Grieķija gatavojas diskusijām par pensiju sistēmas reformu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jau tuvākajās nedēļās Grieķiju sagaida smagas sarunas ar saviem kreditoriem – Starptautisko Valūtas fondu, Eiropas Centrālo banku un Eiropas Komisiju – par valstij sāpīgajām pensiju sistēmas reformām. Kādā noskaņojumā uz gaidāmo sarunu iznākumur raugās iesaistītās puses?

Kopš pagājušā gada vasaras, kad smagās finanšu grūtībās esošā Grieķija piekāpās savu kreditoru prasībām, Grieķijas politiķiem ir izdevies paveikt jau vairākas sāpīgas un valstī nepopulāras reformas, tostarp arī izveidot privatizācijas fondu un uzsākt elektrotīklu kompānijas ''Admie''  pārdošanas procesu. Tomēr tuvākajā laikā valstij nāksies ķerties pie vienas no sāpīgākajām reformām - pensiju sistēmas, un, kā apstiprināja Eiropas Komisijas pārstāvis Margaritis Šinas, Grieķija savus priekšlikumus jau ir iesniegusi:

''Jā, es varu apstiprināt, ka Eiropas institūcijas pirmdienas vakarā ir saņēmušas pensiju reformas projekta priekšlikumus. Tagad šis Grieķijas valdības iesniegtais priekšlikums tiks izvērtēts, savukārt diskusijas ar Grieķijas iestādēm par šo priekšlikumu notiks sarunu gaitā par Eiropas Stabilitātes mehānisma ietvaros veikto pasākumu ieviešanas rezultātiem šī mēneša otrajā pusē. Atgādināšu, ka mums ir jāizvērtē iepriekš pieņemtais lēmums par viena miljarda eiro pārskaitīšanu Grieķijai.''

Oficiāli gan šo priekšlikumu saturs vēl netiek atklāts, un vēl svētdien Grieķijas premjers Alekss Ciprs izteicās, ka Grieķijas valdība noteikti nepiekāpsies nesamērīgām kreditoru prasībām, un uzsvēra, ka aizdevējiem nāksies ņemt vērā gan Grieķijas vēlētāju noskaņojumu, gan arī sociālekonomiskos apsvērumus. Neoficiāli tomēr ir zināms, ka Grieķijas Darba lietu ministrija strādā pie pensiju sistēmas modeļa, kurā

minimālā garantētā pensija tiks samazināta uz pusi – līdz 384 eiro, savukārt pārējais apjoms būs atkarīgs no personas iemaksām sociālās apdrošināšanas sistēmā. Maksimālais pensijas apjoms noteikts 2300 eiro apjomā parastos gadījumos un 3000 eiro apjomā gadījumos, ja pensionārs saņem vairāk nekā vienu pensiju.

Analītiķu skatījums uz Grieķijas izredzēm veikt smagās reformas un atgriezties uz izaugsmes ceļa ir neviennozīmīgs, tomēr netrūkst arī ekspertu, kuri uzskata, ka grūtāko periodu Grieķija jau ir pārlaidusi.

''Pat ja mēs salīdzinām situāciju Grieķijā ar to, kāda tā bija, piemēram, 18 mēnešus iepriekš, noteikti ir vērojamas atsevišķas uzlabojuma pazīmes. Un ir jāuzsver, ka nevis tieši ekonomikas rādītāju ziņā, bet no viņu uzsākto reformu viedokļa,'' norāda ekonomikas analītiķis Ričards Hanters.

Grieķijas premjers Alekss Ciprs savukārt ir pavēstījis, ka Grieķija nav noskaņota samazināt izdevumus un gūt papildus ietaupījumus valsts budžetā tikai uz pensiju rēķina, tomēr arī viņš atzina, ka kopumā šī brīža Grieķijas pensiju sistēma ir uz sabrukšanas robežas un to ir nepieciešams pamatīgi reformēt, piemēram, palielinot iemaksas pensiju sistēmā un uzlabojot pensiju līdzekļu pārvaldību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti