G7 sarunas paredzamas smagas - ASV nostāju tirdzniecības un klimata jautājumos atzīst par neparedzamu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Taorminā jau ir ieradušies septiņu bagātāko un attīstītāko valstu līderi un gaidāms, ka saturiski šī ir viena no smagākajām G7 sanāksmēm – tā atzina Eiropas Savienības (ES) pārstāvji, kas arī piedalās. Ne par visu, kas te tiek apspriests, izdosies panākt vienošanos.

“Palīdzēt starptautiskajai sabiedrībai, izmantojot Lielo septītnieku, atbildēt uz tiem jautājumiem, kurus mums šodien pilsoņi uzdod -  vispirms jau attiecībā uz drošību un terorismu,” sacīja Itālijas premjers Paolo Džentiloni.

“Mēs šeit, Taorminā, pieņemsim ļoti svarīgu deklarāciju  par klimata pārmaiņām, par lielajiem migrācijas ceļiem un par brīvo tirdzniecību pasaulē, no kā ir atkarīgas tik daudz darbavietu un mūsu ekonomiku nākotnes izaugsme. Mēs sagaidām, ka šī Lielā septītnieka tikšanās nesīs rezultātus – bet tie nenāks viegli. Bet Taorminas noskaņa mums palīdzēs doties pareizā virzienā,” norādīja Itālijas premjers.

Tomēr neoficiāli noprotams, ka lielākās debates un pretrunas ir divos jautājumos – par tirdzniecību un klimata pārmaiņām – un tieši ASV mainīgās nostājas dēļ.

Piektdienas vakarā pienāca ziņas, ka samita pirmajā dienā panākta vienošanās par terorisma propagandas apkarošanu internetā.

Gaidāms, ka tiks lemts arī par valdību tiesībām ierobežot imigrāciju. Citos jautājumos nesaskaņas aizvien saglabājas. To vidū ir arī klimata pārmaiņas.

ASV prezidents Donalds Tramps pirms vēlēšanām klimata pārmaiņas sauca par ķīniešu izdomājumu un solīja izstāties no Parīzes vienošanās par to, kas katrai valstij jāizdara, lai piebremzētu globālo sasilšanu. Taču te, Taorminā, viņam nākas saskarties ar Kanādas, Vācijas, Itālijas, Lielbritānijas un it īpaši Francijas spiedienu – beidzot noformulēt ASV pozīciju un atbalstīt cīņu ar klimata izmaiņām. Eksperti gan teic –  Parīzes līgums nesabruks, pat ja Tramps šonakt pasaka “nē” klimata izmaiņām.

Pirmo reizi G7 dienaskārtībā iekļauts nevienlīdzības temats. Namatēviem – Itālijai - bija visai ambiciozs plāns radīt konkrētu darbu sarakstu, kas katram būtu veicams – bet tas, visticamāk, Taorminā saules gaismu neieraudzīs. Eksperti norāda – nevienlīdzības pieaugums rada gan ekonomiskas problēmas, gan veicina radikālismu politikā.

Šai rūpīgi apsargātajai un smalki organizētajai Lielā septiņnieka līderu tikšanās vietai  blakus pilsētiņās notiek arī dažādi protesta pasākumi, bet lielākā demonstrācija gaidāma sestdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti