Grieķijas tiesa neonacistu partiju «Zelta rītausma» atzīst par noziedzīgu organizāciju

Grieķijas tiesa atzinusi, ka neonacistiskās partijas „Zelta rītausma” līderis Niks Mihaloliaks ir vainīgs noziedzīgas organizācijas vadīšanā. Šajā lietā, kas saistīta ar hiphopa mākslinieka slepkavību pirms septiņiem gadiem, līdz ar Mihaloliaku apsūdzētas vēl gandrīz 70 personas. Pie tiesas nama pulcējās tūkstošiem cilvēku, un pēc pirmā notiesājušā sprieduma nolasīšanas tā dēvētie antifašisti iesaistījās sadursmēs ar policiju.  

ĪSUMĀ:

 • Lieta saistīta ar hiphopa mākslinieka Pavla Fisa slepkavību 2013. gadā.
 • Slepkavībā tika vainoti “Zelta rītausmas” biedri un atbalstītāji.
 • Partijas vadība to noliedza, apgalvojot, ka aresti ir politiska sazvērestība.
 • Lietas centrā bija partijas līderis Mihaloliaks un 18 bijušie parlamenta deputāti.
 • “Zelta rītausma” 2012. gadā vēlēšanās ierindojās trešajā vietā.
 • Šobrīd parlamentā vairs nav neviena “Zelta rītausmas” deputāta.
 • 7. oktobrī tiesa nolēma, ka “Zelta rītausma” ir noziedzīga organizācija.
 • Tiesa: Mihaloliaks vainīgs noziedzīgas organizācijas vadīšanā.
 • Līdz ar viņu tiesa apsūdzēja vēl gandrīz 70 personas.
 • Pie tiesas pulcējas antifašistu atbalstītāji; daudzi iesaistījās sadursmēs ar policiju.
 • Grieķijas prezidente: Šī diena ir būtiska valsts demokrātijai.

Lieta pret Grieķijas neonacistiskās partijas “Zelta rītausma” līderiem tika ierosināta pēc hiphopa mākslinieka Pavla Fisa slepkavības 2013. gadā. Slepkavībā tika vainoti “Zelta rītausmas” biedri un atbalstītāji, ko partijas vadība noliedza, apgalvojot, ka aresti ir politiska sazvērestība ar mērķi sagraut partiju. Hiphopa mākslinieku vajāja “Zelta rītausmas” atbalstītāju pūlis, un viņš tika nodurts pie kādas kafejnīcas galvaspilsētā Atēnās.  

Intervija ar «Zelta rītausmas» deputātu

Tiesas procesa laikā „Zelta rītausmas” biedri publiski komentārus nesniedza, bet 2015.gadā intervijai LSM.lv piekrita viens no apsūdzētajiem un cietumsodu izcietušajiem „Zelta rītausma” deputātiem Artemis Matteopulos. Interviju var lasīt šeit.

Fisa slepkavība šokēja visu valsti un pamudināja varasiestādes vērsties pret “Zelta rītausmu”, kuras aktivitātes jau sen šķita aizdomīgas. Šīs lietas centrā bija partijas līderis Niks Mihaloliaks un 18 bijušie parlamenta deputāti, kuri tika ievēlēti 2012. gadā, kad neonacistu partija nacionālajās vēlēšanās ierindojās trešajā vietā.

Šobrīd parlamentā vairs nav neviena “Zelta rītausmas” deputāta.

Lietas izskatīšana ilgusi vairākus gadus, un trešdien, 7. oktobrī, tiesai bija jāizlemj, vai atzīt “Zelta rītausmu” par noziedzīgu organizāciju, kas īstenojusi vardarbīgus uzbrukumus oponentiem, vadoties no partijas dibinātāja un viņa tuvāko cilvēku rīkojumiem.

Organizācijas vadītājam un bijušiem parlamenta deputātiem spriedumus  pasludinās atsevišķā tiesas sēdē, un viņiem draud vismaz 10 gadu cietumsods.  

Grieķijas tiesa neonacistu partiju «Zelta rītausma» atzīst par noziedzīgu organizācijuRihards Plūme

Pirms vēsturiskā lēmuma trešdien pie tiesas nama Atēnās tika izvietoti aptuveni 2000 policistu, ar autobusiem nobloķējot piekļuvi tiesai. Savukārt divas stundas pirms plānotās sprieduma nolasīšanas, atsaucoties uz antifašistu kustības, arodbiedrību un kreiso partiju aicinājumiem, pie tiesas nama sāka pulcēties cilvēki.  To skaits bija aptuveni 15 000. Vairākiem sanākušajiem rokās bija plakāti, kuros pieprasīts apsūdzētos ieslodzīt. Plakāti vēstīja – “Nacistus cietumā” un “Bailes neuzvarēs”.

Tiesa lēma, ka Mihaloliaks ir vainīgs noziedzīgas organizācijas vadīšanā, un līdz ar viņu tiesa apsūdzēja vēl gandrīz 70 personas. Pēc tiesas sprieduma ielas pāršalca gaviles.  

Taču jau tūlīt pēc pirmā notiesājušā sprieduma nolasīšanas tā dēvētie antifašisti iesaistījās sadursmēs ar policiju.  

Nekārtību cēlāji sāka policistus apmētāt ar degbumbām, un policija pūļa izklīdināšanai bija spiesta pielietot asaru gāzi un ūdensmetējus.

Lieta pret “Zelta rītausmas” līderiem tiek uzskatīta par vienu no nozīmīgākajām prāvām Grieķijas mūsdienu politikas vēsturē. Tiesas lēmumu apsveikuši vairāki Grieķijas politiķi. Grieķijas prezidente Katerina Sakellaropulu paziņoja, ka šī diena, kurā tiesa paziņojusi savu lēmumu, ir būtiska valsts demokrātijai.

Premjerministrs Kirjaks Micotakis norādīja, ka lēmums izbeidzis traumatisku valsts sabiedriskās dzīves ciklu.

“Trīs Apelācijas krimināltiesas tienešu spriedums “Zelta rītausmas” lietā izbeidz traumatisku valsts sabiedriskās dzīves ciklu. Par laimi politisko dimensiju nodrošināja, tas, ka nacistu veidojumu demokrātiskā veidā padzina no parlamenta. Tagad arī neatkarīgā tiesu vara sniedz savu atbildi,” sacīja premjers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt