«Frontex» varētu aizstāt jauna robežsardzes aģentūra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) veidos jaunu robežapsardzības aģentūru, kas varētu aizstāt līdzšinējo „Frontex”. Tajā būs ap 1000 darbinieku, un aģentūrai būs tiesības darboties bez dalībvalstu piekrišanas. Šāda iniciatīva seko pēc tam, kad ES piedzīvo milzīgu imigrantu pieplūdumu. Daudzās valstīs līdzšinējā robežapsardzība pierādījusi vājos punktus.

Šim Briseles solim ir gan atbalstītāji, gan kritiķi, sakot, ka tik neatkarīga aģentūra varētu apdraudēt arī valstu nacionālās intereses.

Eiropas Komisijas (EK) plāns veidot jaunu, spēcīgu un ātri reaģēt spējīgu robežsardzes aģentūru izraisījis plašas debates. Plānots, ka jaunā aģentūra aizstās pašreizējo "Frontex", kura milzīgajā bēgļu krīzē izrādījusies bezspēcīga.

Aģentūrai būtu ap 1000 darbinieku, un tai būtu tiesības iejaukties kritiskās situācijās pat bez valstu piekrišanas. Aģentūras rokās būtu izvērtēt, kad situācija patiešām ir neatliekama un doties uz sarežģīto vietu pat tad, ja ES dalībvalsts to nav lūgusi un/vai arī ignorē ES aicinājumu par stingrākām kontrolēm.

Ieceres kritiķi bažījas, ka Briselei būs pārāk lielas pilnvaras un ka tik neatkarīga aģentūra varētu apdraudēt arī valstu nacionālās intereses. Taču šāds EK rosinājums seko kā arguments tam, ka imigrantu plūsma uz Eiropu ir milzīga un līdzšinējā robežapsardzība nespēj tikt ar visu galā. Patlaban ES prezidējošās valsts Luksemburgas ārlietu ministrs Žans Aselborns norādīja, ka jaunās aģentūras spēkus varētu izvietot arī valstīs, kas pagaidām vēl neietilpst blokā, bet cer uz pievienošanos tam un arī sastopas ar lielu bēgļu un imigrantu plūsmu, piemēram, Serbijā un Maķedonijā.

„Ceļošanai brīvā Šengenas zona izdzīvos tikai tad, ja būs aizsargātas bloka ārējās robežas,” norādījis Aselborns.

Šim jautājumam pievērsīsies arī dalībvalstu līderi, kuri ceturtdien un piektdien pulcēsies sanāksmē Briselē, taču bez dalībvalstīm šī iecere būs jāatbalsta arī Eiropas Parlamentam, kas, kā prognozēts, varētu būt ļoti kritisks. Tomēr arī dalībvalstu vidū valda ļoti dažādi uzskati.

Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis jau pavēstījis, ka doma par "Frontex" aizstāšanu ar struktūru, kas būs neatkarīga no dalībvalstīm, ir šokējoša un nedemokrātiska.

Polijas reakcija ir saprotama, jo līdzšinējās aģentūras sēdeklis ir Polijā. Aģentūras darbinieki jau strādā, piemēram, Grieķijā, kur ir milzīgs bēgļu pieplūdums no Sīrijas, Irākas un Afganistānas. Kā norāda darbinieki, viņu uzdevums ir stiprināt robežu kontroli, taču viņiem nākas strādāt vietējās varas pakļautībā un saskaņā ar tās norādījumiem. Tieši šeit „Frontex” darbs ir arī radījis vislielākās bažas par aģentūras efektivitāti. Eļļu ugunij vēl pielējis fakts, ka vismaz divi no teroristiem, kuri plosījās Parīzē, bija šķērsojuši tieši Grieķijas robežas kopā ar citiem daudziem tūkstošiem migrantu.

„Šis ir ambiciozs plāns, taču kavēties ilgāk nav iespējams,” tā jau iepriekš norādījis Eiropas migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls.

Eksperti norāda, ka šādas aģentūras izveidošana ir skaidra zīme, ka ES visiem spēkiem cenšas saglābt Šengenas zonas spēku, kas ļauj dalībvalstīs brīvi pārvietoties bez pasēm, un šo iespēju var izmantot ikviens, nokļūstot ES teritorijā, arī nevēlami ieceļotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti