Pusdiena

Saredz riskus valsts kapitālsabiedrību darbinieku algu publicēšanā

Pusdiena

Ziemeļkoreja piekritusi apmeklēt Dienvidkorejas tikšanos par dalību olimpiskajās spēlēs

Gruzijā tiesa piespriedusi trīs gadu cietumsodu bijušajam prezidentam Saakašvili

Gruzijas tiesa piespriež Saakašvili 3 gadu cietumsodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Gruzijā Tbilisi tiesa piektdien, 5.janvārī, neklātienē piespriedusi bijušajam valsts prezidentam, pašreizējam Ukrainas opozīcijas partijas līderim Mihailam Saakašvili trīs gadu cietumsodu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Tiesa piespriedusi Saakašvili 4 gadu cietumsodu, taču piemērojot amnestiju, samazināja to līdz 3 gadiem. Saakašvili arī aizliegts pusotru gadu ieņemt valsts amatus.

Pats Saakašvili apsūdzības noraida. Viņš patlaban atrodas Ukrainā, kur kļuvis par spilgtu opozīcijas aktīvistu un nostājies pret prezidenta Petro Porošenko valdību. Ņemot vērā izveidojušos situāciju, izskanējušas baumas, ka Saakašvili apsver iespēju doties uz Nīderlandi.  

Apsūdzība Saakašvili saistīta ar viņa lēmumu 2008.gadā apžēlot bijušos Konstitucionālās drošības biroja darbiniekus, kurus notiesāja par 2006.gadā notikušo baņķiera Sandro Girgviliani slepkavību, vēsta ārvalstu masu mediji.

„Gruzijas apvienotās bankas” darbinieka slepkavība toreiz bija viens no skaļākajiem skandāliem valstī.

Girgvliani atrada mirušu 2006.gada janvārī pie Tbilisi pēc tam, kad aculiecinieki bija redzējuši viņu bārā strīdoties ar vairākām augstu stāvošām Gruzijas Iekšlietu ministrijas amatpersonām. Tajā pašā gadā četras ministrijas amatpersonas tika atzītas par vainīgām slepkavībā, piespriežot septiņus līdz astoņus gadus cietumā.

Saskaņā ar izmeklētāju secinājumiem, uz kuriem piektdien balstījās Tbilisi tiesa, Saakašvili šo lēmumu pieņēma nelikumīgi, nekonsultējoties ar apžēlošanas komisiju.

Saakašvili advokāts vietējiem medijiem jau paziņoja, ka spriedums liecina par politisko vajāšanu un nav nekādu pierādījumu Saakašvili vainai.          

Saakašvili bija Gruzijas prezidents laikā no 2004. līdz 2013.gadam, valstī ieviešot krasas ekonomiskās reformas, izpelnoties daudzu atzinību par valsts sakārtošanu un ieņemot stingru kursu uz rietumiem.

Tomēr īpaši prezidentūras otrajā pusē viņš arī izpelnījās kritiku par autokrātiskām tendencēm. Kad parlamenta vēlēšanās uzvarēja opozīcijas spēki, kas bija draudējuši viņu tiesāt, Saakašvili pēc prezidentūras termiņa beigām 2013.gadā Gruziju pameta.

Patlaban Saakašvili atrodas Ukrainā, un viņam Gruzijā izvirzītās apsūdzības kategoriski noraida kā politiski motivētas.

Tomēr tagad arī Ukrainā viņš kļuvis par spilgtu opozīcijas politiķi. Saakašvili valstī ieradās kā aktīvs Maidana revolūcijas atbalstītājs, un kļuva par ciešu Ukrainas prezidenta Petro Porošenko sabiedroto. Tomēr tagad viņš ir nostājies pret Porošenko, pašreizējās Ukrainas varasiestādes apsūdz par korupcijas piesegšanu un rīko demonstrācijas.

Līdz šīm Ukraina atteikusi Gruzijas lūgumiem izdot Saakašvili. Tomēr pašreizējā situācijā viņam ir bažas, ka Ukrainas valdība Gruzijas prasības varētu izpildīt. Decembrī Saakašvili Kijevā pat tika aizturēts apsūdzībās par centieniem sarīkot valsts apvērsumu ar Krievijas atbalstu. Saakašvili apsūdzības noraida kā smieklīgas.

Ņemot vērā situāciju, uzvirmojušas baumas, ka viņš apsver iespēju pamest Ukrainu. Decembra nogalē Nīderlandes mediji ziņoja, ka Saakašvili, kuram atņemta gan Gruzijas, gan Ukrainas pilsonība, esot iesniedzis pieteikumu ceļošanai uz Nīderlandi, un tas esot apstiprināts. Saakašvili sieva ir Nīderlandes pilsone.

Nīderlandes ārlietu ministrs lūgts komentēt šīs ziņas paziņoja, ka Saakašvili „ir precējies ar nīderlandieti, un ja viņš piesākās pasei, tas ir iespējams saskaņā ar Nīderlandes likumdošanu”.

Jau ziņots, ka Saakašvili pašlaik ir persona bez pilsonības. Gruzijas pilsonība viņam jau bija atņemta, bet Ukrainas pilsonību viņam šovasar atņēma prezidents Petro Porošenko. Par spīti tam Saakašvili nesen atgriezās Ukrainā, kuras varasiestādes viņu apsūdzēja par robežas nelikumīgu šķērsošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti