armijas komandierim Ratko Mladičam piespriedis mūža ieslodzījumu. Viņš atzīts par vainīgu genocīdā, kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci Bosnijas kara laikā. Pats Mladičs vainu noliedz un spriedumu grasās pārsūdzēt.

74 gadus vecā Ratko Mladiča prāva ilgusi piecus gadus. Viņa lietu izskatīja ANO Starptautiskais kriminālnoziegumu tribunāls bijušajai Dienvidslāvijai, pievēršoties noziegumiem, kas pastrādāti Bosnijas kara laikā 90.gadu pirmajā pusē.

Tribunāls par „Bosnijas miesnieku” iesaukto Mladiču atzina par vainīgu desmit no 11 viņam izvirzītajās apsūdzībās.

Tostarp viņš notiesāts par atbildību ar Srebrenicas slaktiņu, ko uzskata par lielāko zvērību Eiropā kopš holokausta. 1995.gadā serbu spēki nogalināja aptuveni astoņus tūkstošus bosniešu musulmaņu vīriešu un zēnu. Arī par Bosnijas galvaspilsētas Sarajevas aplenkumu, kas ilga gandrīz četrus gadus un kurā apšaudēs un no snaiperu lodēm bojā gāja vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku.

Tiesa secināja, ka Mladičs nes atbildību par bosniešu sieviešu un meiteņu masu izvarošanām, zvērīgu izturēšanos pret gūstekņiem un citiem noziegumiem.

Sola pārsūdzēt

Spriedumu Mladičam nolasīja ANO tribunāla priekšsēdētājs, tiesnesis Alfons Orī: „Nosakot piemēroto sodu, tiesa ņēma vērā to noziegumu smagumu, kuros Ratko Mladičs atzīts par vainīgu.

Pastrādātie noziegumi ir starp šaušalīgākajiem, kādi zināmi cilvēcei, un starp tiem ir genocīds, iznīcināšana un noziegumi pret cilvēci.

Par šo noziegumu pastrādāšanu tiesa Ratko Mladičam piespriež mūža ieslodzījumu.”

Sprieduma nolasīšana ilga aptuveni divas stundas. Mladičs pieprasīja ilgāku pārtraukumu, pēc kura viņa advokāts lūdza pārcelt sēdi, jo Mladičam ir augsts asinsspiediens. Tiesneši prasību norādīja. Drīz Mladiču no sēžu zāles izraidīja, jo viņš sāka kliegt, ka tribunāla tiesneši melo.

Mladičs apsūdzības noraida un grasās spriedumu pārsūdzēt.

Pēc Bosnijas kara beigām ar atbalstītāju palīdzību Mladičs slēpās. Viņu izdevās aizturēt tikai 2011.gadā pēc 16 gadus ilgas bēguļošanas.

Atzinīgi vērtē spriedumu

Starptautiskā sabiedrība tribunāla lēmumu vērtē atzinīgi. „Mladičs ir ļaunuma iemiesojums”, un mūža ieslodzījumam jākalpo par brīdinājumu citiem kara noziedzniekiem – tā paziņoja ANO augstais cilvēktiesību komisārs Zeids Raads al Huseins.

Organizācija „Srebrenicas mātes”, kas pārstāv Srebrenicas slaktiņa upuru atraitnes un citus tuviniekus, savukārt norādīja, ka ar spriedumu ir „daļēji apmierinošs”.

Jo Mladiču neatzina par vainīgu apsūdzībās par genocīdu atsevišķos ciemos.

Bet tribunāla galvenais prokurors Seržs Brammercs paziņoja, ka spriedums „attaisnoja” ANO Drošības padomes lēmumu 90.gados izveidot šo tiesu: „Šodienas spriedums ir nozīmīgs sasniegums šī tribunāla vēsturē un starptautiskajam taisnīgumam. Mladičs bija viens no pirmajiem, kam izvirzīja apsūdzības, un pēdējais, kas notiesāts.”

Mladiča notiesāšana ir tribunāla pēdējais nozīmīgais spriedums. Decembri tas gatavojas beigt darbu 24 gadus pēc izveidošanas un 83 Balkānu kara noziedznieku notiesāšanas.

Serbijā spriedumu vērtē divējādi 

Bosnijas serbu bijušo līderu tiesāšana Balkānos gan ir jūtīgs jautājums – daļa etnisko serbu Mladiču uzskata par varoni.

Serbijā tiesas lēmums uztverts divējādi.

Notikušo komentējis arī Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs: “Mūsu atbildība ir raudzīties uz notikušo objektīvi, mums ir jāskatās nākotnē. Jāvirzās pretim nākotnei. Tiem, kuri vēlas atgriezties pagātnē – laimīgu ceļu! Mēs dodamies uz nākotni. Tā ir atbildība, kuras daudziem diemžēl nav.”

Mladičs tika aizturēts pirms sešiem gadiem nelielā Serbijas pilsētā Lazarevā. Šīs pilsētiņas iedzīvotāji, uzzinot tiesas spriedumu, bija saniknoti un uzskata, ka lēmums ir politizēts. “Es nekad neesmu atzinis Hāgas tiesu. Tas viss ir farss! Mladičs ir serbu nacionālais varonis. Neko citu nevaru teikt. Viņš notiesāts institūcijā, kas nav atzīstama. Esmu ļoti sarūgtināts,” pauda Lazarevas iedzīvotājs Igors Topoličs.

Eiropas Savienība Balkānu tautas aicināja uz izlīgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti