Dienas ziņas

Dobelē atklāts Dabaszinātņu mācību centrs

Dienas ziņas

Rekonstruēts Skrundas bērnudārzs

Gruzijā turpinās opozīcijas protesti

Gruzijā turpinās plaši protesti pret valdību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gruzijā turpinās plaši protesti pret partijas “Gruzijas sapnis” veidoto valdību. Pirmdien, 25. novembrī, galvaspilsētas Tbilisi ielās izgāja aptuveni 20 000 opozīcijas atbalstītāju.  

Demonstranti ar Gruzijas un Eiropas Savienības karogiem devās pa Tbilisi ielām un skandēja saukļus “atkāpieties” un “pārmaiņas”. Vēlāk demonstrācijā pie parlamenta ēkas aktīvistu līderi solīja turpināt masu protestus, līdz valdība atkāpsies, tiks īstenota vēlēšanu reforma un notiks pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas.

Simtiem protestētāju palika ielās arī naktī un bloķēja parlamenta ēkas ieeju, lai neļautu deputātiem ierasties uz otrdien paredzēto plenārsēdi.

"Centieni bloķēt un apturēt valstisku funkciju veikšanu nav risinājums. Protams, ka cilvēkiem ir tiesības uz miermīlīgu demonstrāciju. Bet skaidrs arī, ka valsts reaģēs, ja kāds centīsies lauzt likumu vai bloķēt valsts institūciju darbu," paziņoja Gruzijas parlamenta spīkeris Arčils Talakvadze.

Protestētājus vadīja opozīcijas politiķis Grigols Vašadze, kurš pieprasīja, lai viņu ielaiž ēkā. Parlamentu sargāja simtiem policistu, ar kuriem demonstrantiem izcēlās vardarbīgas sadursmes.

Gruzijā turpinās plaši protesti pret valdību
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

Lai izklīdinātu cilvēku pūļus laukumā pie parlamenta, drošībnieki izmantoja ūdensmetējus. Aizturēti vairāk nekā 30 cilvēki, vēl vismaz trīs guvuši dažādas traumas.

Starp aizturētajiem arī divi opozīcijas partijas "Apvienotā nacionālā kustība" locekļi, liecina vietējo mediju ziņotais.

"Jau trešo reizi vairāku mēnešu laikā valdība izmanto īpašos spēkus, lai likvidētu tautas protestus, bet mēs atgriezīsimies. Mēs atgriezīsimies, jo mēs ne tikai cīnāmies par varu, bet arī par vēlēšanām, kuras vadošās partijas "Gruzijas sapņa" dibinātājs un oligarhs Bidzina Ivanišvili mums nozaga. Viņš nevienam neatbild, viņu neviens nav ievēlējis, bet viņš nozaga vēlēšanas. Tāpēc mēs cīnīsimies līdz galam," teica "Eiropeiskās Gruzijas" partijas deputāte Elene Koštaria.

Demonstrācijas Tbilisi, pieprasot vēlēšanu sistēmas reformu, notika jau vasarā, bet pēdējās nedēļās protesti atkal uzliesmojuši.

Valdošā partija "Gruzijas sapnis", kas bijusi pie varas kopš 2012. gada, solīja mainīt vēlēšanu sistēmu, pilnībā pārejot uz proporcionālo sistēmu. Šādas pārmaiņas tika paredzētas 2024. gadā, bet valdība no šī plāna atkāpās.

Patlaban vēlēšanu sistēma ir jaukta. Aptuveni pusi no Gruzijas parlamenta 150 deputātiem ievēl pēc proporcionālās sistēmas, bet otru pusi – vienmandāta apgabalos.

Opozīcija uzskata, ka jauktā sistēma dod nesamērīgas priekšrocības valdošajai partijai. Iepriekšējās vēlēšanās tieši valdošās partijas panākumi vienmandāta apgabalos tai nodrošināja absolūtu vairākumu.

Šajos protestos spēkus apvienojušas visas opozīcijas partijas. Kā norāda pati opozīcija, šāda vienotība pēdējo gadu laikā nav izjusta.

Gruzijas oligarha Bidzinas Ivanišvili dibinātā valdošā partija „Gruzijas sapnis” solīja piekāpties prasībām un pilnībā pāriet uz proporcionālo sistēmu, taču solījumu neizpildīja, kas arī izraisījis jauno protestu vilni. Balsojumā 14. novembrī valdošās partijas kontrolētais parlaments noraidīja likumprojektu par izmaiņām konstitūcijā pārejai uz proporcionālo vēlēšanu sistēmu. Pret to iebilda lielākā daļa valdošās partijas deputātu, kuri ievēlēti vienmandāta apgabalos.

Pirmdien opozīcijas atbalstītāji devās gājienā apkārt parlamentam, bloķēja ieejas tajā un solīja neļaut deputātiem iekļūt parlamentā, kur šodien paredzēta plenārsēde. Opozīcija sola turpināt aicināt cilvēkus uz protestiem, līdz nebūs neizpildītas prasības – valdības atkāpšanās un ārkārtas vēlēšanas saskaņā ar proporcionālo vēlēšanu sistēmu.

Rietumvalstīs pieaug bažas, ka jaunais protestu vilnis Gruzijā var pāraugt vardarbībā. Eiropas Savienība un Amerikas Savienotās Valstis aicinājušas Gruzijas valdību, politiskās partijas un pilsonisko sabiedrību iesaistīties „mierīgā un cieņpilnā dialogā”. Eiropas Savienības delegācija un ASV vēstniecība Gruzijā kopīgā paziņojumā teica, ka „liela daļa Gruzijas sabiedrības ir vīlusies” par to, ka parlaments noraidīja vēlēšanu sistēmas reformas, un tas „ir pastiprinājis neuzticēšanos un spriedzi starp valdošo partiju, citām partijām un pilsonisko sabiedrību”.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti