Glābšana pēc zemestrīces: Turcijā daudzviet palīdzība vēl nav sagaidīta; Sīrijā apgrūtināta ārvalstu palīdzības piegāde

Turcijā un Sīrijā zemestrīču rezultātā bojāgājušo skaitam pārsniedzot 9000, daudzviet turpinās glābšanas un meklēšanas darbi sagrauto ēku drupās. Iespējas atrast vēl kādus izdzīvojušos strauji sarūk, tomēr ik pa brīdim vēl pienāk priecīgas ziņas par izglābtiem cilvēkiem.

Turcijā daudzviet palīdzība vēl nav sagaidīta 

Turcijā kopš pirmdienas no sagrauto ēku gruvešiem ir izglābti vairāk nekā astoņi tūkstoši cilvēku.

Tomēr kopējā aina ir ļoti drūma, jo atsevišķās pilsētās ir sagrauti veseli rajoni, bet daudzviet glābēji vēl nav ieradušies. Tāpēc vietējie iedzīvotāji pašu spēkiem cenšas atbrīvot gruvešus cerībā atrast izdzīvojušus tuviniekus, draugus vai kaimiņus.

Dramatiska situācija ir Antakjas pilsētā Turcijas dienvidos. Tur no ēku gruvešiem izcelto mirušo skaits ir tik liels, ka līķus nākas novietot turpat uz ielas, jo atbildīgie dienesti tos vienkārši fiziski nespēj savākt un aizvest.

Mediji ziņo, ka dažviet glābšanas un meklēšanas darbi ir pārtraukti, jo speciālisti uzskata, ka zem drupām vairs nav neviens izdzīvojušais.

Aptuveni 380 tūkstoši cilvēku ir guvuši patvērumu Turcijas varasiestāžu nodrošinātajās patvertnēs un viesnīcās. Piemēram, Gaziantepas pilsētā vairāki simti izdzīvojušo ir raduši pajumti lidostā, kur ir silti un pieejamas labierīcības un elektrība. Tomēr desmitiem tūkstošiem bez mājām palikušo pēdējās naktis ir pārlaiduši zem klajas debess vai savās automašīnās, jo viņi tā arī nav sagaidījuši palīdzību.

Turcijas valdība ir saņēmusi kritiku par nespēju laikus nogādāt glābējus un palīdzību uz katastrofas visvairāk skartajiem rajoniem. Desmitiem tūkstošiem cilvēku pēdējās naktis ir pārlaiduši zem klajas debess vai savās automašīnās bez iespējas paēst siltu maltīti vai nomazgāties.

Acīmredzot, reaģējot uz kritiku, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans plāno apmeklēt Kahramanmarašas pilsētu, kuras tuvumā bija epicentrs vienai no pirmdien notikušajām zemestrīcēm. Bet pēc tam viņam paredzēts doties arī uz Hatajas provinci.

Sīrijā apgrūtināta palīdzības piegāde

Sīrijā zemestrīces vislielākos postījumus ir nodarījušas valsts ziemeļrietumos, ko kontrolē dumpinieku grupējumi, kuri cīnās pret autoritārā prezidenta Bašara el Asada režīmu. Centrālās valdības nepārvaldītajās teritorijās bojāgājušo skaits ir pārsniedzis 1200, bet vismaz 2600 cilvēku ir guvuši ievainojumus, paziņojusi organizācija "Baltās ķiveres", kas veic glābšanas un meklēšanas darbus. Taču bojāgājušo skaits noteikti pieaugs, jo zem sagrauto ēku drupām atrodas vēl tūkstošiem cilvēku.

 

Sīrijā joprojām notiekošās karadarbības dēļ ir apgrūtināta palīdzības piegāde dumpinieku kontrolētajiem rajoniem. Apvienoto Nāciju Organizācija paziņoja, ka tā izskata dažādas iespējas, kā nosūtīt palīdzību visvairāk cietušajiem Sīrijas reģioniem.

Palīdzības organizācijas „Oxfam” nodaļas Sīrijā vadītājs Mutāzs Adhāms sacīja, ka atšķirībā no Turcijas

Sīrija pēc zemestrīcēm nav saņēmusi faktiski nekādu starptautisko palīdzību.

„Situācija Sīrijā vēl pirms zemestrīces bija ārkārtīgi smaga. Deviņdesmit procenti iedzīvotāju dzīvoja zem nabadzības sliekšņa. Mūsu darbinieki sniedz palīdzību Alepo pilsētā un tuvumā esošajos lauku ciematos, kurus smagi skāra zemestrīces. Pašas nepieciešamākās lietas, kas ir jānodrošina nekavējoties, ir tīrs dzeramais ūdens, pārtika un patvērums. Piegāžu iespējas ir ļoti ierobežotas. Cilvēki mitinās uz ielām, lai gan ir ļoti auksts laiks,” Adhāms sacīja telekanālam „Al Jazeera”.

Pašlaik Sīrijai palīdzību var piegādāt no Turcijas puses tikai caur vienu robežkontroles punktu.

Tāpēc, visticamāk, ANO nāksies runāt ar Asada režīmu par to, lai tas nodrošinātu plašāku pieeju karadarbības skartajiem reģioniem.

Savukārt ASV ir noraidījusi iespēju iesaistīties jebkādās sarunās ar Asada valdību, lai varētu nodrošināt palīdzības piegādes katastrofas visvairāk cietušajiem rajoniem. ASV Starptautiskās attīstības aģentūra paziņoja, ka tā sadarbosies tikai ar saviem partneriem, kas jau gadiem strādā Sīrijas valdības nekontrolētajās teritorijās.

KONTEKSTS:

Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.

Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku. Zem sagruvušo ēku drupām joprojām atrodas tūkstošiem cilvēku, kuru glābšanas un meklēšanas darbos ir iesaistījušies vietējie un ārvalstu speciālisti.

Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.

Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti