Fukusimā noplūdušais radioaktīvais ūdens varētu būt nokļuvis jūrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 1 mēneša.

Fukusimas atomelektrostacijā Japānā noticis nopietnākais incidents pēdējo divu gadu laikā - radusies sūce vienā no konteineriem, kurā atrodas radioaktīvs ūdens, kas ticis izmantos reaktoru dzesēšanai. Noplūduši aptuveni 300 tonnu augsti radioaktīva ūdens. Uzņēmums, kas atbildīgs par kodolstaciju, atzīst, ka daļa varētu būt nokļuvusi blakus esošajā jūrā. Atbildīgās iestādes noplūdi atzīst par „nopietnu incidentu”.

Japānas Atomregulēšanas pārvaldes vērtējumu, ka radioaktīvā ūdens noplūde Fukusimas atomelektrostacijā ir vērtējama kā 3.līmeņa, tas ir "nopietns incidents", izskata Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra. Šī ir pirmā reize kopš 2011.gada marta zemestrīces un cunami, kad situācija Fukusimas spēkstacijā novērtēta kā tik bīstama. Toreiz bīstamība atomelektrostacijā tika novērtēta ar augstāko - septīto - pakāpi, kas bija tikai otrā reize pasaules vēsturē pēc Černobiļas.

Satraukumu izraisījis tas, ka pie kodolstacijas noplūduši aptuveni 300 tonnu radioaktīva ūdens. Tas ticis izmantos, lai dzesētu reaktoru kodolstieņus, un pie stacijas zemestrīcē cietušās stacijas atrodas vairāki simti cisternu, kuros šo ūdeni uzglabā. Tomēr šīs nedēļas sākuma tika konstatēs, ka viena no cisternām ir caura, un radioaktīvais ūdens iztek zemē.

Atomelektrostacijas operatorfirma TEPCO norāda, ka ūdens peļķes ir tik toksiskas, ka ikviens tām blakus esošais piecu gadu radiācijas starojuma limitu, kāds noteikts atomelektrostracijās strādājošajiem, saņemtu vienas stundas laikā. Trešdien uzņēmuma pārstāvji paziņoja, ka radioaktīvā ūdens noplūde no konteinera, liekas, turpinās, un tās konkrēts avots joprojām nav noteikts. Grūtības to izdarīt rada arī spēcīgā fona radiācija. Tāpat tiek pārbaudīts, vai noplūdes nav arī kādā no vairāk nekā 300 līdzīgiem konteineriem.

TEPCO aizvāc radioaktīvo zemes virskārtu, bet darbus sarežģī radiācijas līmenis, kas liek strādājošos nomainīt ik pēc konkrēta laika posma, lai viņus nepakļautu pārliekam riskam. Trešdien uzņēmums arī atzina, ka daļa radioaktīvā ūdens varētu būt iekļuvusi jūrā. Netālu no bojātā rezervuāra esošajā novadcaurulē konstatēts radioaktivitātes pēdas.

Šī nav pirmā, tomēr nopietnākā reize, kad tiek ziņots par piesārņota ūdens noplūšanu. TEPCO jūlijā pirmoreiz atzina, ka Fukusimas atomelektrostacijas rajonā jūrā ieplūdis radioaktīvs gruntsūdens, līdz ar to radot bažas par Klusā okeāna saindējumu.

Tā kā spēkstacija ir tik tuvu jūrai, kompānija apsvērusi vairākas iespējas, lai to nepiesārņotu. Starp tām ir ideja uzbūvēt tērauda barjeras un gruntī ievadīt īpašas ķimikālijas, lai izveidotu ūdensnecaurlaidīgu slāni. Tomēr vienmēr jāpatur prātā, ka reģionā var notikt vēl viena zemestrīce.

Zveja Fukusimas tuvumā apturēta, un valdība aizliegusi šai apvidū audzēt dārzeņus, lasīt sēnes, ražot pienu un gaļu. Ap spēkstaciju izveidota nepiederošiem aizliegta zona 20 kilometru rādiusā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti