Gads kopš Pētera Grestes apcietināšanas: Aizvien cerības uz kasācijas sūdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirmdien aprit gads, kopš Ēģiptē tika aizturēts un apcietināts latviešu izcelsmes žurnālists no Austrālijas Pēteris Greste, kā arī vairāki viņa kolēģi no televīzijas kanāla “Al Jazeera”. Austrālijas premjerministre par žurnālista drīzu atbrīvošanu ir  izteikusies piesardzīgi, taču optimistiski. Pašlaik galvenās cerības saistās ar šonedēļ gaidāmo kasācijas sūdzības izskatīšanu.

Šos Ziemassvētkus Pēteris Greste, kā arī divi viņa kolēģi no “Al Jazeera” pavadīja aiz restēm, iezīmējot gadu kopš aizturēšanas Ēģiptes galvaspilsētā Kairā. Šajās dienās ieslodzījumā latviešu izcelsmes žurnālistu varēja apmeklēt viņa ģimenes locekļi.

Lielākās viņu cerības pašlaik ir liktas uz 1.janvārī gaidāmo tiesas sēdi, kurā tiks izskatīta bargā tiesas sprieduma kasācija. 

Grestem par it kā nepatiesu ziņu sniegšanu, kas kaitējot Ēģiptes nacionālajai drošībai, tika piespriests septiņu gadu cietumsods.

„Viņš jūtas labi, viņš ir izturīgs vīrs. Tomēr arī viņam par sevi ir jācīnās – viņš ir apņēmies izturēt un nepieļaut, ka pašlaik notiekošais viņu salauž, jo viņš negrib iznākt no cietuma rūgtuma pilns ar mainītu raksturu. Viņš pieliek daudz pūļu un pašdisciplīnas, lai saglabātu fizisko veselību un kļūtu garīgi stiprāks,” sacīja Pētera brālis Endrū Greste.

Austrālijas premjerministre Džūlija Bišopa izteikusies, ka uz iespējamo Pētera Grestes atbrīvošana jau tuvākajā laikā raugās piesardzīgi optimistiski. Iepriekš arī Latvijas vēstniece Ēģiptē Iveta Šulca apliecināja, ka Grestes lietai tiek pievērsta ievērojama starptautiska uzmanība.

Žurnālistu notiesāšana met ēnu uz jauno Ēģiptes prezidentu Abdelfatahu Sisi, kurš nāca pie varas no armijas elites rindām pēc diviem, asiņainiem tautas protestu viļņiem. Kā uzsver “Al Jazeera” vadība, Pētera Grestes, kā arī viņa kolēģu Bahera Muhameda un Muhameda Fahmija ieslodzīšana ir spilgts piemērs vārda brīvības neievērošanai Ēģiptē: „Ēģiptes varasiestāžu mērķis nav apspiest tikai Al Jazeera. Mērķis ir terorizēt medijus, lai viņi nespētu pienācīgi darīt savu darbu. Ja tu strādā pēc labākās sirdsapziņas Ēģiptē, tad par to tevi sodīs. Tas ir tas, kas visiem pašlaik ir jāsaprot. Tāpēc medijiem un citām institūcijām visā pasaulē ir jācīnās un jāstrādā kopā, lai novērstu vārda brīvības apspiešanu.”

Pašlaik pastāv bažas, ka pat gadījumā, ja Ēģiptes varasiestādes pakļausies starptautiskajam spiedienam un izrādīs gatavību ieslodzītos žurnālistus atbrīvot, tas varētu būt ļoti ilgs juridisks process, kura dēļ Pēteris Greste un viņa kolēģi nebrīvē būtu spiesti pavadīt vēl ilgu laiku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti