Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Piedzen 572 670 eiro par foto radaru fiksētiem pārkāpumiem

Francija izvēlas starp centrisko Makronu un labējo Lepēnu

Francijas prezidenta vēlētāja Barbara Gaile: Visi saprātīgie ir uztraukušies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

48 miljoni Francijas vēlētāji šodien dodas pie vēlēšanu urnām, lai izdarītu savu izvēli prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā starp centrisko Emanuelu Makronu un viņa konkurenti – labējo Marinu Lepēnu. Labējie ir tuvāk varas iegūšanai Elizejas pilī nekā iepriekš. Starp vēlētājiem ir arī māksliniece Barbara Gaile. Viņa atzīst, ka visi saprātīgie ir uztraukušies par vēlēšanu rezultātiem.

Makronam pirms vēlēšanām bija stabils pārsvars sabiedriskās domas aptaujās. Taču analītiķi ir brīdinājuši, ka Makrons, kurš 2017. gadā nāca pie varas 39 gadu vecumā kā valsts visu laiku jaunākais mūsdienu līderis, nevar uzskatīt neko par pašsaprotamu, ņemot vērā prognozes par zemu vēlētāju aktivitāti, kas varētu ietekmēt rezultātus abos virzienos.

Lepēna šodien pati balsoja  Francijas ziemeļos – nelielā pilsētiņā Hénin-Beaumont, kas ir viņas Nacionālās apvienības partijas cietoksnis. Arī Makrons balsoja Francijas ziemeļos, Le Touquet– 120 km no tās vietas, kur Lepēna.  

Šovakar Makrons ir iecerējis uzrunāt savus atbalstītājus Eifeļa torņa pakājē – lai kāds arī būtu rezultāts. Pirms pieciem gadiem viņš savu uzvaru svinēja Luvras muzeja pagalmā – viņš ietur šo stilu un turpina vēl vienā ikoniskā Parīzes vietā.

Tikmēr Lepēna plāno ar automašīnu defilēt cauri galvaspilsētai ar 13 Nacionālās apvienības autobusiem, kas kampaņas laikā krustu šķērsu izbraukājuši Franciju. Paredzams, ka karavāna apstāsies Konkordijas laukumā. Lai kādi arī būtu rezultāti, šovakar kandidātus (fiziski) šķirs nieka 2,5 kilometri.

Bet lielā mērā visu izšķirs kreisie vēlētāji, kuri pirmajā kārtā 10. aprīlī atbalstīja citus kandidātus – vai viņi šodien būs nobalsojuši par Makronu par spīti tam, ka viņi Maronu necieš. Galēji kreiso līderis Žans Liks Melenšons, kurš pirmajā kārtā palika trešais, ir kategoriski atteicies mudināt savus sekotājus balsot par Makronu, taču uzsvēris – viņiem nevajadzētu balsot par Lepēnu.

Līdz pusdienām vēlētāju aktivitāte bija par 2% zemāka nekā tajā pašā laikā pirms pieciem gadiem. 

Daudzi pie vēlēšanu iecirkņa satiktie teic – paļauties uz Makrona pārsvaru, ko rāda aptaujas, nevar – ir jānāk un jābalso. Tā uzskata arī maksliniece Barbara Gaile, kas dzīvo Parīzē un no rīta jau ir nobalsojusi.

"Visi saprātīgie ir uztraukušies, jo gan ekstrēmi labējie, gan kreisie, viņu kāpums – tas ir ļoti bīstami. Marinas Lepēnas programma, es domāju, ļoti daudziem ir nepieņemama," norāda māksliniece.

Bet Makronu daudzi franči ienīst. Kāpēc?

"Tāpēc, ka viņš ir jauns, tāpēc, ka viņš ir strādājis bankā. Viņš pārstāv šo bankas vidi. Viņš jebkuru jautājumu risina kā dosjē, kā uzdevumu," skaidro Barbara Gaile. 

Kreisi noskaņotie vēlētāji, kas iepriekš bija balsojuši par Melanšonu vai zaļo partijas pārstāvi – šodien visi balso par Makronu, lai arī nav viņa atbalstītāji. 

"Marinas Lepēnas vēlētāji nekad neizmirst nobalsot, jo viņi ir ļoti nacionālistiski, tāpēc mums arī ir pienākums nobalsot," saka Sirīna, kura pirmajā kārtā balsojusi par kreiso kandidātu.

"Es negribu, lai mūsu valsts kļūst fašistiska," uzsver Sikstīna, kura pirmajā kārtā balsojusi par kreiso kandidātu.

"Pirmajā kārtā balsoju par zaļo kandidātu, bet tagad jāizvēlas pareizais cilvēks – tas ir Makrons," saka Tibo.  

Šis balsojums ir par stratēģiju, nevis par atbalstu – par mazāko ļaunumu. Ja uzvarēs Makrons, tad ne tāpēc, ka fanču tauta viņu mīl, bet gan tāpēc, ka franči  tomēr baidās no galēji labējo nākšanas pie varas. Balsošanas iecirkņi tiks slēgti pulksten 21 pēc Latvijas laika – tad tiks publiskoti provizoriskie rezultāti, kas parasti ir precīzi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti