Dienas notikumu apskats

NA deputāts Jansons varētu kļūt par Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāju

Dienas notikumu apskats

Vācijā iebraucēji no ES piecus gadus nevarēs saņemt bezdarbnieka pabalstu

Vidusjūras piekraste un Bulgārija - vissarežģītāk apsargājamās robežas Eiropā

«Frontex» vadītājs: Robežapsardzē aizvien sarežģītākais darbs ir ar bēgļu ceļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Itālija, Grieķija, Bulgārijas robeža, Vidusjūra joprojām ir sarežģītākie punkti, kur vēršama lielākā uzmanība, saka Eiropas Robežapsardzības aģentūras “Frontex” izpilddirektors Fabriss Ledžeri. Tā kā Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūrai būs vairāk pilnvaru, arī pārbaudīt valstu spējas rīkoties sarežģītās situācijās, valstu politiskajai gribai šajos procesos būs izšķiroša loma, norāda “Frontex” vadītājs.

Jaunā Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūra savu darbu sākusi ar jaunu jaudu. Tās rīcībā ir gan vairāk līdzekļu, gan darbinieku, gan arī pilnvaru rīkoties brīžos, kad redzams, ka dalībvalsts pati saviem spēkiem netiek galā. Aģentūras skatiens arvien ir vērsts visvairāk migrācijas virzienā. Lai arī krietni mazāk, taču cilvēku kontrabandisti savu rūpalu nav atmetuši, un Vidusjūru šķērso laivas ar migrantiem uz klāja, kuri nokļūst Itālijā, kā arī  no Turcijas ceļo bēgļi un migranti uz Grieķiju. Bet zemes ceļu karstākais punkts solās kļūt Bulgārija.

Šobrīd vairāku simtu robežsargu un ekspertu grupas izvietotas tieši šajos rajonos, un paredzams, ka viņu skaits augs, tāpat kā aģentūras budžets. Tam nākamajos četros gados jāsasniedz 320 miljoni eiro un vismaz 1000 cilvēku liela komanda pārvaldības birojā, kā arī vairāki tūkstoši darbībā notikumu vietās.

Viens no lielākajiem ieguvumiem, kuru piemin “Frontex” izpilddirektors Fabriss Ledžeri, ir aģentūras brīvās rokas vairāk runāt ar bēgļiem un imigrantiem, lai vāktu informāciju par cilvēku kontrabandistiem, ziņas par telefona numuriem, uz kuriem zvanīts, iespējamo vārdu, citām būtiskām detaļām. Līdz šim, kā saka Ledžeri, migranti uzklausīja uzvedības instrukcijas, taču tagad viņi paši kļūst par ļoti vērtīgiem informācijas avotiem.

Arī iespēja pārbaudīt valstu gatavību aizsargāt savas robežas un rīkoties sarežģītā situācijā “Frontex” vadītājs uzskata par jaunās aģentūras ieguvumu. Ar tā palīdzību var paredzēt un novērst krīzes situācijas pie robežām, pirms tās vēl īsti sākušās.

Aģentūra veiks pirmās eksperimentālās pārbaudes un lūgusi valstis pieteikties brīvprātīgi. Arī Latvija pieteikusi savu kandidatūru. “Mums brīvprātīgi pieteicās Grieķija, Latvija, Vācija, Somija, Slovēnija un Rumānija. Taču mums bija jāizvēlas trīs dažādas valstis dažādos ģeogrāfiskajos apgabalos, dažāda lieluma un ar atšķirīgu robežsituāciju. Tādēļ mēs izvēlējāmies Slovēniju, Vāciju un Somiju,” stāsta Ledžeri.

Viens no Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras lielākajiem izaicinājumiem būs spēja sadarboties ar dalībvalstu atbildīgajām institūcijām. Kā norāda Ledžeri, jau tagad redzams, ka viens no šādiem jautājumiem ir to migrantu nosūtīšana atpakaļ uz mītnes zemi, kam patvērums Eiropā nepienākas.

Itālija ir viena no tām zemēm, kas līdz šim uzņēmusi vislielāko iebraucēju skaitu, kurus lielākoties atbildīgās iestādes uzskata par ekonomiskajiem bēgļiem un līdz ar to patvērumu nepiedāvā.

Taču no daudzajiem tūkstošiem mājup nosūtīti tikai 7000 cilvēku. Ledžeri norāda, ka tas ir ļoti sarežģīts jautājums un prasa arī lielu politisko gribu un diplomātiskās spējas runāt ar trešo valstu valdībām par cilvēku atpakaļuzņemšanu.

„Mums ir budžeta nauda, lai valstīm šajā ziņā palīdzētu. Tāpēc es negaidu papildu naudu, bet gan nacionālos lēmumus par migrantu atgriešanu mītnes zemēs. Tas nav tikai Itālijā, bet arī citās dalībvalstīs, proti, šis allaž ir nacionālās valdības lēmums,” saka Ledžeri.

Kopumā migrācijas apjomi pēdējā laikā ir samazinājušies: līdz šim Grieķijas salās, piemēram, dienā ieradās vismaz divi tūkstoši cilvēku, bet tagad ap simt. Taču tas nenozīmē, ka situācija nevar mainīties, ņemot vērā, ka konflikti un ekonomiskās grūtības valstīs netālu no Eiropas robežām saglabājas.

Ziņots, ka jaunās Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras izveidošanu ierosināja līdz ar migrācijas krīzi uz Eiropas Savienību. Tai paredzēts vairāk darbinieku un ekipējuma nekā līdzšinējai robežu aģentūrai "Frontex".

Jaunā aģentūra darbu sāka oktobra sākumā, un tās mērķis ir efektīvāk sargāt kopienas ārējas robežas un novērst jaunus migrācijas viļņus uz Eiropas Savienību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti