Greste lūdz izraidīšanu no Ēģiptes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ēģiptē ieslodzītais žurnālists, Austrālijas latvietis Pēteris Greste lūdz izraidīšanu no Ēģiptes. Ar līdzīgu prasību pie valsts varas vērsies arī viņa kolēģis, kurš tāpat kā Greste joprojām atrodas ieslodzījumā. Taču arī izraidīšanas apstiprināšana var ieilgt, saka advokāti. Tomēr prezidenta nesen izdotais dekrēts liek nezaudēt cerību.

Telekanāla "Al Jazeera" žurnālista, Austrālijas latvieša Pētera Grestes advokāts, atsaucoties uz prezidenta Abdelfataha al Sisi parakstīto jauno likumam, ir iesniedzis lūgumu Ēģiptes varas iestādēm Gresti deportēt no valsts. Tādu pašu lūgumu iesniedzis arī Grestes kolēģis, "Al Jazeera" angļu redakcijas Kairas biroja vadītājs Muhameds Fahmijs, kurš ir gan Ēģiptes, gan Kanādas pilsonis.

Ēģiptes prezidents vēl novembrī parakstīja dekrētu, kas viņam dod tiesības izraidīt cietumā ieslodzītus vai tiesājamus ārvalstniekus, un šis dokuments tagad dod jaunas cerības. Taču advokāti brīdinājuši, ka šis process var ieilgt. Pēc lūguma iesniegšanas prokuratūrā tas ir jānodod apstiprināšanai valdībai un pēc tam republikas prezidentam, kurš arī pieņems lēmumu par izraidīšanu.

Jau vēstīts, ka 1.janvārī Ēģiptes kasācijas tiesa lika vēlreiz no jauna izskatīt Grestes un divu viņa kolēģu lietu, viņus vēl neatbrīvojot no cietuma. Jaunais tiesas process varētu sākties aptuveni mēneša laikā.

Grestes ģimene to nodēvējusi par cerīgu soli. 

„Šis ir pozitīvs solis tiesas procesā. Viens solis tuvāk taisnīgumam. Pētera advokāts ir iesniedzis prasību viņa izraidīšanai no valsts, ņemot vērā Ēģiptes prezidenta vēl novembrī izdoto dekrētu. Tas mums dod pamudinājumu cīnīties, lai Pēteris tiktu deportēts,” sacīja Pētera Grestes brālis Endrjū Greste.

Trīs līdz šim ar Ēģipti sarežģītās attiecībās esošās Kataras telekompānijas "Al Jazeera" žurnālistus - Gresti, Fahmiju un producentu Baheru Muhamedu arestēja 2013.gada 29.decembrī galvaspilsētā Kairā un jūnijā notiesāja par sakariem ar aizliegto "Musulmaņu brālību" un "melīgu ziņu pārraidīšanu", ko žurnālisti pilnībā noliedz.

Grestem un Fahmijam tiesa piesprieda septiņu gadu cietumsodu un Muhamedam desmit gadu cietumsodu.

Žurnālistu notiesāšana izraisīja plašu starptautisko cilvēktiesību un preses brīvības organizāciju nosodījumu. Akcijās ar prasību apžēlot un atbrīvot ieslodzītos iesaistījās arī daudzi pasaulē pazīstami mediji, politiķi, viedokļa līderi, norādot, ka žurnālisti ir tikai darījuši savu darbu un nevienam politiskajam spēkam nav pieslējušies. Ēģiptes varas iestādes līdz šim bijušas visai nepiekāpīgas.

Pēdējā laikā, tiesa gan, Ēģiptes un Kataras attiecībās iezīmējies atkusnis, un tas vieš cerību, ka arī Ēģiptes tiesa varētu kļūt pielaidīgāka.

Ēģiptes prezidents, no kura tagad ir atkarīgs abu žurnālistu liktenis, vēl iepriekš pavēstījis, ka nejaucas Ēģiptes tiesu darbā, taču nav noliedzis, ka apsver iespēju visus trīs notiesātos apžēlot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti