Grieķijā neonacistu partijas «Zelta rītausma» līderi neierodas uz tiesu

Pirmdien Grieķijā bija jāsākas tiesas procesam pret Grieķijas neonacistu partijas „Zelta rītausma” līderiem, kuri tiek apsūdzēti kriminālas organizācijas izveidē un vairāku cilvēku slepkavībās. Tomēr tiesas process ir atlikts uz vēlāku laiku, jo vairāki galvenie apsūdzētie nebija ieradušies. 

Tāpat saņemtas ziņas, ka vairākiem lieciniekiem pirms tiesas procesa sākuma ir uzbrukts.  

Tiesas procesam pret 69 Grieķijas partijas „Zelta rītausma” līderiem un aktīvistiem bija jāsākas pirmdienas rītā, un grieķu presē šis process jau nodēvēts par lielāko pēdējo 40 gadu laikā.

“Zelta rītausma” dibināta astoņdesmito gadu vidū un tās vadītāju Nikosu Mihalo-Liakosu savulaik kā galēji labējas jauniešu grupas vadītāju personīgi izraudzījās tā laika diktators Jorgs Papadopuls. Gadiem ilgi šī kustība bija pusslepena, taču 2012.gadā tā izmantoja sabiedrībā pieaugošo neapmierinātību ar bargajiem taupības pasākumiem un pieaugošo imigrācijas līmeni, lai iegūtu 18 vietas Grieķijas parlamentā.

Tagad pēc 15 mēnešu ilgas izmeklēšanas, kas tika uzsākta pēc pazīstamā mūziķa Pavlosa Fissasa slepkavības, valsts prokurori ir apņēmušies pierādīt, ka ksenofobiskā un antisemītiskā partija „Zelta rītausma” faktiski ir darbojusies kā noziedzīga organizācija ar militāru vadību, kas nereti iedrošinājusi imigrantu un politisko oponentu piekaušanu un, iespējams, arī nogalināšanu.

Veicot kratīšanas partijas līderu dzīvesvietās, tika atrasts liels skaits ieroču, kā arī dažāda nacistiskā simbolika. Par spīti varas iestāžu centieniem vērsties pret „Zelta rītausmu”, tā ir saglabājusi savu popularitāti. Janvārī notikušajās vēlēšanās tā ieguva 17  vietas parlamentā, bet pagājušā gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās – trīs. Tieši tāpēc tā joprojām ir trešais lielākais politiskais spēks valstī.

Uz pirmdien paredzēto pirmo tiesas sēdi neieradās galvenie apsūdzētie – ne “Zelta rītausmas” dibinātājs Nikoss Mihalo-Liakoss, ne 12 no 13 pašreizējiem parlamenta deputātiem. Divas stundas pēc tiesas sākuma sēde tika pārcelta uz 7.maiju, jo tika konstatēts, ka vienam no apsūdzētajiem pat nav advokāta.

Nikoss Mihalo-Liakoss un viņa labā roka Hristoss Pappas no ieslodzījuma tika atbrīvoti jau martā, jo pirmstiesas izmeklēšanas laikā viņi ieslodzījumā bija pavadījuši pieļaujamos 18 mēnešus. Pirmdienas sēdē viņus pārstāvēja advokāti, kuri gan nepaskaidroja abu aizstāvamo prombūtnes iemeslus.

Pirms tiesas procesa, kas paredzēts Koridallos cietumā, policija bija pastiprinājusi drošības pasākumus. Cietuma priekšā bija pulcējušies vairāki tūkstoši antifašistu kustības aktīvistu, kuri vēlējās skaitliski pārspēt "Zelta rītausmas" atbalstītājus.

Vienlaicīgi tika saņemtas ziņas, ka pirms tiesas sākuma uzbrukumam pakļauti vairāki nogalinātā mūziķa slepkavības liecinieki, taču plašāku informāciju policija nesniedz.

Eksperti prognozē, ka tiesas process, visticamāk, ilgs vairākus mēnešus un galu galā tas izlems arī pašlaik parlamentā trešās lielākās partijas likteni. Paši apsūdzētie gan savu vainu ir nolieguši, paužot pārliecību, ka pret viņiem ir uzsāktas raganu medības un viss šis process ir politisks pasūtījums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti