Dienas notikumu apskats

Itālija draud slēgt lidostas, ja Vācija sūtīs nereģistrētos patvēruma meklētājus

Dienas notikumu apskats

Pēc pirmās dienas pārrunām par valdības veidošanu vēl daudz jautājumu

Korejas pussalas kodolatbruņošanās procesā panākts „nozīmīgs progress''

Gaidāma Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna vizīte Krievijā

Korejas pussalas kodolatbruņošanās procesā panākts „nozīmīgs progress”, kā arī gaidāma Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna vizīte Krievijā. Šādi paziņojumi izskanējuši pēc ASV valsts sekretāra Maika Pompeo vizītes Ziemeļkorejā.

ĪSUMĀ:

  • Maiks Pompeo pēc vizītes Ziemeļkorejā: Ir „nozīmīgs progress” ceļā uz Korejas pussalas denuklearizāciju.
  • Pompeo: Kims piekritis ļaut starptautiskajiem inspektoriem pārbaudīt kodolizmēģinājumu poligonu.
  • Pompeo: Ir plāni rīkot otru Kima un Trampa samitu.
  • Dienvidkorejas prezidents: Kims plāno vizīti uz Krieviju; Ķīnas līderis - uz Phenjanu.
  • Tikmēr Pompeo Ķīnā sagaida vēsa attieksme.

Pompeo ieradās Ziemeļkorejā pēc septembrī notikušā abu Koreju līderu samita Phenjanā, kur mērķis bija iekustināt kodolatbruņošanās procesu Korejas pussalā.

Pompeo svētdien, 7.oktobrī, tikās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, lai pēc tam dotos uz Dienvidkoreju un tās prezidentam Munam Džēinam izklāstītu notikušās vizītes gaitu.

Pēc tikšanās ar Kimu Pompeo runāja par „nozīmīgu progresu” virzienā uz Korejas pussalas denuklearizāciju.

Saskaņā ar ASV valsts sekretāra teikto, Kims piekritis atļaut starptautiskajiem inspektoriem pārbaudīt Ziemeļkorejas galveno kodolizmēģinājumu poligonu, ko Phenjana demontēja maijā. Tiesa, iepriekš bija izskanējis, ka pēc pēdējā kodolizmēģinājuma pirms gada tas jau bija sagruvis un bojāts tiktāl, ka vairs nebija izmantojams.

Pompeo arī paziņoja par plāniem rīkot otru Kima un ASV prezidenta Donalda Trampa samitu, un ka abas puses jau ir „diezgan tuvu” tam, lai vienotos par detaļām. Tramps savukārt teica, ka cer uz tikšanos ar Kimu jau tuvākajā nākotnē.

Vienlaikus Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins atklāja, ka Ziemeļkorejas līderis plāno arī citas augsta līmeņa tikšanās. Saskaņā ar Muna teikto, gaidāms, ka Kims dosies vizītē uz Krieviju.

Viņš līdz šim nav ticies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurš Kimu iepriekš uzaicinājis ierasties Maskavā.

Muns teica, ka savukārt Ziemeļkoreju drīzumā plāno apmeklēt tās tuvākās sabiedrotās Ķīnas prezidents Sji Dziņpins. Tāpat pastāv iespēja, ka tiks sarīkots Japānas un Ziemeļkorejas samits.

Ir pagājuši četri mēneši kops vēsturiskās Kima un Trampa tikšanās Singapūrā. Toreiz Kims pauda apņemšanos rīkoties, lai panāktu Korejas pussalas „pilnīgu denuklearizāciju”. Taču Phenjana vēlas atbildes soļus no Vašingtonas, un līdz šim pār sarunu procesu joprojām kritusi šaubu ēna.

Pēc viesošanās abās Korejās Pompeo pirmdien ieradās Ķīnā, lai par sarunu gaitu informētu Pekinu. Taču Ķīnā viņu sagaidīja vēsa uzņemšana. Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji Savienotās Valstis kritizēja par tarifu ieviešanu pret ķīniešu precēm, kā arī par Trampa administrācijas izvirzītajām apsūdzībām, ka Pekina centusies ietekmēt novembrī gaidāmās ASV Kongresa vēlēšanas.

Pompeo savukārt atzina, ka starp abām valstīm pastāv „fundamentālas nesaskaņas”, par kurām jārunā. Ķīna ir Ziemeļkorejas tuvākā sabiedrotā, un tai ir svarīga loma sarunās par Korejas pussalas denuklearizāciju.

KONTEKSTS:

Ziemeļkoreja piekritusi pilnībā slēgt vienu no valsts galvenajiem raķešu izmēģināšanas poligoniem starptautisko inspektoru uzraudzībā. Šādu solījumu tā devusi abu Koreju līderu samitā Phenjanā. Kims Čenuns arī teica, ka jau tuvākajā nākotnē ieradīsies vēsturiskā vizītē Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā. Vasaras sākumā ASV un Ziemeļkoreja vienojās atbrīvot Korejas pussalu no kodolieročiem, taču progress liekas iestrēdzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti