Panorāma

Dānija un Norvēģija aptur "AstraZeneca" izmantošanu

Panorāma

Apstiprina "Johnson & Johnson" vakcīnu

Gads kopš pandēmijas sākuma

Gads kopš pandēmijas izsludināšanas: Cik lielu postu nodarījis Covid-19?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ceturtdien, 11. martā, aprit gads, kopš Pasaules Veselības organizācija (PVO) Covid-19 dēļ izsludināja pandēmiju. Kā situācija mainījusies?

Pirms gada, kad PVO pasludināja pandēmiju, reti kurš varēja paredzēt visu, kas tam sekos. Miljoniem Covid-19 upuru, iedragāta ekonomika un izmainītas cilvēku dzīves.

Pirms gada 11. martā inficēto skaits pasaulē bija ap 125 000. Vīrusa upuru skaits – mazāks par 5000. Salīdzinājumam – šodien ar Covid-19 saslimušo skaits pārsniedz 118 miljonus, bet miruši vairāk nekā 2,5 miljoni.

Pandēmija vissmagāk skārusi Eiropu, Ziemeļameriku un Dienvidameriku. No Eiropas valstīm skaudra situācija ir Čehijā.

Tur uz 100 000 iedzīvotāju reģistrēti 213 ar vīrusu saistīti nāves gadījumi. Pēc mirušo skaita otra skartākā valsts Eiropā ir Beļģija ar 196 mirušajiem uz 100 000 iedzīvotāju. Latvijā šis skaits ir 91.

Okeāna otrajā pusē – Amerikas Savienotajās Valstīs – reģistrēti 162 Covid-19 izraisīti nāves gadījumi uz 100 000. Bet Amerikā vissmagāk no pandēmijas cietusi Meksika un Brazīlija. Meksikā uz 100 000 ir 153 Covid-19 nāves gadījumi, bet Brazīlijā – 129.

Tikmēr Ķīnā, kur pirmo reizi tika atklāta saslimšana ar lipīgo vīrusu, pēc oficiālajiem datiem uz 100 000 reģistrēti vien 0,3 vīrusa izraisīti nāves gadījumi.

Cenšoties tikt galā ar krīzi veselības jomā, valdībām nācies gandrīz pilnībā apturēt ekonomisko dzīvi, un tas atstājis zināmu ietekmi. Piemēram, miljoniem cilvēku zaudējuši darbu un līdz ar to arī ienākumus.

Starptautiskā Valūtas fonda dati liecina, ka pagājušajā gadā pasaule pieredzēja iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu par 4,4%. Viena no pasaules lielākajām ekonomikām – ASV – piedzīvoja 4,3% kritumu. Eiropas reģiona valstīs kritums bija vēl lielāks. Ķīna ir viena no retajām valstīm, kur IKP pieauga.

Cerības par atgriešanos normālā dzīvē radījušās salīdzinoši īsajā laikā izstrādātās vakcīnas. Līdere pēc vakcinēto cilvēku daudzuma visā pasaulē ir Izraēla. Tur vismaz vienu poti saņēmusi jau vairāk nekā puse iedzīvotāju. Salīdzinoši raita vakcinācija norit arī, piemēram, Lielbritānijā un ASV. Kopš vakcinācijas sākuma, piemēram, Izraēlā mazinājies hospitalizēto cilvēku skaits un pakāpeniski tiek mīkstināti daži ierobežojumi. Vienlaikus – kad dzīve varēs atgriezties agrākajā ritmā, vēl grūti prognozēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti