Galīgā klimata vienošanās versija ir tiesiski saistoša un paredz divu grādu griestus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Globālās klimata vienošanās galīgā versija paredz globālās temperatūras pieaugumu iegrožot līdz diviem grādiem pēc Celsija, tā būs saistoša, un vadošā loma kaitīgo izmešu samazināšanā būs jāuzņemas turīgajām attīstītajām valstīm. Vienošanās priekšlikums, kas nodēvēts par vēsturisku, gan vēl jāapstiprina gandrīz 200 pasaules valstu valdībām. Zinātnieki brīdinājuši, ka nespēja iegrožoto globālo sasilšanu var novest pie katastrofālām un neatgriezeniskām sekām.

Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss Parīzē izklāstot gandrīz 200 valstu delegātu sagatavoto klimata vienošanās galīgās versijas saturu vispirms paziņoja, ka galvenais mērķis ir ne tikai nepieļaut globālajai temperatūrai pieaugt par vairāk nekā diviem grādiem pēc Celsija salīdzinot ar pirmsindustriālo laikmetu, bet arī tikties uz to, lai globālā temperatūra nepieaugtu par vairāk nekā 1,5 grādiem.

Zinātnieki brīdinājuši, ka pārsniedzot divu grādu slieksni katastrofālas klimata izmaiņas var būt nenovēršamas. Bet atsauce uz ambiciozāku pusotra grāda slieksni īpaši svarīga bija mazajām salu valstīm Klusajā un Indijas okeānā, kuras visvairāk apdraud ūdens līmeņa celšanās.

Emocionālā uzrunā Francijas ārlietu ministrs Fabiuss paziņoja, ka sagatavotās klimata vienošanās saturs ir "taisnīgs", un ka dokuments kopumā būs "juridiski saistošs".

Vienošanās teksts vēl politiski jāapstiprina 195 pasaules valstu ministriem un delegācijām.

Tajā teikts, ka kaitīgo siltumnīcefektu izraisošo izmešu daudzums jāsāk samazināt cik drīz vien iespējams, un līdz šī gadsimta otrajai pusei jāpanāk līdzsvars starp kaitīgo izmešu avotiem un to neitralizētājiem, kas, piemēram, ir meži.

Vadošo lomu samazināt izmešus jāuzņemas attīstītajām un turīgajām valstīm, kas piesārņojušas ilgāk. Attīstības valstīm, kam joprojām jādedzina ogles un naftas produkti augošo ekonomiku attīstībai, tiek aicinātas pastiprināt centienus samazināt izmešus. Progress tiks izvērtēts ik pēc pieciem gadiem.

Paredzēts, ka sākot no 2020. gada turīgajām valstīm jānodrošina 100 miljardi ASV dolāru gadā palīdzībai attīstības valstīm.

Ja pasaules valsti atbalstīs šo vienošanos, tas būs "vēsturisks pagrieziena punkts", paziņoja Fabiuss. Tekstu apstiprināt aicināja arī Francijas prezidents Fransuā Olands, to nosaucot par "bezprecedenta" vienošanos: "2015.gada 12.decembris var būt vēsturiska un liela diena cilvēcei. Reti kad dzīvē ir iespēja mainīt pasauli. Jums šāda iespēja ir - mainīt pasauli. Izmantojiet to, lai dzīvo planēta, lai dzīvo cilvēce un lai dzīvo dzīvība."

Francijas sekretariāts, kas vadīja gandrīz divu nedēļu ilgo ANO klimata konferenci Parīzē, cer, ka šis tiešām būs vienošanās gala teksts un valstis to apstiprinās, bet 100% garantijas nav. Pēcpusdienā to sāka apspriest valstu ministri un delegācijas.

Eiropas Savienība jau paziņojusi, ka atbalsta šī brīža versiju. Optimistiski izteicies ASV valsts sekretārs Džons Kerijs. Ar priekšā stādīto vienošanos apmierinātas arī Indija, Ķīna un Saūda Arābija, kuras, kā tika uzskatīts, varētu būt visskeptiskākās, ziņo aģentūra AFP.

Kā vēstīts, galīgā vienošanās versija sagatavota pēc divas nedēļas ilgām sarunām, kas norisinājās Parīzes pievārtē esošajā Laburžē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti