G7 lemj, kā atjaunot izaugsmi un saglabāt taupību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lielbritānijā noslēgusies G7 sanāksme, un pasaules industriāli attīstītākās valstis apņēmušās atbalstīt izaugsmi, bet uzsvērušas arī nepieciešamību mazināt budžeta deficītu.

Galvenās diskusijas bijušas par to, kā šos abus procesus līdzsvarot. Kamēr ASV ekonomiskā izaugsme sākusi atjaunoties, Eiropā, kur daudzas valstis pieņēmušas bargus taupības pasākumus, situācija nav tik spoža.

Pasaules industriāli attīstītāko valstu jeb G7 divu dienu neformālajā sanāksmē netālu no Londonas finanšu ministru un centrālo banku vadītāju sarunās viens no centrālajiem tematiem bija globālās ekonomikas atlabšana. Tostarp svarīgu lomu ieņēma diskusijas par izaugsmes stimulēšanas un taupības pasākumu samērošanu.

G7 grupā ietilpst ASV, Vācija, Lielbritānija, Japāna, Itālija, Francija un Kanāda.

Kamēr ASV ir novērojama ekonomiskās izaugsmes atgriešanās, šai pus okeānam Lielbritānijai un Francijai klājas krietni grūtāk. Pēdējā laikā Vašingtona aicinājusi Eiropas valstis „piebremzēt” ar bargu fiskālo konsolidāciju un taupības pasākumiem, un uzskata, ka tas palīdzēs izvairīties no lielāka kaitējuma nodarīšanas ekonomikai. Īpaši attiecībā uz eirozonas grūtībās nonākušajām valstīm, ASV uzskata, ka Vācijas virzītā stingras taupības politika pasliktina reģiona recesiju, nevis to mazina.

Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns sestdien pēc samita noslēguma norādīja, ka valstu līderi centušies vienoties par vidusceļu starp ekonomiskas stimulēšanas pasākumiem izaugsmes atjaunošanai, vienlaikus samazinot valdību dažkārt lielos parādus. Abas lietas ir nepieciešamas, bet jautājums ir, kā tās samērot. Kā paziņoja Osborns, samita dalībnieki vienojušies, ka ir svarīgi stiprināt fiskālo ilgspējību, īstenojot katrai valstij konkrēti piemērotākos fiskālās konsolidācijas pasākumus.

Osborna vadībā arī Lielbritānija ir pieņēmusi lēmumus samazināt valsts budžeta tēriņus. Viņš atzina, ka divu dienu diskusijas ir apstiprinājušas, ka priekšā joprojām ir daudz izaicinājumu, lai nodrošinātu ilgspējīgu globālās ekonomikas atkopšanos. „Labās ziņas ir, ka pasaules ekonomikā ir atgriezusies zināma stabilitāte un pārliecība. Tomēr mums vēl ir daudz darāmā. Un, kā esam redzējuši pēdējos gados, Lielbritāniju ļoti ietekmē notiekošais mūsu kaimiņvalstīs,” sacīja Osborns.

Arī Starptautiskais Valūtas fonds, kaut gan atbalsta Londonas centienus samazināt tēriņus, aicina Lielbritāniju mīkstināt bargo taupības pasākumu programmu. Arī Francija vairāk pieslējusies ASV uzskatam, ka Eiropas Savienībai ir vairāk jāpievēršas ekonomikas stimulēšanas pasākumiem.

Runājot par finansēm, G7 līderi arī vienojušies, ka ir nepieciešams apvienot spēkus cīņai pret nodokļu nemaksāšanu. Osborns norādīja, ka tas ir ārkārtīgi svarīgi. Aplēses liecina, ka nodokļu paradīzēs kopumā paslēpti vairāk nekā 30 triljoni ASV dolāru. Gaidāms, ka aizsāktās diskusijas turpināsies nākamajā mēnesī Ziemeļīrijā paredzētajā G8 samitā, kurā piedalīsies arī Krievija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti