Pasaules panorāma

Ukraina - karš turpinās

Pasaules panorāma

Diplomātiskās spēles ap Kuriļu salām

G20 Argentīnā - izvairīšanās samits

G20 samitā lielvalstu līderi vairās no nepatīkamām tēmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kerčas šauruma krīze bija viens no jautājumiem, no kura aktīvi izvairījās G20 līderi samitā Argentīnā. Tas nebija vienīgais neērtais jautājums - platforma, kas domāta ekonomiski spēcīgāko pasaules valstu sarunām, šoreiz kļuva par vietu, kur tika darīts viss, lai neviens no līderiem neierunātos par nepatīkamām tēmām.

Ķīnas prezidents Sji Dziņpins mēģināja izvairīties no tirdzniecības kara eskalēšanas, kas arī izdevās. Saūda Arābijas kroņprinča galvenais uzdevums bija aktīvi sarunāties ar citu valstu politķiem, tajā pašā laikā izvairoties no kritikas par karaļnama kritiķa Džamala Hašogi slepkavību. Arī Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam bija jādomā, kā izvairīties no nosodījuma par kārtējo Krievijas agresijas vilni Ukrainā.

Tomēr par samita zīmīgāko kadru kļuva Saūda Arābijas kroņprinča bin Salmāna sasveicināšanās ar Putinu, kas sociālajos tīklos izraisīja “viedokļu vētru”. Ņemot vērā, ka abi līderi pēdējā gada laikā ir apsūdzēti vairākās skaļās slepkavībās vai to mēģinājumos, par šo sasveicināšanos savu viedokli izteica arī sabiedrībā pazīstami cilvēki.

Piemēram, aktrise Mia Ferova sociālajā tīklā “Twitter” ierakstīja, ka Putins un bin Salmāns “apmainās ar to īpašo “slepkavu” smaidu”, savukārt starptautisko konfliktu pētnieks Indress Ahmeds norādīja, ka “Annas Poļitkovskas slepkava sasveicinās ar Džamala Hašogi slepkavu”.

Vēl pasaules līderu dienaskārtībā bija jautājums par Krievijas uzbrukumu Ukrainas Jūras spēkiem un 24 jūrnieku sagūstīšana. Šajā jautājumā nosodījumu izpelnījās Putins, taču nekādu vienošanos neizdevās panākt.

Valstu līderi gan bija vienisprātis, ka Pasaules Tirdzniecības organizācija pilnvērtīgi vairs nepilda savas funkcijas un tai nepieciešamas reformas. Runājot par tirdzniecību, aktuāls bija ASV un Ķīnas tirdzniecības kara jautājums. Tajā Trampam un Dziņpinam izdevās panākt vienošanos par 90 dienu “pamieru”, kura laikā abas puses sēdīsies pie sarunu galda. "Abām sarunās iesaistītajām pusēm izdevās atrisināt atsevišķas domstarpības un panākt pozitīvus rezultātus. Mēs redzam, ka Ķīna un ASV beidzot ir atgriezušās uz konstruktīva ceļa. Es domāju, ka solījums turpmāk sarunāties un vienoties ir laba zīme globālajam tirgum," samitā teicis Ķīnas Tirdzniecības ministrijas pārstāvis Čans Džanpins.

Šajā samitā atsevišķa uzmanība bija pievērsta arī ASV prezidentam Trampam, kurš oficiāli paziņoja, ka tikšanās ar Putinu nebūs, taču – neformāla tikšanās notika. Interesanti, ka Tramps noliedza, ka viņš samitā būtu runājis ar Saūda Arābijas kroņprinci bin Salmānu. Tikām Baltā nama pārstāvji žurnālistiem sacīja, ka Tramps un bin Salmāns apmainījušies ar dažādām laipnībām un tas savukārt abām valstīm ir izdevīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti