G7 samita fokusā šoreiz ekonomika, Ukraina un bēgļu plūsma no Āfrikas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

G7 – pasaules ekonomikas līderu samits plānots jau šajā nedēļas nogalē, tikšanās notiks svētdien un pirmdien.  Paredzams, ka arī šogad G7 samitā fokusā būs Ukrainas krīze, pasaules ekonomikas problēmām, kā arī iespējas mazināt bēgļu plūsmu no Āfrikas. 

Septiņu attīstītāko valstu grupas jeb «lielā septiņnieka» G7 tikšanās šogad notiks Vācijā, Elmavas pilī. Šī būs otrā tikšanās pēc kārtas, kad pasaules attīstītākās valstis tiekas kā G7 nevis G8 – pirms tam 16 gadus šajā klubiņā bija iekļauta arī Krievija.

Pērn Krieviju no G8 izslēdza, jo tā pārkāpa Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti. Šogad, gatavojoties G7 samitam Elmavas pilī, arī izskanēja balsis, kas aicināja uz to ielūgt arī Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, bet kā Eiropas parlamenta debatēs skaidroja Eiropas Komisijas pirmais viceprezidents Frans Timmermans, tas nav pat apspriežams

“Pēc nelikumīgās Krimas aneksijas, G7 līderi nolēma pārtraukt dalību G8 līdz Krievija mainīs kursu un atkal G8 ietvarā būs iespējama jēgpilna diskusija. Ir acīmredzams, ka vēl šāda situācija nav izveidojusies, un attiecīgi – atgriešanās pie G8 formāta nav dienaskārtībā,” uzsvēra Timmermans.

Paredzams, ka Ukrainas jautājumi arī šogad būs G7 darba kārtībā, bet šāda atteikšanās no Krievijas dalības nākot par labu arī pašai G7, viedokļrakstā “Deutche Welle” norāda Thorstens Benners no Starptautiskā publiskās politikas institūta, Berlīnē bāzētas domnīcas.

Benners uzsver – šobrīd G7 nevar cerēt vienpersoniski atrisināt pasaules izaicinājumus, tādēļ septiņu attīstītāko valstu grupai jākalpo kā vietai, kur pasaules  spēcīgākās liberālās demokrātijas koordinē stratēģiju.

Šogad G7 darba kārtība paredz jau tradicionāli pievērsties pasaules ekonomikas problēmām, tāpat ārpolitikas un drošības jautājumiem. Bet bez tradicionālajiem dienaskārtības jautājumiem, pasaules attīstītāko valstu vadītāji tiksies arī ar Āfrikas valstu pārstāvjiem.

Otrajā samita dienā paredzētās tikšanās palīdzēšot panākt labklājību un ilgtspējīgu izaugsmi Āfrikā un, kā Eiropas parlamentā uzsvēra eiroparlamentārietis Matias Grote, risinās arī Eiropas problēmas.  

“Raugoties uz bēgļu plūdiem, mēs uzsveram, ka jāvērtē situācijas cēloņi, un noteikti klimata izmaiņas būs viens no šiem cēloņiem. Darbavietas un pārticība – jā, bet ne uz citu cilvēku rēķina. Klimata izmaiņas smagi ietekmēs Āfriku. Ikvienas valsts rīcība ietekmē pārējo pasauli, un visiem ir jāmaina sava uzvedība, jāsāk iet jauns ceļš,” pauda Grote.  

G7 līderi plānojuši arī šogad Elmavas pilī pārrunāt jūru un okeānu vides un resursu aizsardzību, mazumtirdzniecības un piegāžu ķēžu standartus, pašnodarbināto un arodu apgūštošo sieviešu iespējas, kā arī ar veselību saistītus jautājumus, tajā skaitā antibiotiku rezistenci.

Eiropas Savienību, kam ir pastāvīgs ielūgums piedalīties samitā, G7 pārstāvēs Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti