«Gāzes karš» starp Krieviju un Ukrainu turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ukrainas lēmums pārtraukt gāzes iepirkšanu no Krievijas uzņēmuma „Gazprom" var signalizēt par jauna gāzes kara sākumu abu valstu starpā. Lai arī eksperti uzskata, ka šo ziemu Ukraina bez Krievijas gāzes piegādēm varētu arī pārdzīvot, agri vai vēlu iestāsies krīze. Turklāt krīze var skart arī pašu „Gazprom". Savukārt uz Ukrainas un Krievijas robežas no šodienas stājas spēkā jauni tranzīta pārvadājumu noteikumi, kurus Ukrainā arī uzskata par tirdzniecības kara pagarināšanu.

Par Ukrainas gāzes kompānijas „Naftogaz Ukraini" lēmumu apturēt dabasgāzes iepirkšanu no Krievijas gāzes giganta „Gazprom" kļuva zināms pirmdien, lai arī reāli gāzes iegāde ir apturēta jau no pagājušās nedēļas nogales. Ukrainas valdība paziņojusi, ka iemesls tam ir 2009. gadā noslēgtā līguma neizdevīgie noteikumi, kas uz liek par pienākumu ik gadu Ukrainai iegādāties 41 miljardu kubikmetru gāzes par 411 dolāriem kubikmetrā. Savukārt eksperti uz šo situāciju skatās pavisam no cita skatupunkta.

Proti, no vienas puses, pašreizējā situācija var liecināt par Ukrainas valdības pārliecību par savām spējām pārdzīvot šo ziemu bez papildus gāzes iepirkšanas. Situāciju nedaudz atvieglo arī fakts, ka šis rudens ir salīdzinoši silts. Ukrainas amatpersonas apgalvo, ka pašlaik krātuvēs ir pietiekami daudz gāzes, lai nodrošinātu nepieciešamos pakalpojumus vismaz uz gadu. No otras puses, tiek norādīts, ka lēmums par gāzes piegāžu apturēšanu varētu būt saistīts ar milzīgajiem parādiem. Lai arī par oktobrī saņemto gāzi Ukraina ir samaksājusi 1,35 miljardus dolāru, saglabājas parāds vēl par augustu. Lai arī šis parāds ir nedaudz samazinājies, tas joprojām ir 792 miljoni dolāru.

Par spīti Ukrainas vadības pārliecībai par saviem spēkiem, eksperti norāda, ka agri vai vēlu Ukrainai gāzes rezerves beigsies, taču tā vis nav, ka Ukraina arī turpmāk nesaņems dabasgāzi no Krievijas. Gāzi iepirkt turpinās iepirkt oligarham Dmitrijam Firtišam piederošais uzņēmums „OstChem", kurš, starp citu, gāzi no Krievijas iepērk par 260 dolāriem kubikmetrā.

Kā izdevumam „Zerkalo Nedeli" norādījis „Sberbank Investment Research"analītiķis Valērijs Ņesterovs, pašreizējā situācija ir diezgan riskanta arī pašai kompānijai „Gazprom". Ja „Naftogaz Ukraini" iztukšos pazemes gāzes krātuves, bet pēc tam aukstā laika dēļ Ukrainā un Eiropā strauji pieaugs pieprasījums pēc dabasgāzes, „Gazprom" var rasties grūtības šīs prasības izpildīt. Pašreizējo saspīlējumu Ņesterovs saista, pirmkārt, ar politiku un plānoto asociācijas līguma parakstīšanu ar Eiropas Savienību.

Bet tikmēr sarežģīta situācija sāk veidoties arī uz Ukrainas un Krievijas robežas. No otrdienas spēkā stājas jauni muitas noteikumi, kuru mērķis ir pastiprināt kontroli pār tranzīta preču pārvadājumiem. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, pārvadātājiem muitas punktos būs jāuzrāda visi nepieciešamie dokumenti kravu ievešanai Krievijas federācijā, Jau no 14. septembra Krievija ir pārstājusi atzīt starptautisko pārvadājumu sistēmas jeb TIR karnešu sistēmas grāmatiņas, kas apstiprina visu nodokļu un nodevu apmaksu. Tagad Krievijas muitniekiem būs jāuzrāda papildus garantijas, kas jau pirms kāda laika veicināja lielu kravas automašīnu rindu veidošanos uz robežas.

Ukrainas politiskajās aprindās šādu Krievijas rīcību uzskata par kārtējo Krievijas mēģinājumu izdarīt spiedienu uz Kijevu pirms mēneša beigās gaidāmā asociācijas līguma parakstīšanu ar Eiropas Savienību. Lai arī Ukrainas vadība neplāno ieviest nekādus pretpasākumus, politiķi ne reizi vien uzsvēruši, ka šādas domstarpības ir jāskata Pasaules tirdzniecības organizācijas ietvaros. Tā kā abas valstis ir šīs organizācijas dalībnieces, ir nepieciešams ievērot starptautiskās tirdzniecības normas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti