Grieķijas parlamentārieši ratificē vienošanos par Maķedonijas nosaukuma maiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Grieķijas parlamentārieši ratificējuši Atēnu un Skopjes vienošanos, kas paredz Maķedonijas pārdēvēšanu par Ziemeļmaķedoniju, vēsta aģentūra AFP.

Vienošanos atbalstīja 153 Grieķijas parlamenta deputāti. Grieķijas premjers Aleksis Ciprs, uzrunājot parlamentu pirms balsojuma, norādīja, ka vienošanās ļauj Grieķijai atgūt tās tradīcijas, vēsturi un simbolus. Maķedonija turpmāk kļūs par Grieķijas draugu un sabiedroto, teica Ciprs.

Grieķijas parlamentārieši ratificē vienošanos par Maķedonijas nosaukuma maiņu
00:00 / 01:41
Lejuplādēt

Janvāra sākumā Maķedonijas parlaments apstiprināja izmaiņas konstitūcijā, lai pārdēvētu valsti par Ziemeļmaķedonijas Republiku. Premjerministram Zoranam Zaevam izdevās nodrošināt nepieciešamās divas trešdaļas balsu balsojumā, ko boikotēja nacionālistu opozīcija.

Valsts nosaukuma maiņa pieliks punktu 27 gadus ilgušajam strīdam ar Grieķiju, kurā ir Maķedonijas reģions. Vienošanos Zaevs un Grieķijas premjers Aleksis Ciprs panāca pērn jūnijā. Tas ļaus atcelt Atēnu veto Maķedonijas uzņemšanai NATO un Eiropas Savienībā (ES).

Septembrī konsultatīvā referendumā vairāk nekā 90% piedalījušos maķedoniešu atbalstīja valsts nosaukuma maiņu, tomēr balsojums tika atzīts par nenotikušu zemās vēlētāju aktivitātes dēļ. Pie vēlēšanu urnām devās tikai  trešā daļa no 1,8 miljoniem balsstiesīgo pilsoņu.

Savukārt Grieķijā vienošanās izraisīja parlamentāro krīzi, kuru Cipra valdībai izdevās pārvarēt.

Maķedonija ir viena no nabadzīgākajām Eiropas valstīm, kur iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju ir apmēram divreiz zemāks nekā Latvijā.

Gandarījumu par vienošanās ratifikāciju paudis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"), informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Ministrs norāda, ka abu pušu apņēmība spert šo nozīmīgo soli ir ne tikai pozitīvs pavērsiens abu valstu attiecībās, bet arī būtisks nosacījums tālākai Ziemeļmaķedonijas virzībai uz integrāciju ES un NATO, kā arī nozīmīgs ieguldījums stabilitātes un sadarbības stiprināšanā Rietumbalkānos.

Vienlaikus Latvijas ĀM sagaida atlikušo procedūru izpildi, lai jaunais valsts nosaukums “Ziemeļmaķedonijas Republika” drīzumā oficiāli stātos spēkā.

Arī Eiropadomes prezidents Donalds Tusks atzinīgi novērtējis šo soli, sakot, ka ir sasniegta neiespējamā misija.

Kopš Maķedonija 1991. gadā atguva neatkarību, grieķi iebilduši pret valsts nosaukumu, jo Grieķijas ziemeļos ir reģions ar tādu pašu nosaukumu. Grieķi bažījās, ka tas maķedoniešiem dod tiesības izvirzīt kādas teritoriālās pretenzijas vai pārņemt grieķu kultūru.

Pēc notikušā Ciprs sociālajā tīklā „Twitter” paziņoja, ka „šodien mēs rakstām jaunu lappusi Balkānos. Nacionālisma naidu, strīdus un konfliktus aizstās draudzība, miers un sadarbība". Prieku neslēpa arī Maķedonijas valdības vadītājs Zaevs. Viņš apsveica Cipru ar šo „vēsturisko uzvaru”, viņu sociālajā tīklā „Twitter” nosaucot par „draugu”. Zaevs uzskata, ka līgums panākts kopīgām pūlēm. Maķedonijas premjers arī novēlēja: „Balkāniem un Eiropai mūžīgu mieru un progresu!”.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti