Grieķijā streiko pret valsts teleradiokompānijas slēgšanu

Grieķijā pamatīgu satraukumu izraisījis valdības lēmums slēgt un reformēt Grieķijas sabiedrisko raidsabiedrību. Tie ir trīs televīzijas kanāli un 17 radiostacijas. Kamēr valdība par galvenajiem raidorganizācijas slēgšanas iemesliem min augsto korumpētību un neefektīvo saimniekošanu, arodbiedrības vaino valdības īstenoto taupības politiku, solot rīkot plašus streikus.

Par lēmumu slēgt Grieķijas valsts televīzijas un radio kompāniju ERT kļuva zināms vakar vakarā. Darbiniekiem tika pieprasīts pārtraukt darbu, pamest kompānijas ēku, draudot ar arestiem. Taču žurnālisti savu darbu turpināja, nodrošinot raidījumu pārraides.

Kā paziņojis Grieķijas valdības pārstāvis Simoss Kedikoglu, kurš starp citu savulaik pats bijis ERT žurnālists, ar Grieķijas iedzīvotāju nodokļiem finansētajā sabiedriskajā medijā strādā daudzreiz vairāk darbinieku nekā nepieciešams. Tieši tāpēc varas iestādes ir apņēmušās sabiedriskās apraides koncepciju pārskatīt līdz gada beigām, radot jaunu un ekonomiski efektīvāku kompāniju. Tās budžets būs aptuveni trīs reizes mazāks nekā līdz šim - ap 100 miljoniem eiro gadā, bet pēc reorganizācijas darbā plānots paturēt aptuveni 200 no pašreizējiem 2800 darbiniekiem.

Šodien uz Grieķijas sabiedriskās raidorganizācijas galveno mītni bija devusies arī mūsu speciālkorespondent Atēnās Ella Semjonova. Viņas iespaidi: Es apmeklēju šo protestu un aprunājos ar dažiem raidstacijas darbiniekiem. Kopumā noskaņojums ir visai pesimistisks. Protams, galvenais jautājums - kā lai šie gandrīz trīs tūkstoši atlaisto darbinieku atrod darbu un spēj pabarot ģimenes. Jau tagad skaidrs, ka jaunizveidotajā medijā strādās daudz mazāks skaits cilvēku, iespējams, darbā tiks atkal pieņemts tikai katrs trešais, bet neviens nezina, ar kādu algu. Protesta laikā es satiku arī kinoproducentus, kas pastāstīja, ka arī kino nozare guvusi smagu triecienu, jo tieši sabiedriskais medijs pasūtīja daudzu filmu un seriālu ražošanu. Pēc protestētāju vārdiem, trīs sabiedriskās televīzijas un 17 radio kanālu atslēgšana liecina par demokrātijas sašķobīšanos Grieķijā.

Grieķijas valdības lēmums ir izsaucis Arī Eiropas Raidorganizāciju savienības vadītāja Žana Pola Filipo asu reakciju:

„Mūsu prasība ir ļoti skaidra, proti, nekavējoties atteikties no šī lēmuma. Mūs neapmierina vārgi solījumi par to, ka sabiedriskā raidorganizācija tiks no jauna atvērta kādreiz nākotnē citā izskatā. Un kad tas varētu būt? Tas ir ļoti nopietns precedents. Manuprāt, tas ir unikāls gadījums un, kā raksta avīzes, pat drūmākajās Grieķijas militārās diktatūras laikā nekas tāds nav bijis. Tas ir vienkārši paradoksāli. Pašreiz, kad mēs runājam par nepieciešamību pēc lielākas demokrātijas, lielākas caurspīdības, par kopīgo Eiropas nākotni, tiek pieņemts lēmums, kas tik brutāli un neiedomājami vēršas pret mūsdienu Eiropas vērtībām.”

Grieķijas valdība medija slēgšanu skaidro ar nepieciešamību taupīt valsts līdzekļus un panākto vienošanos līdz 2014. gada beigām atlaist 15 tūkstošus valsts sektorā strādājošo. Tikai apmaiņā pret šādiem pasākumiem starptautiskie aizdevēji ir gatavi piešķirt Grieķijai nākamo aizdevuma daļu. Kā šodien paziņojuši Eiropas Komisijas pārstāvji, Brisele nav vēlējusies panākt Grieķijas sabiedriskā medija slēgšanu, vienlaicīgi atzīstot Atēnu vadības tiesības pašiem lemt par savu sabiedrisko sektoru. Eiropas komisijas preses pārstāvis Olivjē Beilijs norādījis, ka sabiedriskā medija nozīme joprojām ir ļoti augsta:

„Lai arī Komisija nevar ieteikt dalībvalstīm, kā tām organizēt sabiedrisko mediju darbu, mēs gribētu uzsvērt sabiedrisko mediju lomu Eiropas vērtību aizstāvēšanā jebkuros ekonomiskos apstākļos. Tas nepieciešams mediju plurālisma, mediju brīvības, kvalitātes un kultūras dažādības dēļ. Mēs atzinīgi novērtējam Grieķijas valdības apņemšanos izveidot jaunu mediju spēlētāju, kas pilda nozīmīgo sabiedriskā medija lomu un ir ekonomiski ilgtspējīgs.”

Grieķijas vadošās arodbiedrības rīt izsludinājušas 24 stundu ģenerālstreiku, lai protestētu pret Grieķijas valsts teleradiokompānijas slēgšanu. Kā paziņojis valsts sektorā strādājošo arodbiedrības ADEDY ģenerālsekretārs Iliass Iliopuluss, protesta akcijas laikā plānots paust ne tikai atbalstu sabiedriskā medija darbiniekiem, bet arī paust savu neapmierinātību ar skarbajiem taupības pasākumiem. Līdzīgu viedokli pauduši arī privātā sektora arodbiedrības vadītāji.

Atēnu žurnālistu arodbiedrība jau šodien piedalās 48 stundu streikā, bet rakstošo preses izdevumu kolēģi plānojuši streikam pievienoties rīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt