G8 valstu ārlietu ministru stingri nosoda Ziemeļkoreju, brīdinot par jaunām sankcijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ziemeļkorejai būs jārēķinās ar vēl ciešākām sankcijām, ja tā sarīkos vēl vienu kodolizmēģinājumu vai palaidīs raķeti. Par to ceturtdien paziņoja G8 valstu ārlietu ministri. Noslēdzot sanāksmi Londonā, kopīgā paziņojumā viņi stingri nosodīja Phenjanas kodolaktivitātes un draudīgo retoriku. Bet, ja attiecībā uz Ziemeļkoreju G8 nostāja ir vienota, tad Krievijas iebildumu dēļ paziņojums par Sīrijā notiekošo nebija tik stingrs.

„Lielā astoņnieka” jeb G8 valstu ārlietu ministru sanāksmē Londonā bija divi galvenie sarunu temati. Pirmām kārtām saspīlētā situācija Korejas pussalā, bet arī iekšējais konflikts Sīrijā.

Pēc sarunu noslēguma ceturtdien pēcpusdienā ASV, Lielbritānijas, Francijas, Vācijas, Itālijas, Japānas, Kanādas un Krievijas ārlietu ministri kopīgā paziņojumā stingri nosodīja Phenjanas kodolaktivitātes un draudus, ko tās rīcība izraisa reģiona stabilitātei. Pieminot arī urāna bagātināšanu un ballistisko raķešu programmu, G8 valstis norādīja, ka Ziemeļkoreja „tiešā veidā pārkāpj” četras Apvienoto Nāciju Drošības padomes rezolūcijas.

Ārlietu ministri arī brīdināja, ka Ziemeļkorejas agresīvā retorika to izolēs vēl vairāk, un aicināja Phenjanu atsākt starptautiskās sarunas par atteikšanos no kodolieročiem. Ministri arī norādīja, februārī īstenotais kodolizmēģinājums, divi raķešu izmēģinājumi pērn „nopietni apdraud reģionālo stabilitāti, mazina izredzes uz ilgstošu mieru Korejas pussalā un apdraud arī starptautisko mieru un drošību.” Paužot atbalstu ANO Drošības padomes martā apstiprinātajām jaunajām sankcijām pret Ziemeļkoreju, industriāli attīstītāko valstu grupa brīdināja, ka Phenjanai būs jārēķinās ar vēl ciešākām sankcijām, ja tā sarīkos vēl vienu kodolizmēģinājumu vai palaidīs raķeti.

Sanāksmē Londonā piedalījās arī ASV jaunais Valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš tagad gatavojas apmeklēt Dienvidkoreju un Japānu. Šobrīd starptautiskā sabiedrība, un it īpaši Dienvidkoreja, Japāna un ASV, ar lielu uzmanību vēro notiekošo Ziemeļkorejā. Pēc vairāku nedēļu ilgušiem brīdinājumiem par kodoluzbrukumiem, Phenajna pirms dažām pārvietojusi divas vidēja rādiusa darbības raķetes „Musudan” uz austrumu krastu un uzstādījusi uz pārvietojamām raķešu palaišanas platformām. Dienvidkorejas izlūkdienests uzskata, ka Ziemeļkoreja ir pabeigusi gatavošanos raķetes izmēģinājumam, un tas var notikt kuru katru brīdi. Iespējams, pirmdien, 15.aprīlī, kad tiks svinēta komunistiskās valsts dibinātāja Kima Irsena dzimšanas diena. Kaut gan „Musudan” raķetes vēl nav tikušas izmēģinātas, domājams, to darbības rādiuss ir aptuveni 3000 kilometru. Tādēļ tās varētu sasniegt jebkuru mērķi Dienvidkorejā, Japānā, un, iespējams, arī ASV kara bāzi Guamas salā Klusajā okeānā.

Bet, ja G8 valstu ministru nostāja ir vienota un stingra, runājot par Ziemeļkoreju, tad, ņemot vērā Krievijas iebildumus, Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīms tik asu kritiku neizpelnījās. Kopējā paziņojumā opozīcijas prasības piegādāt ieročus nemierniekiem nav pieminētas, bet līderi aicināja starptautisko sabiedrību palielināt atbalstu ANO iniciatīvām humānas krīzes risināšanai. G8 valstu grupa gan norādīja, ka visām konfliktā iesaistītajām pusēm ir jāievēro cilvēktiesības. Tāpat uzsvērts, ka ķīmisko ieroču izmantošana „izsauktu nopietnu starptautiska mēroga reakciju.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti