Grieķijā uzvirmo skandāls ap politiķu un žurnālistu noklausīšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Grieķijā uz pirmo sēdi ir paredzēts sanākt parlamenta īpašajai komitejai, kas izmeklēs opozīcijas politiķa un žurnālistu sarunu noklausīšanos. Savukārt ceturtdien šim jautājumam pievērsīsies Eiropas Parlamenta deputāti. Skandāls ap to, ka Grieķijas izlūkdienests ir noklausījies sociālistiskās partijas PASOK vadītāja, kā arī vismaz viena žurnālista sarunas, aizsākās augustā un varētu apdraudēt pašreizējās valdības pastāvēšanu.

Kaut gan pirmā informācija par to, ka Grieķijas izlūkdienests ir noklausījies opozīcijas partijas PASOK līdera un Eiropas Parlamenta deputāta Nika Andrulaka sarunas, publiski parādījās jau augusta sākumā, šajā lietā joprojām ir daudz neskaidrību. Tostarp nav zināms, kādēļ bija nepieciešams ielauzties Andrulaka un žurnālista Tanasa Kukaka telefonā.

Grieķijas premjers Kirjaks Micotakis atzina, ka izlūkdienests pieļāvis kļūdu un piekrita atsaukt parlamentu no vasaras pārtraukuma, lai apspriestu šo skandālu. Tomēr atkāpties no amata Micotakis negrasās.

"Mēs ātri atbildējām uz prasību agrāk atsākt parlamenta darbu un ceram, ka tiks atrasti risinājumi, lai likvidētu nepilnības valsts iestāžu funkcionēšanā. Es ceru, ka debates būs atbildīgas, jo to prasa jebkurš jautājums, kas skar valsts drošību. Man gribētos, lai par spīti toksiskai gaisotnei mēs spētu atrast kopīgu valodu jautājumā par valsts izlūkdienestiem, jo te nav vietas sacensībai starp partijām," sacīja Micotakis.

Grieķijas izlūkdienests atrodas premjera pārraudzībā. Tādēļ opozīcija uzskata, ka Micotakis nevarēja nezināt, ka tiek noklausīts viņa politiskais oponents. Daži uzskata, ka premjers to varētu būt pasūtījis. Micotakis šos pārmetumus noraida, bet vienlaikus gan viņš, gan izlūki atsakās atklāt pat Grieķijas parlamenta deputātiem, kādēļ notika šī noklausīšanās.

Līdz ar to bijušais premjers Aleksis Ciprs pieprasīja no tribīnes viest skaidrību: "Kā jūs varat runāt par morāli? Kā jums nav kauna kāpt šajā tribīnē un runāt par morāli brīdī, kad jūs nesat atbildību un tiekat apsūdzēts savu politisko konkurentu izsekošanā? Telefonsarunu noklausīšanās ir konstitūcijas pārkāpums. Tā nav vienkārši politiska kļūda, tā ir krimināli sodāma rīcība. It sevišķi gadījumos, kad izsekošana pārkāpj grieķu tautas likumīgi ievēlētā pārstāvja vai Eiropas Parlamenta deputāta tiesības uz privāto saziņu. Kad runa ir par politiskās partijas līderi, nevar vienkārši teikt, ka viss ir bijis likumīgi."

Ciprs vaino pašreizējo valdības vadītāju gļēvulībā. Turpretī Micotakis uzstāj, ka noklausīšanās notika likumīgi un sankcionēti.

Tomēr amatu zaudēja divi augsta ranga izlūkdienesta darbinieki. Tāpat valdība ir iesniegusi parlamentā likuma grozījumus, lai palielinātu parlamentāro kontroli pār izlūkdienestiem. Izmaiņas paredz arī nodrošināt otra prokurora piekrišanu noklausīšanās veikšanai.

Par šo skandālu ir ieinteresējies arī Eiropas Parlaments, it sevišķi tādēļ, ka Andrulakis ir tā deputāts. Parlamentā jau strādā īpašā komiteja, kas pēta žurnālistu, aktīvistu un politiķu noklausīšanos citās valstīs. Uz ceturtdien paredzēto sēdi ir uzaicināts žurnālists Kukakis un vēl viens viņa kolēģis, kura sarunas arī esot noklausītas.

Savukārt eiroparlamentārietis Andrulakis varētu piedalīties kādā no nākamajām komitejas sēdēm kopā ar Katalonijas separātistiem, kuru telefoni arī tika uzlauzti ar īpašās programmas palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti