Greste paliek apcietinājumā; lietu skatīs no jauna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ēģiptes Kasācijas tiesa likusi no jauna izskatīt trīs ieslodzīto Kataras telekompānijas „Al-Jazeera” žurnālistu lietu, viņu starpā ir arī Latvijas un Austrālijas dubultpilsonis Pēteris Greste. Līdz laikam, kad sāksies tiesas process, viņiem jāpaliek apcietinājumā. Tomēr šis lēmums, kā arī citi apstākļi stiprina pieņēmumu, ka galu galā žurnālisti tiks atbrīvoti.

Ēģiptes Kasācijas tiesa lēma, ka no jauna jāizskata trīs „Al-Jazeera” žurnālistu lieta, balstoties uz viņu iesniegtu apelāciju. Prokurori esot atzinuši, ka vasarā pieņemtajā spriedumā ir nopietnas nepilnības, paziņoja aizsardzības advokāti. Jaunajam tiesas procesam būtu jāsākas mēneša laikā, bet līdz tam laikam visi trīs vīrieši paliks apcietinājumā.

Kasācijas tiesas sēde sākās ceturtdienas rītā pulksten 9 un ilga vien 30 minūtes. Prese zālē netika ielaista, un klātesoši nebija arī paši ieslodzītie žurnālisti.

Trīs „Al-Jazeera” žurnālisti cietumā Ēģiptē jau pavadījuši gadu. Neskatoties uz starptautisko kritikas vilni un spiedienu uz Kairu, aizvadītajā vasarā viņus atzina par vainīgiem tagad Ēģiptē aizliegtās islāmistu kustības „Musulmaņu brālība” atbalstīšanā un melīgu ziņu izplatīšanā par Ēģiptes atrašanos uz „pilsoņkara” sliekšņa.

Austrālijas latvietim Pēterim Grestem piesprieda septiņu gadu cietumsodu, tāpat kā telekompānijas Kairas biroja vadītājam Muhamedam Fahmijam. Viņš ir gan Ēģiptes, gan Kanādas pilsonis. Bet producentam Baheram Muhmedam piesprieda 10 gadus cietumā.

Žurnālisti kategoriski noraida apsūdzības par sadarbību ar „Musulmaņu brālību”, kuru Ēģiptē aizliedza pēc tam, kad militāristi gāza valsts vēsturē pirmo demokrātiski ievēlēto prezidentu Mohamedu Mursi. Žurnālisti norāda, ka viņi vienkārši ziņoja par notiekošo Ēģiptē. Viņu notiesāšana ir izraisījusi starptautisku rezonansi, sevišķi mediju tiesību aizstāvju organizācijās.

Žurnālistu iesniegtajā apelācijas pamatojumā starp galvenajiem argumentiem, kādēļ spriedums jāatceļ, bija minētas „kļūdas aizturēšanas procedūrā” un „fakts, ka tiesā sniegtie pierādījumi neatbilda apsūdzībām”.

Kaut tiesa likusi lietu iztiesāt vēlreiz, Grestem, Fahmijam un Muhamedam netika dota iespēja iznākt brīvībā pret drošības naudu.

Žurnālistu ieslodzīšana ir nopietni kaitējusi Ēģiptes tēlam starptautiskās sabiedrības acīs, un lietas atkārtota izskatīšana varētu liecināt, ka Kaira vēlas to izbeigt.

Pēdējā laikā arī uzlabojušās Ēģiptes attiecības ar Kataru, kur bāzēts telekanāls „Al-Jazeera”. Bet Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi izteicies, ka žurnālistus būtu bijis labāk izraidīt, nevis tiesāt. Novembrī viņš izdeva dekrētu, ar kuru prezidentam ļauts no valsts izraidīt ārzemniekus, kam piespriests cietumsods vai kuri tiek tiesāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti