G20 valstu līderi apstiprina apņemšanos panākt oglekļa neitrālu klimatu

G20 valstu līderi, noslēdzot divu dienu samitu Romā, apstiprināja uzticību ambiciozajam plānam līdz gadsimta vidum panākt oglekļa neitrālu klimatu. Tāpat paredzēts aktīvi strādāt pie tā, lai globālā sasilšana tiktu ierobežota līdz 1,5 Celsija grādiem. Šis vēstījums izskan dienā, kad Glāzgovā sākas arī ANO klimata konference, kuru apmeklēs arī liela daļa G20 dalībnieku. Klimata aktīvisti gan brīdina, ka G20 līderu apņemšanās nav pietiekami ambiciozas.

G20 valstu līderi apstiprina apņemšanos panākt oglekļa neitrālu klimatu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Divu dienu ilgais pasaules ekonomiski attīstītāko valstu jeb G20 līderu samits šoreiz vairāk uzskatāms par tādu kā priekšspēli jeb ievadu ilgi gaidītajai un iepriekš arī atliktajai ANO klimata konferencei, kas Skotijas pilsētā Glāzgovā turpināsies nākamās divas nedēļas. Klimata radītās pārmaiņas pēdējā laikā arvien vairāk ietekmē mūsu dzīvi, tāpēc par cīņu ar šīm pārmaiņām ir nepieciešams spriest ne tikai vides aizstāvjiem un zinātniekiem, bet arī politiķiem, jo tieši no viņu pieņemtajiem lēmumiem būs atkarīgs tas, kāda politika tiks īstenota nākamajās desmitgadēs.

G20 samita noslēguma deklarācijā ietekmīgākie pasaules līderi apstiprināja uzticību ambiciozajam plānam līdz gadsimta vidum panākt oglekļa neitrālu klimatu. Kā ziņo BBC, G20 arī vienojušies turpināt īstenot tādu politiku, lai globālā sasilšana tiktu ierobežota līdz 1,5 Celsija grādiem. Šis mērķis ir pat nedaudz ambiciozāks, nekā 2015. gadā panāktā Parīzes klimata vienošanās, kurā temperatūru solīts noturēt zem diviem grādiem, ideālā variantā – tuvu pusotram grādam.

Šie solījumi jau ar nepacietību tiek gaidīti arī Glāzgovā, uz kurieni no Romas dosies daudzi no G20 līderiem. Kā, atklājot ANO klimata konferenci, paziņojis tās prezidents Aloks Šarma, šī tikšanās ir pēdējā un labākā iespēja nodrošināt to, ka pusotra grāda mērķis joprojām ir sasniedzams.

"Tas uzdevums, kas mums ir šeit, ir daudz sarežģītāks nekā savulaik Parīzē. Parīzes vienošanās bija lielisks un vēsturisks sasniegums, taču tas radīja tikai ietvaru. Kopš tā laika mums ir bijis jāvienojas par detalizētiem noteikumiem, un arī sešus gadus vēlāk daži no sarežģītākajiem jautājumiem joprojām nav atrisināti. Tas visu padara daudz izaicinošāku. Arī ģeopolitika tagad ir daudz sarežģītāka nekā pirms dažiem gadiem. Bet galu galā – tie bija pasaules valstu līderi, kuri uzņēmās saistības Parīzē un tagad Glāzgovā viņiem ir jāsniedz rezultāts. Mans vēstījums visiem G20 līderiem, kas ieradīsies arī šeit, ir ļoti skaidrs: lai arī šodien ir Helovīns, atstājies visus pagātnes spokus aiz muguras! Sāciet koncentrēties uz nākotni un apvienojieties ap vienu galveno mērķi – glābt mūsu dārgo planētu!" norādīja Šarma.

G20 līderi savā noslēguma paziņojumā norādījuši, ka dalīvalstīm ir jārīkojas jēgpilni un efektīvi, ņemot vērā dažādas pieejas. Paziņojumā arī tomēr nav noteikts konkrēts gads klimata neitralitātes panākšanai, jo pret to esot iebildusi Ķīna, kura joprojām turpina izmantot arī ogļu energostacijas un ogles tiek izmantotas arī, piemēram, metalurģijā.

 

G20 tikšanās laikā panākto vienošanos klimata jautājumos jau asi kritizējusi vides aizstāvības organizācija "Greenpeace", kura vienošanos nosaukusi par vāju, bez ambīcijām un bez skatiena nākotnē. Arī pretnabadzības grupas “Global Citizen” vadītāja Frīderike Rodera norādījusi, ka G20 samits drīzāk ir radījis tādus kā puspasākumus, nevis konkrētu rīcību. Par spīti tam, netrūkst arī komentētāju, kuri norāda, ka arī pirms Parīzes klimata konferences nekas nebija iepriekš izlemts, tāpēc priekšā ir divas ļoti smaga un atbildīga darba pilnas nedēļas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt