Grieķi vienošanos ar aizdevējiem vērtē dažādi; prognozē smagas sarunas parlamentā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Grieķijas iedzīvotāji valdības un starptautisko aizdevēju panākto vienošanos par jauno aizdevuma programmu vērtē dažādi. Vieni uzskata, ka ir pavērta iespēja, lai izvairītos no ļaunākā scenārija, tikmēr citi jūtas vīlušies, jo referendumā mēneša sākumā tauta noraidīja starptautisko aizdevēju prasības.

Atēnu iedzīvotājs Dimitris sacīja, ka reformu ieviešanas sākumposmā grieķiem, iespējams, klāsies grūti līdz brīdim, kad cilvēku apziņā nostiprināsies fakts, ka tas bija nepieciešams solis, lai tiktu ārā no strupceļa.

Uzrunātais inženieris Georgs uzskata, ka grieķu tauta būs mierīga un īpaši neprotestēs pret valdības apsolītajām reformām. "Tomēr es nedomāju, ka tas, ko izteicām referendumā, ir atspoguļots tajā, par ko ir panākta vienošanās," teica Atēnu iedzīvotājs.

Pensionētais avionozares eksperts darbinieks Georgs atzīst, ka viņš patlaban atbalsta gan savu dēlu, gan meitu. Dēls strādā nacionālajā telekomunikāciju uzņēmumā, kur saņem 380 eiro lielu mēnešalgu, bet meita aprūpē bērnus ar īpašām vajadzībām.

"Viņiem abiem nepietiek naudas un tāpēc viņi dzīvo pie manis. Viņiem ir 30 un 35 gadi. Kad biju viņu vecumā, tad man jau bija trīs bērni. Tā kā varat redzēt, cik sarežģīti laiki pienākuši," teica Georgs.

Savukārt Atēnu iedzīvotāja Jeorgija pauda viedokli, ka vienošanās Grieķijas premjeram Alesim Cipram "nākusi grūti, tāpat kā visiem pārējiem. Tāpēc es domāju, ka mēs izķepurosimies visi kopā".

Tikmēr Cipra partija „Siriza” asi kritizē valdības un starptautisko aizdevēju vienošanos, kas paredz virkni taupības pasākumu, lai naudas grūtībās nonākusi valsts varētu saņemt jaunu aizdevumu.

Cipra pārstāvētās partijas kreisi radikālās partijas „Siriza” pārstāvji premjeram pārmet, ka Grieķijas valdība ir piekāpusies starptautiskajiem aizdevējiem un paudusi gatavību ieviest ievērojami vairāk taupības pasākumu, salīdzinot ar tiem, par kuriem grieķi balsoja referendumā 5.jūlijā.

Iespējams, ka tā dēļ nākamajās dienās Grieķijas parlamentā gaidāmas smagas sarunas, kas Cipram var prasīt premjera amatu. 

Jau ziņots, ka eirozonas valstu vadītāji un Grieķijas valdība pirmdienas rītā ir panākuši vienošanos par nākamā aizdevuma piešķiršanu. Tas notiks gadījumā, ja Grieķija līdz trešdienai pieņems virkni likumu, kas skar pensijas, nodokļus un citas nozares.

Ja Grieķijas parlaments atbalstīs valdības iecerētos budžeta konsolidēšanas pasākumus, tad valsts saņems līdz 86 miljardiem eiro lielu aizdevumu. Tas nepieciešams, lai glābtu Grieķiju no maksātnespējas un iespējamās iziešanas no eirozonas.

 

Lai arī detalizēts pasākumu saraksts grieķiem vēl nav zināms, tomēr ir skaidri definēti primārie reformu uzdevumi. Pirmais ir paaugstināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi vairākām precēm un pakalpojumiem, kam šobrīd ir pazemināta PVN likme. Tāpat plānota pensiju reforma, kuras laikā pensionēšanās vecumu plānots palielināt līdz 67 gadiem.

Vēl grieķiem būs jāgarantē, ka valsts statistikas birojs savā darbībā būs neatkarīgs. Savulaik tieši šis birojs bija atbildīgs par viltotu datu sniegšanu saistībā ar Māstrihtas kritēriju izpildi, kas ir izšķiroši valsts uzņemšanai eirozonā. Ceturtais uzdevums ir Fiskālās disciplīnas padomes izveide. Minētās primārās aizdevēju prasības Grieķijai jāizpilda līdz 15. jūlijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti