Grībauskaite: «Gazprom» prasības Lietuvas valdībai nav izpildāmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite ceturtdien paziņoja, ka Krievijas valsts gāzes koncerns "Gazprom" ir nosūtījis Lietuvas valdībai sarakstu ar prasībām, kuras nav iespējams izpildīt, un aicināja paātrināt sašķidrinātā gāzes termināļa (SGT) Klaipēdas ostā būvniecību.

"No "Gazprom" saņemtie materiāli ir prasību Lietuvas valdībai saraksts, tas ir prasības, ko nevar izpildīt un kas pat ir ārpus valdības kompetences. Tādēļ es aicinu valdību šajā situācijā paātrināt SGT būvniecību un pēc iespējas straujāk mēģināt samazināt atkarību no "Gazprom"," Grībauskaite sacīja žurnālistiem.

Savukārt Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs paziņoja, ka valdības eksperti pirmdien iesniegs savus secinājumus par "Gazprom" ierosinājumiem.

"Varu pateikt, ka Lietuvas ekspertu grupa ir sagatavojusi savus secinājumu par "Gazprom" ekspertu ierosinājumiem. Sagaidām, ka šie ierosinājumi tiks prezentēti jau pirmdien," Butkevičs ceturtdien teica intervijā ziņu radiostacijai "Žiniu radijas".

"Domāju, ka būtu atbilstoši, ja abu pušu eksperti tiktos, nesagaidot līdz tiek sagatavotas formālas vēstules. Domāju, ka tikšanās laikā ir jābūt lielākai skaidrībai, jo tuvojas rudens un otra puse ir pozitīvi noskaņota par gāzes cenas samazināšanu," piebilda Lietuvas premjerministrs.

Lietuvas enerģētikas ministrs Jaroslavs Neverovičs trešdien vakarā Lietuvas sabiedriskajai televīzijai sacīja, ka "Gazprom" iesniegtajiem ierosinājumiem trūkst racionālas pieejas un adekvāta reālās situācijas izvērtējuma.

"Varu teikt, ka mūsu atbildē uz "Gazprom" ierosinājumu mēs skaidri paudīsim, ka "Gazprom" ir jāsniedz racionālāks skatījums uz mūsu argumentiem un jāpalūkojas uz tirgus apstākļiem objektīvāk, un jāizdara atbilstoši secinājumi," norādīja Lietuvas enerģētikas ministrs, tomēr detalizētākus komentārus par Krievijas valsts gāzes milža ierosinājumiem atteicās sniegt.

Neoficiāli avoti ir atklājuši, ka "Gazprom" atzīst, ka Eiropas Savienības (ES) tā dēvētās Trešās energopaketes īstenošana ir nenovēršams process un tagad mēģina sarunās panākt sev labvēlīgāku virzību.

Neverovičs atkārtoti apliecināja, ka Lietuva cenšas panākt zemāku gāzes cenu un "netiek runāts par izmaiņām mūsu centienos iegūt alternatīvas gāzes piegādes, vispirms jau runājot par sašķidrinātās gāzes termināli Klaipēdā".

"Nav nepieciešamības steigties runāt par dažādiem scenārijiem. Fakti ir tādi, ka Lietuvas patērētāji par gāzi maksāja par daudz un mēs maksājam un turpinām maksāt cenu, kas nav godīga un atbilstoša. Tas ir jāņem vērā. Ir jārod risinājums, kas apmierināt mūs un mūsu partnerus, un mēs esam atvērti tādām sarunām," Lietuvas enerģētikas ministrs sacīja sabiedriskajai televīzijai, atbildot uz jautājumu, vai ar "Gazprom" tiek runāts par Lietuvas iesniegto prasību Stokholmas arbitrāžas tiesā pret Krievijas valstij piederošo dabasgāzes koncernu par pieciem miljardiem litu (vienu miljardu latu).

Runājot par ES dalībvalstu enerģētikas ministru neformālo sanāksmi ceturtdien Viļņā, Neverovičs sacīja, ka jautājums par "Gazprom" nav darba kārtībā, bet piebilda, ka tas ir viens no jautājumiem, kas saistīts ar ES vienoto enerģētikas tirgu.

Lietuvas valdība rakstiskus "Gazprom" ierosinājumus saņēma pagājušajā piektdienā pēc tam, kad "Gazprom" valdes priekšsēdētājs Aleksejs Millers 5.septembrī vizītes Viļņā laikā apsolīja tādus ierosinājumus iesniegt.

Puses nekomentē nosacījumus, ar kādiem "Gazprom" piekristu samazināt dabasgāzes cenu Lietuvai. Tomēr ir zināms, ka tiek runāts par Lietuvas iesniegto prasību Stokholmas arbitrāžas tiesā, kā arī ilgtermiņa gāzes piegādes līgumu. Puses apgalvo, ka par ES Trešās energopaketes, kas paredz gāzes piegādes, transportēšanas un sadales funkciju nošķiršanu, īstenošana netiek apspriesta.

Millers uzsvēra, ka turpmāk tiks runāts par "Gazprom" investīcijām Lietuvā, gāzes tranzītu uz Krievijas Kaļiņingradas apgabalu un "komerciāliem jautājumiem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti