Grieķijas valdība iztur neuzticības balsojumu parlamentā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Grieķijas premjerministra Alekša Cipra valdība sestdien izturējusi neuzticības balsojumu parlamentā, kura mērķis bija bloķēt viņa panākto vienošanos ar kaimiņvalsti Maķedoniju par tās nosaukuma maiņu, vēsta AP.

Grieķijas valdība iztur neuzticības balsojumu parlamentā
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Pret neuzticības izteikšanu Cipram balsoja 153 no 280 parlamenta sēdē klātesošajiem deputātiem, paziņojis parlamenta spīkers Jorgis Varemens.

Neilgi pirms balsojuma, uzrunājot grieķu likumdevējus, Ciprs arī uzdeva jautājumu: „Vai tas ir mūsu interesēs turētu atvērtu nevajadzīgu fronti mūsu ārpolitikā?”

Pret Cipru un viņa vadīto valdību ceturtdien neuzticības balsojumu ierosināja konservatīvā opozīcijā esošā partija „Jaunā demokrātija”. Tās līderis Kirjaks Micotakis šādi rīkojies, lai iestātos pret lēmumu, kas, viņaprāt, kaitē grieķu tautas interesēm. Micotakis arī uzskata, ka šī vienošanās šķeļ grieķus, lai varētu apvienot maķedoniešus.

Tāpat saistībā ar vienošanos par Maķedonijas nosaukuma maiņu, abās valstīs teju visu šo nedēļu notiek protesti un arī svētdien tādi tiks rīkoti, īpaši pēc tam, kad Grieķijas parlaments izturējis neuzticības balsojumu parlamentā.

Strīds par Maķedonijas nosaukumu turpinājies kopš 1991.gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas. Šī strīda dēļ Grieķija bloķējusi Maķedonijas centienus iestāties Eiropas Savienībā (ES) un NATO.

Domstarpības galvenokārt saistītas ar grieķu bažām, ka, atļaujot Skopjei valsts nosaukumā saglabāt vārdu „Maķedonija”, tai var tikt nodrošinātās tiesības nākotnē pretendēt uz Grieķijas teritorijas daļu valsts ziemeļos, kur ir apgabals ar tādu pašu nosaukumu. Tomēr abu valstu līderi, kuri otrdien vienojās, norādīja, ka arī šis jautājums ir skatīts un ietverts šajā nolīgumā.

Maķedonijas premjerministrs Zorans Zaevs uzsvēra, ka šī vienošanās ir vēsturiska. Un arī Grieķijas premjers uzskata līdzīgi. Viņš paudis, ka nosacījumi ir labākie, kādus izdevies panākt pēdējo gadu laikā.

Vienošanās par nosaukumu palīdzēs Maķedonijai ceļā uz iestāšanos NATO un Eiropas Savienībā, jo līdz šim šīs nesaskaņas kalpoja Grieķijai par ieganstu, lai bloķētu jebkurus Maķedonijas centienus.

Svētdien, 17.jūnijā, notiek vēsturiskās vienošanās parakstīšana.

Tajā kopā ar Grieķijas ārlietu ministru Nikolaju Kodzju un Maķedonijas ārlietu ministru Nikola Dimitrovu, būs klāt arī abu šo valstu premjerministri, kā arī ANO un Eiropas Savienības amatpersonas, kuras ir atzinīgi novērtējušas šo soli.

Tomēr par pilnīgu šīs vienošanās izpildi varēs runāt tikai pēc vairākiem mēnešiem, kad to būs ratificējuši Grieķijas un Maķedonijas valstu parlamenti un gada beigās būs noticis arī referendums Maķedonijā.

Tiek arī norādīts, ka šī vienošanās palīdzēs Balkānu reģionā veicināt gan stabilitāti, gan ekonomisko izaugsmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti