Gadu pēc piešķiršanas ukraiņu režisors Sencovs saņem Saharova balvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Strasbūrā svinīgā apbalvošanas ceremonijā ukraiņu kinorežisoram un cilvēktiesību aktīvistam Oļegam Sencovam pasniedza 2018. gada Saharova balvu par domas brīvību.

Oļegs Sencovs ieradās Strasbūrā, lai personīgi saņemtu savu apbalvojumu par domas brīvību. Apbalvošanas ceremonijā 2018. gadā kinorežisors nevarēja piedalīties, jo tajā laikā atradās ieslodzījumā Krievijā. Sencovs tika apcietināts par to, ka protestēja pret savas dzimtās Krimas aneksiju.

Šogad septembrī viņš tika atbrīvots no ieslodzījuma Krievijā saskaņā ar Krievijas un Ukrainas vienošanos par ieslodzīto apmaiņu.

Sencovs balvas saņemšanu nosaucis par milzīgu godu un atbildību: “Es pieņemu šo balvu nevis kā personīgu pagodinājumu, bet kā atzinību un atbalstu visiem Ukrainas politieslodzītajiem, kuri mocījās Krievijas cietumos, un visiem, kas joprojām atrodas ieslodzījumā.”

Oļegs Sencovs esot atzinīgi novērtējis Eiropas Savienību un tās demokrātiskās vērtības un kritizēja Krievijas praksi rīkot provokatīvas militāra rakstura aktivitātes. “Es neticu [Krievijas prezidentam Vladimiram] Putinam un aicinu arī jūs viņam neticēt,” sacīja Sencovs.

Saharova balvas saņēmējs ukraiņu režisors Oļegs Sencovs
00:00 / 01:02
Lejuplādēt

Tāpat Sencovs aicināja rietumvalstis turpināt izdarīt spiedienu uz Krieviju politieslodzīto atbrīvošanā: “Ja visi, kuriem šis jautājums ir aktuāls – aktīvisti, žurnālisti, viedokļu līderi un organizāciju vadītāji –, izmantos katru iespēju, kad viņu priekšā ir mikrofons, un teiks: Putin, atbrīvo ukraiņu politieslodzītos! Ja katrā sarunā ar Krievijas iedzīvotājiem tiks atgādināts, kas notiek ar šiem ieslodzītajiem, kad viņi atgriezīsies. Ja būs masveidīgs spiediens... Putins ir ambiciozs, viņš grib atgriezties pie sarunu galda ar Eiropas līderiem, viņš grib tikt uztverts kā nopietns spēlētājs. Ekonomiskās sankcijas pret viņu iedragā Putina ambīcijas. Viņš grib atgriezties šajā “tusiņā”, piedodiet par barbarismu.

Un, ja vienmēr kā pirmie tiks uzdoti jautājumi par politieslodzītajiem un Krievijas agresiju, tas strādās.

Bet, ja šos jautājumus noliks malā un vispirms gribēs runāt par marcipānu, sieru un gāzi... Ļaudis iet bojā! Kāds tur vēl siers?!”
 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Sencova kungs, Jūs skaidri un noteikti esat aizstāvējis savus principus un pārliecību, par ko samaksājāt tik augstu cenu – savu brīvību. Nevienam cilvēkam nekad nevajadzētu par to maksāt,” sacīja EiropasParlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli, pasniedzot balvu 2018. gada laureātam.

KONTEKSTS:

Oļegam Sencovam Saharova Eiropas Parlamenta demokrātijas balvu piešķīra jau pērn, taču tā kā Sencovs joprojām atradās ieslodzījumā Krievijā, tad viņa vietā šo balvu saņēma māsīca Natālija Kaplāne. Taču septembrī Oļegu Sencovu atbrīvoja no ieslodzījuma.

Krievijai sākot agresiju Ukrainā, 2014. gadā Sencovs aktīvi iestājās pret Krievijas īstenoto Krimas okupāciju, tika apcietināts, un Krievijas varas iestādes apsūdzēja viņu terorisma plānošanā pret prokrieviskajām Krimas organizācijām. 2015. gadā Sencovam tika piespriesti 20 gadi ieslodzījumā. Cietumā Sencovs pieteica bada streiku, pieprasot visu ukraiņu politieslodzīto atbrīvošanu no Krievijas cietumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti