Panorāma

Vainīgais miris, cietušais bez kompensācijas?

Panorāma

Dzīvnieki mielojas ar Ziemassvētku eglītēm

Francija pret «Apple» veco telefonu lietā

Francijā sāk izmeklēšanu par «Apple» telefonu darbības palēnināšanu

Francijas varasiestādes sākušas oficiālu izmeklēšanu pret informācijas tehnoloģiju gigantu “Apple” par mērķtiecīgu telefonu darbības palēnināšanu. Francijas patērētāju tiesību organizācijas norāda, ka savākti pierādījumi tehniskām manipulācijām ar mērķi padarīt vecos telefonus sliktākus, lai piespiestu patērētājus iegādāties jaunāko modeli. Tikmēr eksperti uzsver, ka tiesā to pierādīt nebūs viegli.

Apsūdzības par tehnoloģiju iepriekš ieplānotu novecošanu un pat speciālu nekvalitatīvu izstrādi izskanējušas vairākkārt, taču Francija nu kļuvusi par pirmo valsti, kur saistībā ar to ierosināti tiesu darbi. Balstoties uz patērētāju tiesību organizāciju sūdzībām, varasiestādes izmeklēs ASV tehnoloģiju giganta “Apple” rīcību jaunākā “iPhone” telefona pārdošanas uzsākšanā.

“Tas, ko mēs esam novērojuši, ir telefonu palēnināšanās, kā rezultātā labi nestrādā lietotnes un pati operētājsistēma kļuvusi lēnāka. Tas konstatēts ļoti daudz telefonos, kā tas redzams, piemēram, sistēmu ātruma pārbaudes “Geekbench” publicētajos datos.

Citi pētījumi arī parādījuši, kā ātruma samazināšanās sakritusi ar jaunu telefonu modeļu izlaišanu tirgū.

Līdz ar to redzams, ka mērķis ir panākt, lai cilvēki pirktu jaunus telefonus,” norāda Francijas patērētāju aizsardzības organizācijas pārstāve Letīcija Vasēra.

Šīs apsūdzības gan Francijai vēl būs jāpierāda, un tas var izrādīties sarežģīti. Pašlaik “Apple” vien atzīst, ka ātrdarbību ietekmējuši atjauninājumi veco telefonu bateriju normāla darba nodrošināšanai. 

Kā uzsver eksperti –

grūti būs nošķirt merkantilu mērķu vadītu speciālu palēnināšanu no neoptimāliem algoritmiem un tehnoloģisko prasību dabisku pieaugumu.

Francijas valdība tikmēr uzsver, ka tiesvedība ir ne vien par patērētāju tiesībām, bet arī par juridiska precedenta uzstādīšanu tehnoloģiju gigantu ētiskajai atbildībai sabiedrības priekšā gan Eiropas Savienībā, gan visā pasaulē

“Mums ir vienots Eiropas redzējums par to, kā būtu jāveido sabalansēta ekonomika un kāda loma tajā ir lielajām tehnoloģiskajām platformām. Runa nav tikai par “Apple”, bet par gandrīz simt lielajiem uzņēmumiem, kuri apšauba tos pamatprincipus, par kuriem esam vienojušies, lai kopā veidotu savu sabiedrisko un finansiālo dzīvi,” uzsver Francijas digitālo lietu ministrs Murnirs Mahdžubi.

Ja vaina tiks pierādīta, saskaņā ar pirms diviem gadiem Francijā pieņemtu likumu uzņēmumam draud sods līdz pat pieciem procentiem no gada apgrozījuma. Pērn “Apple” peļņa bija aptuveni 230 miljardi ASV dolāru.

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti