Grieķijā vēršas plašumā protesti pret jaunām migrantu nometnēm

Grieķijā nerimst protesti pret valdības lēmumu būvēt jaunas migrantu nometnes - iedzīvotāji uzskata, ka viņu salas ir pārveidotas par milzu cietumiem, savukārt patvēruma meklētāji ir spiesti dzīvot bīstamos apstākļos. Vairāku Grieķijas salu iedzīvotāju un policijas starpā jau trešo dienu notiek sadursmes, un vairāk nekā 60 cilvēki ir ievainoti. Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis aicinājis uz savaldību. Viņš ceturtdien krīzi pārrunās ar reģiona gubernatoru un salu vietējiem mēriem.

Grieķijā vēršas plašumā protesti pret jaunām migrantu nometnēmRihards Plūme

Jaunā konservatīvā Grieķijas valdība, kas pie varas nāca jūlijā, ir paziņojusi, ka pārapdzīvotās pašreizējās migrantu nometnes šogad tiks slēgtas. Tās tikšot aizstātas ar jauniem mazākiem centriem, kuriem vajadzētu būt gataviem šī gada vidū. Valdība cer, ka šī plāna rezultātā pašreizējo 48 000 migrantu vietā piecās salās paliks 20 000. Pēc nedēļām ilgām sarunām starp valdību un vietējiem iedzīvotājiem, otrdien uz Lesbas salu un Hijas salu tika nosūtīta celtniecības tehnika un simtiem policistu.

Tas izraisīja sašutumu piecu Egejas jūrā esošo Grieķijas salu varasiestāžu un iedzīvotāju vidū.

Daļa iedzīvotāju ir ļoti kritiski noskaņota tieši pret migrantiem, bet ir arī tādi, kurus nepamierina varasiestāžu darbība.

To atzina arī kāda protestētāja:

„Es esmu ļoti dusmīga uz abām pusēm, proti, gan mūsu cilvēkiem uz salas, gan migrantiem. Jo milzīgs daudzums šo migrantu tiek izmitināti ļoti šaurā vietā, un apstākļi tur ir drausmīgi. Tāpat cieš arī ostu tuvumā esošo ciemu iedzīvotāji.”

Līdz ar to otrdien sākās protesti un sadursmes ar policiju. Iedzīvotāji un dažas amatpersonas centās bloķēt ceļus, kas ved uz jauno nometņu būvlaukumiem. Protesti pieauga spēkā arī trešdien, kad salu iedzīvotāji pieteica streiku. Cilvēki savu neapmierinātību pauž Lesbas, Samas, Hijas, Leras un Kosas salās. Lielākie protesti izcēlušies Lesbas un Hijas salā. Tur kopumā sadursmēs starp protestētājiem un policiju tikuši ievainoti vairāk nekā 60 cilvēki. Daudzi no tiem bijuši policisti.

Lesbas salā aptuveni 1000 protestētāju pa autoceļu tuvojušies vienam no būvlaukumiem, kur paredzēta jaunā migrantu nometne, un policijas virzienā tie metuši akmeņus. Tikmēr policija centusies protestētājus atspiest atpakaļ un atbildējusi ar asaru gāzi.

Savukārt Hijas salā ielās izgāja aptuveni 2000 cilvēku. Daļa no tiem ielauzušies kādā viesnīcā un piekāvuši tur izmitinātos, uz salu nosūtītos policistus.

Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis aicinājis uz savaldību. Viņš paredzējis tikties ar reģiona gubernatoru un vietējiem mēriem, lai pārrunātu krīzi. Reaģējot uz protestiem, paziņots, ka lielākā daļa no Lesbas un Hijas salā esošajiem policijas spēkiem tiek atvilkti.

Grieķijas Starptautiskās glābšanas komitejas vadītāja Dimitra Kalogeropolu sacīja, ka iedzīvotāju sašutums nav pārsteigums. Viņa norādīja, ka pārapdzīvotība nenāk par labu nevienam.

Piecas salas, kurās izcēlušies protesti, atrodas pie Turcijas krastiem. Tas atrodas maršrutā, pa kuru simtiem tūkstošu migrantu pēdējos gados ir mēģinājuši šķērsot jūru ceļā uz Eiropu. Pēc Eiropas Savienības panāktās vienošanās ar Turciju migrantu skaits samazinājās, tomēr tagad migrantu skaits atkal palielinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt