Grieķijas parlaments ratificē protokolu par Maķedonijas pievienošanos NATO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Grieķijas parlaments spēris izšķirošu soli, un pirmais ratificējis protokolu par kaimiņvalsts Maķedonijas pievienošanos NATO. Tas noticis pēc gandrīz 30 gadus ilgā Maķedonijas nosaukuma strīda atrisināšanas, kura dēļ Atēnas līdz šīm bija bloķējušas Skopjes pievienošanos aliansei. Pēc Grieķijas ratifikācijas gaidāms, ka tuvākajās dienas Skopje oficiāli informēs Apvienotās Nācijas un citas starptautiskās organizācijas par to, ka valsts tagad sauksies – Ziemeļmaķedonijas Republika.

Maķedonijas pievienošanās NATO vēl jāratificē arī visām parējām alianses dalībvalstīm. Process varētu ilgt aptuveni gadu.   

Grieķijas parlaments piekrīt Maķedonijas uzņemšanai NATO
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

Vairāku stundu debates Grieķijas parlamentā bija karstas, taču piektdienas vakara balsojumā vairākums deputātu ar 153 balsīm „par”, 140 – „pret” atbalstīja Maķedonijas pievienošanos NATO.

Atēnu un Skopjes vienošanās, ar kuru Maķedonija tiks oficiāli pārsaukta par Ziemeļmaķedonijas Republiku, Grieķijā ir pretrunīgu vērtēta. Nacionālistiski noskaņotie politiķi vienošanos kritizē – debatēs kāds vienošanos nosauca par tādu, uz kuru ir „vērts tikai uzspļaut”, cits paziņoja, ka Grieķija tikusi „pazemota”.

Tomēr Grieķijas premjers Aleksis Ciprs vienošanos piektdien novērtēja atzinīgi, ziemeļu kaimiņvalsti nosaucot par „draudzīgu” partneri, ar kuru jāsadarbojas, lai reģionā garantētu „drošību, stabilitāti un mieru”. „Mūs vērtēs vēsture,” paziņoja Ciprs, piebilstot, ka viņa ieskatā, apstiprinot vienošanos parlaments izpildījis savu „patriotisko pienākumu”.

27 gadus ilgais Maķedonijas nosaukuma strīds tuvojas noslēgumam.

Grieķija uzskatīja, ka kaimiņvalsts, sevi dēvējot par Maķedoniju, izsaka teritoriālās pretenzijas uz Grieķijas ziemeļu provinci, kas arī tiek saukta par Maķedoniju. Strīda dēļ Grieķija līdz šim bija bloķējusi Maķedonijas centienus iestāties NATO un Eiropas Savienībā.

Maķedonijas NATO pievienošanās protokola ratifikācija Grieķijas parlamentā bija daļa no pērn parakstītās vienošanās par Balkānu valsts nosaukuma maiņu uz Ziemeļmaķedonijas Republika. Tagad Maķedonijas valdība jau tuvākajās dienās grasās izsūtīt oficiālas vēstules uz Apvienotajām Nācijām, ANO dalībvalstīm un starptautiskajām organizācijām, formāli paziņojot par valsts nosaukuma maiņu.

Maķedonijas iestāšanās NATO bauda plašu atbalstu rietumvalstīs,

kas to vērtē arī kā soli, lai iegrožotu Krievijas ietekmi reģionā. Maskava savukārt nosoda NATO paplašināšanos Balkānos, tostarp kritizē Maķedonijas pievienošanos, un brīdina, ka tādā veidā alianse apdraud Balkānu reģiona drošību un stabilitāti.

Trešdien, kad NATO 29 dalībvalstis Briselē parakstīja protokolu par Maķedonijas pievienošanos aliansei, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pauda pretēju nostāju. „Šis ir vēsturisks notikums. Ar savu apņēmību atrisināt šīs ilgās nesaskaņas Atēnas un Skopje devušas svarīgu ieguldījumu reģiona drošībā un stabilitātē," uzsvēra Stoltenbergs.

Grieķija Maķedonijas pievienošanās NATO protokolu ratificēja pirmā no 29 alianses dalībvalstīm. Tas jāizdara arī visām pārējām, un process varētu prasīt aptuveni gadu. Tādēļ sagaidāms, ka Ziemeļmaķedonija par 30. NATO dalībvalsti kļūs 2020.gadā. Līdz tam Maķedonija NATO sanāksmēs varēs piedalīties kā novērotāja, sākot ar alianses dalībvalstu aizsardzības ministru tikšanos nākamnedēļ Briselē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti