Francija veic pirmos uzlidojumus Sīrijas teritorijā, Krievija palielina ietekmi reģionā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Francija veikusi pirmos uzlidojumus grupējuma "Islāma valsts" pozīcijām Sīrijas teritorijā, tādējādi izpelnoties nosodījumu no Krievijas puses. Savukārt pati Krievija kopīgi ar Sīriju, Irānu un Irāku ir izveidojusi koordinācijas centru cīņai ar "Islāma valsti", aicinot tam piebiedroties arī rietumvalstis. Lai arī vairākums Rietumu lielvalstu šādu piedāvājumu vēl nav komentējušas, britu prese ziņo, ka Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons ir izteicis gatavību sadarboties ar Krieviju.

ASV vadītā starptautiskā koalīcija cīņai pret radikālo grupējumu "Islāma valsts" uzlidojumus kaujinieku pozīcijām Sīrijā veic jau vairāk nekā gadu. 27.septembrī kļuva zināms, ka savus pirmos triecienus Sīrijā svētdien izdarījuši arī Francijas gaisa spēki, kas tāpat kā britu spēki līdz šim bija koncentrējušies tikai uz Irākas teritoriju.

Kā teikts oficiālajā Francijas premjerministra paziņojumā, uzlidojumi notikuši objektiem, kuros apmācību izgājuši tie kaujinieki, kas plānojuši uzbrukt Francijai. Tieši tāpēc šie uzbrukumi saskaņā ar ANO statūtiem ir uzskatāmi par pašaizsardzību.

Tikmēr Krievijas ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova norādījusi, ka šādas darbības no Francijas puses bez ANO Drošības padomes sankcijas un Damaskas piekrišanas ir uzskatāmas par starptautisko tiesību pārkāpumu. Zaharova norādījusi, ka būtu interesanti uzzināt ko vairāk par aizsardzības koncepciju, kas izpaužoties kā uzlidojumi valstij, kas nevienam neuzbrūk. 

Ministrijas pārstāve arī salīdzinājusi, ka, ja aviouzlidojumi tagad uzskatāmi ar pašaizsardzību, tad kāpēc referendums Krimā tiekot saukts par aneksiju.

Taču, kā norāda britu raidsabiedrība BBC, gan Francijai, gan citām Rietumu lielvalstīm pēdējā laikā arvien vairāk nākas atzīt, ka uzbrukumi Sīrijā faktiski vairs nevar īpaši ietekmēt pašreizējo tur notiekošo konfliktu un prezidenta Bašara al Asada atkāpšanās no amata vairs nav pirmā prioritāte. Par to kļuvusi kopīgā cīņa pret "Islāma valsti".

Un, iespējams, ka šajā situācijā visizdevīgākajās pozīcijās pašlaik ir Krievija, kura neslēpj savu atbalstu Bašara al Asada režīmam, kā arī aicina citas valstis darīt tāpat, apvienojoties cīņā pret kopējo ienaidnieku – radikālajiem islāmistiem.

Kļuvis zināms, ka Krievija, Sīrija, Irāna un Irāka ir vienojušās izveidot Bagdādē kopīgu informācijas centru, kurā tiktu koordinēta cīņa pret "Islāma valsti". Jaunās iestādes galvenais uzdevums būs vākt, apstrādāt un analizēt aktuālo informāciju par situāciju Tuvo Austrumu reģionā, kā arī izplatīt to dalībvalstu bruņoto spēku ģenerālštābiem. Šo centru rotācijas kārtībā vadīs četru iepriekš minēto valstu virsnieki.

Kā paziņojis Krievijas prezidents Vladimirs Putins, par jaunā centra izveidi ir informētas gan Sīrijas kaimiņvalstis, gan arī ASV, paužot cerību, ka varētu izdoties izveidot kopīgu platformu cīņā ar teroristiem.

Rietumvlalstu pārstāvji pagaidām vēl Krievijas iniciatīvu nav komentējuši. Taču, piemēram, britu prese ziņo, ka premjerministrs Deivids Kamerons apsverot iespēju sadarboties ar Krieviju, tādējādi tuvākā perspektīvā pieļaujot Sīrijas prezidenta Bašara al Asada palikšanu prezidenta krēslā.

Bet tikmēr ASV izlūkdienesti pieļauj, ka Sīrijas prezidents tomēr varētu ilgi nenoturēties savā amatā un tieši tāpēc Krievija esot sākusi pastiprināt savu klātbūtni reģionā - ar mērķi atbalstīt nākamo valdību, ja šī kritīs.

Jau pirmdien Krievijas prezidents dosies uz Ņujorku, lai ANO Ģenerālās asamblejas laikā tiktos ar ASV prezidentu Baraku Obamu. Sagaidāms, ka gan Putina sarunās ar Savienoto Valstu kolēģi, gan uzrunā Ģenerālajai asamblejai Sīrijas jautājums būs viens no centrālajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti