Grieķijā tiecas uz tūristu skaita rekordu; cer arī uz latviešiem

Šogad Grieķija cer uzstādīt jaunu rekordu tūrisma jomā. Tiek plānots, ka valsti apmeklēs vairāk nekā 30 miljoni ceļotāju no visas pasaules. Viesnīcas, restorāni un tūkstošiem citu uzņēmumu tūrisma nozarē aktīvi strādā, lai piedāvātu saviem klientiem labāko apkalpošanu un arī izdevīgākās cenas. Taču ekonomiskās krīzes un daudzo taupības pasākumu dēļ nopelnīt kļūst aizvien grūtāk. 

Grieķijā tiecas uz tūristu skaita rekordu; cer arī uz latviešiem Ella Semjonova

Vēsturiskais centrs ir viens no galvenajiem ārvalstu tūristu piesaistes objektiem Grieķijas galvaspilsētā. Saules pielietās pastaigas takas vijas caur antīkās pasaules pieminekļiem, kas arī šobaltdien izraisa apbrīnu un sajūsmu par senču sasniegumiem. Tepat bruģēta ceļa malā izsalkušos tūristus gaida tradicionālo ēstuvju virknējums. Gardos grieķu ēdienus ar skatu uz Akropoli aicina izbaudīt arī Latvijas Radio uzrunātais Lazara kungs.

Viņa taverna Monastiraki metro stacijas tuvumā strādā jau piecpadsmit gadus, kuru laikā valsts piedzīvoja strauju piezemēšanos no treknajiem gadiem līdz ieilgušajai krīzei ar nepārtrauktiem taupības pasākumiem. Lai arī trīs vasaras mēnešos taverna dienā apkalpo ap pustūkstoti cilvēku, pārsvarā ārvalstnieku,  pārējā gada laikā uzņēmums pastāv, pateicoties lielākoties grieķu apmeklētājiem. Tā uzņēmumam nācās pielāgoties straujām tirgus izmaiņām, lai, saglabājot pakalpojuma kvalitāti, nolaistu cenas un noturētu savus klientus.

"Mūsu cenas ir izcili labas," saka Lazars. "Valsts ir palielinājusi PVN par 1% līdz 24%, un šo pieaugumu uzņēmēji, viesnīcas apmaksā paši, neliekot klientam maksāt vairāk. Pie mums viens cilvēks par labu ēdienu un alus kausu, atrodoties Atēnu centrā un baudot skatu uz Akropoli, samaksā 10 eiro. Piemēram, Francijā ēdnīcās pie Eifeļa torņa maksa būs daudzreiz lielāka."

Lazara kungs cer, ka šī aktīvā tūrisma sezona būs veiksmīga, uz ko norāda pirmās pozitīvās pazīmes.

Tūristus visos Grieķijas nostūros, tostarp salās, ar nepacietību un vēlmi apliecināt slaveno grieķu viesmīlību gaida tūkstošiem tūrisma nozarē iesaistīto kompāniju.

Tūrisma ministrija gavilē – divus aizvadītos gadus Grieķijā tika uzstādīts rekords uzņemto tūristu skaitā. Arī šogad tiek prognozēts kārtējais rekordskaitlis – vairāk nekā 30 miljoni tūristu no visas pasaules. Vislielākā atpūtnieku plūsma saules un olīvu zemē nāk no Vācijas, un šogad to skaits pieaugs gandrīz uz pusi, proti, par vienu miljonu cilvēku vairāk.

Mudina būt piesardzīgiem

Īpaša loma šajā statistikā ir arī Latvijas ceļotājiem.

Pēc Grieķijas Tūrisma ministrijas aplēsēm, vislielāko ceļojumu rezervēšanu skaita pieaugumu šogad – par 111% – panākuši tieši latvieši.

Latvijas vēstniecība Grieķijā aicina mūsu valsts tūristus būt uzmanīgiem, sekot līdzi personīgo mantu drošībai. Tā arī atgādina par iespējamajām problēmām skaidras naudas izņemšanā vai norēķinos ar bankas karti, līdz ar to iesaka ņemt līdzi pietiekamu skaidras naudas daudzumu. Vēl viena rekomendācija – sekot līdzi sabiedriskā transporta kustības grafikam, ko var ietekmēt, piemēram, streiks.

Grieķijas tūrisma ministre Elena Kuntura ar prieku stāsta, ka tūrisma jomā šogad tiek prognozēti tiešie ieņēmumi 15 miljardu eiro apmērā un tas nozīmē 850 tūkstošus darba vietu.

"Tieši tūrisms visus šos grūtos gadus ir spēcīgi atbalstījis valsts ekonomiku. Mūsu dati liecina par apgrozījuma pieaugumu," pastāstīja Kuntura. "Pērn valsts ieņēmumu dienests ziņojis, ka ieņēmumi no nodokļiem šajā jomā, tostarp PVN un citās pozīcijās pārsniedz visus iepriekšējos rādītājus. Starptautiskā tūrisma organizācija runā par lieliem Grieķijas panākumiem, jo mūsu valsts  tūrisma attīstība ir divreiz ātrāka par vidējo rādītāju pasaulē. Grieķu tūrisms arī veicina nodarbinātību. Šī gada pirmajā ceturksnī tika radīti 125 tūkstoši darba vietu."

Cerības uz labāku nākotni saista ar ienākumiem no tūrisma

Situācija varētu būt vēl labāka, ja arī ienākumi no tūristiem palielinātos proporcionāli viņu skaitam. Tomēr tā tas nav. Lai arī tūristu skaits stabili pieaug, viņu tēriņi samazinās. Ienākumi pērn, salīdzinājumā ar 2015.gadu, sarukuši par 6,5%. Arī šī gada pirmajā ceturksnī, salīdzinājumā ar šo periodu pērn, saskaņā ar Grieķijas centrālās bankas datiem, tūrisma ienākumi samazinājušies par nepilniem 5%.  Lielākās opozīcijas partijas “Jaunā demokrātija” tūrisma nozares vadītājs Emanuils Konsolas par ministres teikto nepriecājas. Viņš atgādina, cik grūtos apstākļos par izdzīvošanu un peļņu jācīnās grieķu uzņēmumiem.

"Pie mums no 100 nopelnītajiem eiro 35 aiziet nodokļos. Salīdzinājumam, Kiprā tie ir tikai 16 eiro. Kurš tic tam, ka mūsu valstī tūrisms ir konkurētspējīgāks, ja tepat kaimiņvalstī nodokļu likmes ir ļoti zemas un pat dažviet tuvojas nulles līmenim?!" kaimiņu priekšrocības uzskaita Konsolas.

Tūrismu Grieķijā sauc par smago rūpniecību. Tik tiešām, tā ir vienīgā no ekonomikas nozarēm, kas pat krīzes laikā spējusi ne vien atturēties no lejupslīdes, bet arī veikt izrāvienu, veicinot darba vietu skaita palielināšanos un investīciju piesaisti. Tas krīzes un bezdarba mocītajai valstij dod cerības uz labāko nākotni.

Latvijas vēstniecība iesaka

  • Ceļotājus Grieķijā aicina būt uzmanīgiem. Lai izvairītos no iespējamām zādzībām, vēstniecība mudina pievērst pastiprinātu uzmanību  personīgo mantu drošībai, īpaši atrodoties tūristu plaši apmeklētās vietās, lidostā, izmantojot sabiedrisko transportu, kā arī pludmalēs neatstāt mantas nepieskatītas, jo zagļiem visvieglākais mērķis ir ceļotāji.
  • Ņemot vērā pašreizējo finanšu situāciju Grieķijā, banku pakalpojumi, tostarp norēķini ar banku kartēm, kā arī skaidras naudas izņemšana no bankomātiem visā Grieķijā var tikt ierobežota bez iepriekšēja brīdinājuma. Var nākties saskarties ar situāciju, ka nav iespējams norēķināties ar bankas karti, it īpaši Grieķijas salās. Tādēļ pirms došanās uz Grieķiju ceļotājus aicina nodrošināties ar pietiekamu skaidras naudas daudzumu izdevumu segšanai.
  • Grieķijā regulāri rīkoto streiku dēļ var tikt kavēta sabiedriskā transporta kustība, piemēram, prāmju satiksme uz salām, metro un lidostas darbība. Tāpēc pirms došanās ceļojumā iesaka iegādāties ceļošanas apdrošināšanu, kas streika gadījumā segtu papildus radušos izdevumus. Ceļotājus arī aicina sekot aktuālajai informācijai par sabiedriskā transporta kustības traucējumiem un vajadzības gadījumā sazināties ar pakalpojuma sniedzējiem.
  • Visus kas dodas uz Grieķiju darba meklējumos tūrisma sektorā, aicina parūpēties par savu drošību un doties pie darba devēja tikai tad, kad ir noslēgts juridiski saistošs darba līgums, kas paredz legālu nodarbinātību un darba devēja nodrošinātu obligāto sociālo apdrošināšanu. Tādējādi jūs aizsargājat sevi un savas intereses konflikta situācijā ar darba devēju vai nelaimes gadījuma situācijās, atrodoties svešā zemē. Neaizmirstiet iepriekš vienoties par darba stundām un pienākumiem jaunajā darbā.
  • Vienmēr jāpārliecinās par pases un/vai ID kartes derīguma termiņu pirms došanās ceļojumā.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt