Dienas notikumu apskats

Rosina obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā iesaistīt arī privātos uzņēmumus

Dienas notikumu apskats

Porziņģis vasarā gatavosies nākamajai NBA sezonai

«Greenpeace»: ES un ASV tirdzniecības līguma detaļas pamats sarunu pārtraukšanai

«Greenpeace»: Atklātās ES un ASV tirdzniecības līguma detaļas ir pietiekams pamats pārtraukt sarunas

Vides aizstāvju organizācija “Greenpeace”, publicējot nopludinātus slepenus dokumentus par ASV un Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības līgumu, uzskata, ka ir pamats runātu par sarunu pārtraukšanu. Vides aizstāvji satraucas, ka amerikāņu spiediena dēļ ES var nākties atteikties no saviem augstajiem standartiem, piemēram, vides aizstāvības un patērētāju aizsardzības jomā. ES sarunvedēji gan norāda, ka daudzas no izvirzītajām apsūdzībām ir nepamatotas.

Tā sauktā Transatlantiskā tirdzniecības un investīciju partnerība pašlaik vēl ir sarunu stadijā esošs līgums starp Eiropas Savienību un ASV. Saskaņā ar Eiropas Komisijas aplēsēm tas varētu ienest Eiropas Savienības ekonomikā papildu 120 miljardus, bet ASV ekonomikā – 90 miljardus. Turklāt tam būtu pozitīvs ekonomisks efekts arī uz citām valstīm, ņemot vērā, ka  ar to faktiski tiktu liberalizēta trešdaļa no visas pasaules tirdzniecības apjoma, nojaucot dažādas tirdzniecības barjeras, saskaņojot likumdošanu un potenciāli radot ievērojamu skaitu jaunu darbavietu.

Atklāj satraucošas detaļas

Tomēr starptautiskā vides aizstāvju organizācijas “Greenpeace” aktīvistu rokās nonākuši slepeni dokumenti no sarunu aizkulisēm, kurus organizācija tumsas aizsegā ar projektoru izgaismojusi uz Vācijas parlamenta – Bundestāga fasādes.

Dokumentos, kā uzskata “Greenpeace”, redzami ASV mēģinājumi panākt dažādu Eiropas Savienībā ieviestu patērētāju un vides aizsardzības normu atcelšanu, kas ļautu uz Eiropu importēt, piemēram, ASV izplatīto ģenētiski modificēto pārtiku un ar hormoniem audzētu mājlopu gaļu. Kā norāda izdevums „Suddeutsche Zeitung”, ja Eiropas Savienība aizliedz produktus pat pie mazāko aizdomu parādīšanās, ASV to dara tikai gadījumā, ja kāds ir cietis no to lietošanas.

Tādējādi amerikāņi vēloties panākt, lai Eiropas Savienības īstenotais „piesardzības princips” attiecībā pret kaitīgajiem produktiem tiktu aizstāts ar daudz maigāko ASV pieeju, kuru mērķis ir nevis pilnībā novērst riskus, bet gan tos veiksmīgi pārvaldīt. “Suudeutche Zeiteung” kā piemēru min kosmētikas ražošanas industriju – ja Eiropā ir aizliegtas 1382 dažādas ķīmiskas vielas, tad ASV – tikai 11.

Dokumentos redzams – gadījumā, ja Eiropas Savienība nepiekristu palielināt no ASV iepirktos lauksaimniecības produktus, Vašingtona gatava bloķēt centienus atvieglot Eiropā ražoto automašīnu eksportu.

Vides aizsardzības organizācija arī uzsver, ka plānotajā līgumā nav iekļautas Parīzes klimata konferencē panāktās apņemšanās par CO2 izmešu apjomiem globālās sasilšanas mazināšanai.

Ne mazāk bažu raisa iepriekš daudzkārt kritizētais jautājums par ierosinātajām komerciālajām arbitrāžas tiesām, kas būtu neatkarīgas no nacionālo tiesu sistēmas. Proti, šajās tiesās uzņēmumi varētu iesūdzēt arī valstis par nelabvēlīgu likumdošanu, balstoties uz pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem. Līguma kritiķi norāda, ka tas ļautu lielajām amerikāņu korporācijām izdarīt milzīgu spiedienu uz likumdevējiem, agri vai vēlu piespiežot tos atteikties no kādām labklājības normām.

“Greenpeace” uzskata, ka šo dokumentu dēļ pašreizējā redakcijā vienošanās nav labojama, tāpēc sarunas par līgumu ir jāpārtrauc. “Daudzas lietas notiks tieši tā, ja tirdzniecības līgums tiks noslēgts, un pat vēl sliktāk. Mēs redzam lielus riskus gan patērētāju tiesību aizsargāšanai, gan videi. Tas viss ir vēl katastrofālāk, nekā bijām domājuši iepriekš,” sacīja “Greenpeace” aktīvists Štefans Krugs.

“Greenepace” publicētie nopludinātie dokumenti ir vēl viens trieciens šīm sarunām, kas jau iepriekš bijušas pietiekami skandalozas, izraisot gan termiņu pārcelšanu, gan protestus ielās, gan pat vairāk nekā trīs miljonu Eiropas Savienības pilsoņu parakstu savākšanu, lai panāktu sarunu pārtraukšanu.

Noliedz bažas

Kā pēc dokumentu publiskošanas paziņojis Eiropas Savienības vadošais sarunvedējs Ignasio Barsija Bersero, daudzi no “Greenpeace” apgalvojumiem esot pilnīgi nepatiesi un nopludinātā informācija neatspoguļo sarunu patieso iznākumu. Tāpat viņš apgalvojis, ka nav korekti apsūdzēt ASV pilsoņu aizsardzības normu samazināšanā.

Savukārt Eiropas Savienības tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma paziņojusi, ka viņa negatavojas piekrist kvalitātes standartu samazināšanai.

Tikmēr liberāli noskaņotie politiķi gan uzsver, ka tādējādi tiktu palaista garām iespēja stimulēt gauso Eiropas Savienības ekonomiku, kas savukārt novērst jaunas ekonomiskās problēmas 28 valstu blokā. “Ir gana daudz iemeslu, lai noslēgtu šo līgumu un turpinātu diskusijas par tā saturu. Taču ir skaidrs, ka vidējiem un mazajiem uzņēmumiem tas ir izdevīgs,” norādīja Vācijas kristīgo demokrātu politiķe Jūlija Kleknere.

Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības jeb brīvās tirdzniecības līguma starp ASV un Eiropas Savienību noslēgšanas sarunas kopš paša sākuma ir bijušas bažu un neskaidrību apvītas. Galvenokārt tāpēc, ka šīs sarunas notiek lielā slepenībā, izpelnoties ne mazums kritikas abās okeāna pusēs.

Pagājušajā nedēļā notika jau trīspadsmitā sarunu kārta, un Eiropas Komisija uzsver, ka cer panākt pirmo konceptuālo vienošanos par tirdzniecības līgumu ar ASV amatpersonām šā gada nogalē vēl pirms jaunā ASV prezidenta inaugurācijas.

Tomēr pašlaik joprojām ir pietiekami daudz šķēršļu un izaicinājumu, pat neskaitot ar līgumu saistītos skandālus. Tas ekspertiem liek domāt, ka sarunas un ratifikācijas process visās dalībvalstīs ilgs vismaz vēl līdz šīs desmitgades beigām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt