“Es uzskatu, ka tā laika mācības ir aktuālas arī šodien. Aizstāvēt demokrātijas un tiesiskuma principus, izslēgt jebkādu varas uzurpācijas iespēju, avantūristiskas darbības – par to vienmēr vajadzētu rūpēties sabiedrībai un valstij.
Es uzskatu, ka Krievijas attīstībai demokrātisks ceļš ir vienīgais pareizais, ka, tikai ejot šo ceļu, mūsu valsts var attīstīties un atrisināt visas problēmas,” vēsta Gorbačovs, kurš šā gada martā nosvinēja 90 gadu jubileju.
Ceturtdien apritēja 30 gadu, kopš bijušajā Padomju Savienībā sākās augusta pučs – neveiksmīgs apvērsuma mēģinājums. PSRS prezidenta Mihaila Gorbačova pretinieki centās pārņemt varu un izbeigt viņa iesākto demokratizācijas procesu.
1991. gada 19. augustā Maskavas ielās izbrauca tanki, sākoties valsts apvērsuma mēģinājumam ar mērķi gāzt Padomju Savienības prezidentu Mihailu Gorbačovu. Puča organizētāji bija konservatīvi noskaņoti kompartijas, drošības dienestu un armijas vadošie darbinieki, kas nebija mierā ar Gorbačova uzsākto demokrātijas un liberālo reformu kursu.
Tās dienas notikumus atceras ziņu aģentūras “Associated Press” fotogrāfs Aleksandrs Zemļaņičenko.
“Todien pamodos no tanku dārdoņas trokšņa. Dzīvoju netālu no televīzijas torņa, kas, protams, tobrīd bija bloķēts. Tad ierados šeit pie [valdības ēkas] Baltā nama. Arī te bija tanki, ap tiem pulcējās cilvēki. Toreizējais Krievijas prezidents [Boriss Jeļcins] uzstājās ar runu uz viena no tankiem.”
Vadību pret apvērsumu uzņēmās toreizējais Krievijas prezidents Boriss Jeļcins. Gorbačovu, kurš tobrīd atradās vasarnīcā Krimā, pučisti izolēja. Saskaroties par iedzīvotāju masu protestiem un tomēr nespējot pilnībā sagrābt varu, pučisti piekrita atbrīvot Gorbačovu no izolācijas, un viņš varēja atgriezties Maskavā. Trīs dienas pēc puča sākuma apvērsums bija beidzies ar neveiksmi.
Krievijā pēdējos mēnešos Kremlis stingri vērsies pret tagadējiem opozicionāriem. Mēnesi pirms Valsts domes vēlēšanām Krievijas Tieslietu ministrija tagad “ārvalstu aģentu” sarakstā iekļāvusi arī neatkarīgo vēlēšanu novērotāju organizāciju "Golos", kas var apgrūtināt tās darbu. Organizācija izpelnījusies ievērību, ziņojot par pārkāpumiem vēlēšanās.