Grieķijas varas iestādes pastiprina spiedienu pret neonacistu partiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Grieķijā protestu laikā pret neonacistu partiju „Zelta rītausma” izcēlušās vardarbīgas sadursmes ar policiju. „Zelta rītausmas” atbalstītāji tiek apsūdzēti ne tikai slepkavībās, bet arī centienos destabilizēt politisko situāciju krīzes pārņemtajā valstī. Vienlaicīgi Grieķijā turpinās arī izmeklēšanas pret neonacistu partijas vadītājiem, mēģinot pasludināt šo partiju par noziedzīgu organizāciju.

Plašas protesta akcijas pret galēji labējo Grieķijas neonacistu partiju „Zelta rītausma” aizsākās pēc tam, kad kāds partijas atbalstītājs nogalināja kreisi noskaņoto hiphopa mākslinieku Pavlu Fisu. Viņš ir pirmais iespējamais neonacistu upuris, kurš nav bijis imigrants. Grieķijas nacionālā cilvēktiesību komiteja bija brīdinājusi par galēji labējo spēku uzbrukumiem imigrantiem, taču šīs sūdzības netika uzklausītas.

Gandrīz desmit tūkstoši cilvēku trešdien bija sapulcējušies Atēnu centrā pie parlamenta ēkas, aicinot nepieļaut fašisma atkārtošanos. Sadursmes ar policiju izcēlās pēc tam, kad demonstrācijas dalībniekiem netika ļauts doties uz „Zelta rītausmas” birojiem. Līdzīgas protesta akcijas tika sarīkotas arī Grieķijas otrajā lielākajā pilsētā Salonikos.

Pēdējās parlamenta vēlēšanās pārsteidzoši augstus rezultātus ieguvusī „Zelta rītausma”, kas negaidīti kļuva par trešo populārāko partiju Grieķijā, līdz šim kategoriski noraidījusi tai piedēvēto neonacisma ideoloģiju, kā arī noliegusi jebkādu saistību ar mūziķa slepkavību. Taču tās biedri parasti redzami staigājot melnos kreklos un salutējot, izmantot nacistu žestus.

Vairāki partijas locekļi un atbalstītāji tiek turēti aizdomās par uzbrukumiem imigrantiem, kuru skaits Grieķijā strauji pieauga, sākoties nemieriem arābu valstīs.

Pēdējā laikā Grieķijas presē izskanējušas ziņas, ka „Zelta rītausma” varētu apsvērt savu 18 deputātu atsaukšanu no parlamenta, tādējādi mēģinot panākt politiskas pārmaiņas valstī. Deputātu iespējamā atsaukšana tiek uzskatīta par partijas mēģinājumu izprovocēt ārkārtas vēlēšanas - ja ne nacionālajā līmenī, tad vismaz dažos apgabalos.

Taču kā norādījis pašreizējais premjerministra vietnieks un ārlietu ministrs Evangels Venizels, ar šādu rīcību „Zelta rītausma” kaitēs tikai pati sev. Pēc Venizela vārdiem, deputātu atsaukšana būtu politiska pašnāvība, jo jau tagad ir redzama atbalsta mazināšanās neonacistiem, un arī pārējās politiskās partijas ir apvienojušās pret šo kustību. Venizels paudis pārliecību, ka šī vairāk ir iespēja citiem, nevis reāli draudi. Ārlietu ministrs arī solījis izmantot visus likumīgos veidus, lai pastiprinātu spiedienu pret neonacistiem, kurus tur aizdomās arī par nelikumīgu līdzekļu iegūšanu un sakariem ar noziedzīgo pasauli.

Tā, piemēram, trešdien Augstākā tiesa atcēla aizliegumus noklausīties „Zelta Rītausmas” politiķu telefonsarunas. Nacionālā izlūkošanas dienesta pārstāvji paziņojuši, ka tiem jau tagad ir pietiekami daudz pierādījumu, lai aizturētu vairākus neonacistu pārstāvjus. Esot sagaidāms, ka jau tuvāko dienu laikā vismaz trīs aktīvi partijas locekļi sniegs savas liecības drošības iestādēm. Tā kā viens no šīs partijas biedriem ir bijis iesaistīts vismaz divos vardarbīgos uzbrukumos, ir radīts pamats, lai drīzumā Zelta rītausmu varētu pasludināt par kriminālu organizāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti