Pasaules panorāma

Opozicionārs Kara-Murza: mēs nepadosimies!

Pasaules panorāma

Ilze Nagla par situāciju

Habarovska saceļas pret Kremļa varu

Habarovskā turpinās protesti pret Kremli; pauž atbalstu arī Baltkrievijas tautai

"Es, mēs esam Sergejs Furgals!", "Mūsu izvēle ir Furgals!", "Krievija bez Putina" - ar šādiem saukļiem kopš jūlija sākuma ielās iziet tūkstošiem Habarovskas iedzīvotāju, pieprasot aizturētā Habarovskas novada gubernatora Sergeja Furgala atbrīvošanu. Demonstrācijās izrāda atbalstu arī Baltkrievijai, redzami arī Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija portreti.

"Cilvēki izgāja ielās un turpina to darīt, jo mūsu gubernatora arests bija pēdējais piliens. Cilvēki ilgi cieta no varas un Maskavas negodīgajām darbībām. 

Kad viņi amatā ielika savu kandidātu, spītējot vēlēšanu rezultātiem, tas bija pēdējais piliens,"

Latvijas Televīzijai pastāstīja vietējā iedzīvotāja, studente Darja Pituļkina. Bijušais gubernators, kurš pirms diviem gadiem tika ievēlēts amatā, pārspējot partijas "Vienotā Krievija" pārstāvi, tiek turēts aizdomās par vairāku slepkavību organizēšanu. 9. jūlijā viņu aizturēja un nogādāja Maskavā, kur notika nopratināšana. Furgals tur tika paturēts pirmstiesas apcietinājumā. Izmeklēšanas komiteja apgalvo, ka Furgals pirms vairākiem gadiem organizējis divu uzņēmēju slepkavību un tiek apsūdzēts arī par kādas slepkavības mēģinājumu. Viņš pats gan šādas apsūdzības kategoriski noliedz. Arī tūkstošiem Habarovskas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka aizturēšana bijusi politiski motivēta.

Kā raidījumam "Pasaules panorāma" stāstīja vietējā žurnāliste Aleksandra Tepļakova, vietējie Furgalu atbalsta, jo viņš nav kārtējais Maskavas pārstāvis.

"Kad Habarovskā notika vēlēšanās, mēs kandidātu izvēlējāmies pēc principa, lai tikai viņš nebūtu no partijas "Vienotā Krievija". Toreiz tas bija bijušais gubernators Vjačeslavs Šports. Lūk, cilvēki nevēlējās balsot par "Vienotās Krievijas" pārstāvi. Rezultātā Sergejs Furgals parādīja, ka prot strādāt un dara to tēvzemes labā. Viņš arī labi prata sarunāties ar cilvēkiem un atrast kopīgu valodu," sacīja Tepļakova.
 
Furgals esot atšķīries no iepriekšējiem novada vadītājiem ar mūsdienīgo pieeju. Eksgubernators samazinājis savu algu, regulāri ticies ar iedzīvotājiem, kā arī aktīvi komunicējis sociālajos tīklos. Tagad Furgala vietā iecelts Mihails Degtjarevs. Kaut arī gubernators ir gados jauns, viņš pārstāvot Maskavas intereses un līdz ar to nav viesis iedzīvotājos uzticību.

Žurnāliste Tepļakova arī norādīja, ka Degtjarevs vietējiem atgādina bijušo gubernatoru Sergeju Športu, kura valdīšanas laikā nekādas pozitīvas izmaiņas pārvaldībā neesot bijušas. Vietējiem esot svarīgi, ka tiek sadzirdētas viņu balsis. Pastāv uzskats, ka pārējai Krievijai svarīgi tikai reģiona resursi, bet atpakaļ no Maskavas iedzīvotāji neko nesaņemot.

"Es nepiekrītu pašreizējās valdības ieņemtajam kursam. Tā ir krimināla valdība. Viņi aplaupa mūsu pilsētas un reģionus. Esmu pret Maskavu. Viss ļaunais nāk no Kremļa," uzsvēra pensionāre, protestētāja Elvīra.

Pēdējo nedēļu demonstrācijās iedzīvotāji izrāda atbalstu arī Baltkrievijas tautai. Kā skaidroja žurnāliste Tepļakova, notiekošais Baltkrievijā iedvesmojis Habarovskas iedzīvotājus turpināt iesākto. Cilvēki tagad līdzi ņem arī baltsarkanbaltos karogus un sauc: "Žive Belarus!".

Kā uzsvēra Tepļakova, Habarovskā, tāpat kā Baltkrievijā, iedzīvotāji bija zaudējuši ticību tam, ka vēlēšanu rezultāti varētu būt godīgi. Kad 2018. gadā Furgalu ievēlēja amatā, tā bija godīguma uzvara un viesa cerību, ka reģionā varētu notikt kādas izmaiņas.
 
"Neskatoties uz cilvēku niknumu, ir dusmas pret pastāvošo varu un Vladimiru Putinu. Valstij bija iespējas izmantot šo enerģiju, lai iegūtu cilvēku uzticību. Piemēram, atbrīvot Sergeju Furgalu vai noorganizēt atklātu tiesu. Bet tā vietā viņi nolēma cilvēkus ignorēt un spēlēt tikai pēc saviem noteikumiem," stāstīja žurnāliste.

"Mums nozaga mūsu balsis. Cilvēki ir noguruši un vēlas godīgumu. Tas mūs vieno.

Proti, viņiem [Baltkrievijā] bija prezidenta vēlēšanas, bet mēs jau pirms kāda laika ievēlējām savu gubernatoru. Un mums atkal atņēma mūsu balsis pēc tam, kad mums likās, ka pa ilgiem laikiem mēs beidzot varēsim piedalīties lēmumu pieņemšanā. Runājot par Habarovskas reģionu, cilvēki pa ilgiem laikiem beidzot noticēja vēlēšanām. Neskatoties uz to, ka prezidenta vēlēšanās neko nevarēja ietekmēt, šeit, savā mazajā zemes gabaliņā, Habarovskas reģionā, viņi varēja izvēlēties to cilvēku, kurš valdīs," stāstīja žurnāliste.
 
Kaut arī iedzīvotāji iziet ielās jau vairāk nekā 50 dienas pēc kārtas, varas iestādes iedzīvotājus turpina ignorēt. Valsts kalpi cer, ka demonstranti pagurs, neredzot pārmaiņas, un galu galā atgriezīsies ierastajā ikdienas ritmā. Vietējā žurnāliste arī uzsver, ka, atšķirībā no baltkrieviem, Habarovskas iedzīvotājiem ir mazāk instrumentu, ar kuriem ietekmēt notiekošo. Piemēram, streikojot un neierodoties darbā, valsts kopējā ekonomika gluži necietīs, kā tas, piemēram, ir Baltkrievijā.

Bet 2021. gada vēlēšanās, visticamāk, izvēle tāpat būs starp diviem "Vienotās Krievijas" pārstāvjiem.
 
Pēdējos protestos atbalsts izrādīts arī Aleksejam Navaļnijam. Bet Tepļakova norādīja, ka tikai maza daļa iedzīvotāju Habarovskā ir īsti Navaļnija atbalstītāji. Daži opozicionāru uzskata par blogeri, citi par politiķi. Bet demonstrācijās redzami arī Navaļniju atbalstoši plakāti, jo arī viņa saslimšanas gadījumā valsts slēpusi informāciju. Un iedzīvotāji drīzāk parāda savu kritiku pret Maskavu, nevis tieši atbalsta Navaļniju, tā uzskata žurnāliste.
 
Žurnāliste ar nožēlu atzīst, ka demonstrācijās tik tiešām piedalās mazāk cilvēku nekā sākumā, bet cer, ka iedzīvotāji nepadosies. Žurnāliste arī uzsver, ka Tālie Austrumi būtiski atšķiras no pārējās Krievijas. Un šajā reģionā iedzīvotāji ne vienmēr jūtas Maskavā sadzirdēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt