Grestes atbrīvošanu apsveic kā mediju brīvības sasniegumu; sola cīņu par viņa bēdu brāļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latviešu izcelsmes austrāliešu žurnālista Pētera Grestes atbrīvošana no Ēģiptes cietuma, izraidot uz Austrāliju, ir kļuvusi par vienu no šī brīža svarīgākajiem pasaules notikumiem. To apsveic kā milzīgu sasniegumu cilvēktiesību un mediju brīvības ziņā. 

Tikmēr gan televīzijas kanāls „Al Jazeera”, kurā strādāja Pēteris Greste, gan viņa ģimene uzsver, ka prieks nebūs pilnīgs, kamēr no apcietinājuma Ēģiptes cietumā netiks atbrīvoti arī Pētera kolēģi.  

„Vēl arvien ir nerealitātes sajūta. Gandrīz kā pirms 403 dienām, kad saņēmām zvanu nakts laikā, pavēstot, ka Pēteris ir cietumā. Man vēl nepieciešams laiks, lai pilnībā aptvertu to visu,” atzina žurnālista tēvs Juris Greste.

Grestu ģimene pirmo reizi atkal stājās kameru priekšā, kopš sākās Pētera Grestes atbrīvošana no cietuma un deportācija. Šo laiku mediji pavadīja tumšā neziņā. Gan oficiālā Kanbera, gan pati ģimene baidījās ar savu rīcību provocēt Ēģiptes varas iestādes.

Tagad Pēteris Greste sava brāļa Maikla pavadībā steigšus ir pametis Ēģipti un ieradies Kiprā.  Pēterim nepieciešams laiks, lai sakārtotu savas domas un atgūtos.  

Vairāk nekā gadu apcietinājumā sabijušais Pēteris jeb Pīters Greste tika deportēts, izmantojot īpašas izmaiņas likumdošanā. Īpašo dekrētu izdeva Ēģiptes prezidents, ģenerālis Abdels Fatahs as Sisī būtībā tieši šim mērķim, un tas notika starptautiska spiediena ietekmē.

Šāds risinājums ļauj oficiālajai Kairai nezaudēt savu seju. Spriedums netiek atcelts, taču personu deportē. Ņemot vērā, ka rietumvalstis neatzīst šo spriedumu, deportēšana no Ēģiptes automātiski nozīmē atbrīvošanu. Oficiālā Kanbera pauž milzīgu prieku par Grestes atbrīvošanu; ceļš uz to nebija nedz viegls, nedz vienkāršs.

Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa stāstīja, ka runāja ar Pīteru Gresti neilgi pēc viņa atbrīvošanas, tieši pirms viņš pameta Ēģipti.

„Viņš juta ārkārtīgu atvieglojumu un bija nepacietības pilns pēc iespējas drīzāk atgriezties mājās Austrālijā, būt atkal kopā ar savu ģimeni, ar saviem vecākiem – Juri un Luīzi un brāli Endrjū. Brālis Maikls ir kopā ar viņu,” stāstīja Bišopa.

„Viņš pauda savu visdziļāko pateicību par atbalstu, ko saņēmis Austrālijā visā šajā laikā. Viņš pauda pateicību Austrālijas valdībai, Austrālijas sabiedrībai un jo īpaši žurnālistiem, kas  nemitējās iestāties par viņu. Viņš man pateica, ka tas viņu uzturējis pie spēka šajā ilgajā laikā, ko viņš pavadījis ieslodzījumā,” sacīja Bišopa.

Savukārt Grestu ģimene īpaši pateicās Austrālijas sabiedrībai, medijiem, valdībai, šīs valsts  vēstniekam Ēģiptē Ralfam Kingam un viņa dzīvesbiedrei, kā arī Austrālijas piesaistītajai juristu komandai. Noslēgumā pateicības vārdi tika veltīti arī Latvijas ārlietu resoram un vēstniecei Ivetai Šulcai.

„Tāpat vēlos pateikties par atbalstu, ko Latvijas vēstniecība un vēstniece Iveta Šulca mums sniedza. Arī viņa bija nemitīgs palīdzības un informācijas avots, kad bijām Kairā. Nevar iedomāties labākus cilvēkus, kas nodarbojās ar mums kā šī abu valstu vēstnieku komanda,” atzina Pētera Grestes brālis Andrejs (Endrjū).

„Mamma, tētis, Maiks un es – mēs esam bijuši tikai mazi zobratiņi šajā masīvajā kampaņā. Un mēs noliecamies pazemībā dāsnās palīdzības un nebeidzamā atbalsta priekšā, ko sniedza cilvēki. Pateicība arī Pītera darba devējiem par nemitīgu un nemainīgu atbalstu Pīteram un mūsu ģimenei. Nevaru vien pietiekami izcelt ļaudis, kas par mums parūpējās Kairā. Jo īpaši mūsu palīgs – vietējais ēģiptietis. Viņa paša drošības dēļ vārdu nenosaukšu, taču nav labāka drauga - viņš izdarītu pilnīgi visu. Bez viņa mēs nespētu tikt galā Kairā un bez viņa līdzgaitniekiem, kas mums palīdzēja visā šajā procesā,” piebilda Andrejs Greste.

Tomēr apcietinājumā paliek Pētera Grestes darba kolēģi Bāhers Muhameds un Muhameds Fahmī.  Grestes ģimene uzsvēra, ka Pētera prieks nebūs pilnīgs, kamēr arī viņa biedri nebūs brīvībā.  

Viens no abiem bēdu brāļiem Fahmi ir Kanādas un Ēģiptes dubultpilsonis. Izskanējusi informācija, ka viņu atbrīvos, tieši tāpat deportējot, kolīdz viņš būs atteicies no Ēģiptes pilsonības. Savukārt Bāheram ir tikai Ēģiptes pilsonība, tādēļ pagaidām viņa liktenis rādās drūms. Kompānija “Al Jazeera” sola turpināt kampaņu savu žurnālistu atbalstam.

„Manuprāt, nedrīkst būt atšķirīgas attieksmes pēc tā, vai tas ir ēģiptiešu vai ne-ēģiptiešu žurnālists. Arestētie un notiesātie cilvēki no „Al Jazeera” angļu dienesta ir nekavējoties jāatbrīvo,” pauda “Al Jazeera English” Ziņu dienesta vadītājs Salahs Nagems.  „Nepietiek tikai ar deportāciju. Viņi ir jāatbrīvo no apsūdzībām, jāatjauno viņu vārda labā slava. Viņi bija tikai žurnālisti, kas dara savu darbu. Un pilnīgi nepamatotas ir apsūdzības par to, ka viņi ir teroristisku organizāciju biedri un sagrozījuši ziņu informāciju,” norādīja Nagems.

Pēteris Greste un abi viņa kolēģi strādāja Kataras izveidotajā starptautiskajā televīzijas kanālā “Al Jazeera”. Katara pretojās prezidenta Mursī gāšanai un atbalstīja Ēģiptē ārpus likuma izsludināto politisko spēku "Musulmaņu brālība", tādēļ nelielā līča valsts uzskatāma par nedraudzīgu prezidentam as Sisī un viņa administrācijai.  

Jau ziņots, ka Ēģiptes tiesa piesprieda cietumsodus Kataras telekompānijas "Al Jazeera" žurnālistiem, kuri bija apsūdzēti aizliegtās islāmistu kustības "Musulmaņu brālība" atbalstīšanā.

Grestem un Fahmi piespriests septiņu gadu cietumsods, bet producentam Baheram Mohamedam - divi cietumsodi ar septiņu un trīs gadu termiņiem, kopā desmit gadi. Trīs gadu cietumsods Mohamedam piespriests par neatļautu munīcijas glabāšanu, lai gan pēc "Al Jazeera" sniegtās informācijas, šī apsūdzība viņam izvirzīta, jo pie viņa atrasta patronas čaulīte, kuru viņš paņēmis protestu vietā kā suvenīru.

Greste, Fahmi un Mohameds, kuri tika aizturēti 2013.gada decembrī Kairā, savu vainu tiesā neatzina. Viņi uzsvēra, ka godprātīgi darījuši žurnālista darbu un noraidīja apsūdzības, ka būtu safabricējuši materiālus ar nolūku graut Ēģiptes nacionālo drošību un radīt iespaidu, ka valsts ir uz pilsoņu kara sliekšņa.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti