Francija sola martā sākt savu spēku izvešanu no Mali

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Francija ir iesaistīta reālā karā Mali, taču savus spēkus no šīs Āfrikas varētu sākt izvest jau nākamajā mēnesī. Šādu viedokli paudis Francijas aizsardzības ministrs. Sagaidāms, ka Francijas spēkus nomainīs ANO miera uzturēšanas misija, taču eksperti jau tagad prognozē grūtības ar tās izveidošanu. Tāpat tiek pieļauts, ka ANO misijai Mali būs jādarbojas daudzu gadu ilgumā.

Ir pagājis jau gandrīz mēnesis kopš Mali valdība un tās novājinātā armija vērsās pie Francijas un citām ārvalstīm, lūdzot palīdzību cīņā ar islāmistu kaujiniekiem, kas savā kontrolē bija pārņēmuši lielu daļu šīs Āfrikas valsts.

Vislielāko lomu palīdzības sniegšanā spēlē Francija, un tās aizsardzības ministrs Žans Īvs Le Driāns paziņojis, ka pašlaik franču spēki ir iesaistīti īstā karā Gao pilsētas tuvumā. Lai arī islāmistu kaujinieki no šīs pilsētas tika padzīti pagājušajā mēnesī, sīvas kaujas joprojām turpinās pilsētas apkārtnē. Ministrs paskaidrojis, ka karadarbībā ir nogalināti vairāki simti nemiernieku. Iepriekš izskanējusi informācija, ka Mali militārās operācijas pirmā fāze, padzenot kaujiniekus no lielākajām apdzīvotajām vietām, tuvojas noslēgumam, bet nākamā fāze būs daudz sarežģītāka, jo islāmisti būs jāvajā un jāmeklē viņu bāzēšanās vietās tuksnesī.

Vienlaicīgi Francija ir paziņojusi, ka tā sāks izvest savu 4 000 karavīru lielo karaspēku no Mali jau nākamajā mēnesī. Pašlaik Mali karojošo francūžu skaits ir sasniedzis tādu pašu līmeni, kā 2010. gadā Afganistānā. Žans Īvs Le Driāns uzsvēris, ka karavīru skaits vairs palielināts netiks: „Mums ir misija, un tās mērķis ir ar Mali armijas atbalstu padzīt visus teroristus un džihadistus, kas atrodas uz Mali zemes. Tad mums būs jāpaiet malā un jāļauj Āfrikas un Mali spēkiem pārņemt kontroli. Tas notiks pēc tam, kad mēs un Eiropas Savienības misija būsim viņus apmācījuši, un mēs vēlamies, lai viņi uzņemas atbildību pēc iespējas ātrāk.”

Sagaidāms, ka Francijas un Āfrikas valstu spēkus Mali nomainīs ANO miera uzturēšanas misija, taču tā savu darbību nevar uzsākt līdz brīdim, kamēr Francija turpina savus militāros triecienu. Tikai pēc to beigām būs iespējams spriest par ANO misijas apmēru un pilnvarām. Sākotnējā informācija liecina, ka aptuveni piecu tūkstošu karavīru lielajai misijai varētu piešķirt pilnvaras uz 12 mēnešiem. Ļoti iespējams, ka Apvienotās Nācijas misijas stiprināšanai lūgs piešķirt arī bezpilota novērošanas lidaparātus un lielu skaitu helikopteru, taču, visticamāk, šādi ierosinājumi var saskarties ar Rietumvalstu pretestību, jo ekonomiski grūtajos laikos valstis vēlas operācijas izmaksas, cik vien iespējams, samazināt.

Diplomāti un eksperti arī brīdina, ka šai misijai būs nepieciešami vairāki gadi, lai tiktu galā ar Mali problēmām. Viena no tām ir Mali valdības un valsts ziemeļos dzīvojošo tuaregu samierināšana. Arī Eiropas Savienības diplomāti uzskata, ka pilnīgai situācijas atrisināšanai būs nepieciešami gadi, vien paužot cerību, ka pietiekami drošu vidi izdosies nodibināt jau dažu mēnešu laikā.

Šeit gan jāpiebilst, ka pret ANO spēku klātbūtni pagaidām iebilst Mali pārejas valdība, taču Rietumvalstu diplomāti apgalvo, ka šī pretestība pamazām mazinoties. Kā norāda eksperti, ne mazums pūļu būs jāpieliek arī pie tā, lai atjaunotu iedzīvotāju uzticību jaunajai valdībai, kas pēc pagājušā gada militārā apvērsuma joprojām tiek vērtēta visai pretrunīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti