Dienas notikumu apskats

Britu mediji: Krievija nostiprina savu ietekmi un militāro klātbūtni Lībijas austrumos

Dienas notikumu apskats

Eirokomisija nāk klajā ar videi draudzīgas ES bioekonomikas ieceri

Francijā pieņem likumus pret «viltus ziņām»

Francijā pieņem likumus pret «viltus ziņām»

Cīņai pret viltus ziņu izplatību Francijas parlaments trešdien pieņēmis divus jaunus likumprojektus. Tie ļaus politiķiem vai partijām vērsties tiesā ar lūgumu novērst nepatiesas informācijas publiskošanu trīs mēnešu laikā pirms vēlēšanām, kā arī dos lielākas iespējas Francijas raidorganizāciju uzraugam lemt par tādu kanālu aizliegšanu, kuru finansētājs būs ārvalstīs un kur saturā būs viltus ziņas, kas nepārprotami var ietekmēt vēlēšanu procesu.

Francijas politiķi to nepasaka skaļi, taču likumprojekti, kā to uzsver arī vairāki Rietumu mediji, visticamāk, ir ļoti konkrēti mērķēti pret Krievijas mediju "Russia Today" (RT), kas aizvadītajā gadā sāka raidīt Francijā. Likumprojekti arī pieprasa sociālajam tīklam "Facebook", "Twitter" un citām sociālo mediju platformām atklāt to uzņēmumu nosaukumus, kas sponsorē saturu, un izveidot preses ētikas padomi, kuru vadītu bijušais ziņu aģentūras AFP vadītājs Emanuels Hūgs.

Francijas opozīcija gan kritizē šos likumprojektus, sakot, ka tas esot mēģinājums radīt "domu policiju", un norāda, ka spēkā jau ir viens likums, pieņemts 1881.gadā, kas aizsargā politiķus un citus pilsoņus no apmelošanas. Kritiķi saka, ka tiesneši var tikt pakļauti nepateicīgam uzdevumam izlemt, kas ir patiess un kas ne, un norāda uz risku, ka tiesas var tikt izmantotas politiskās spēlēs.

Francijas kultūras ministre Fransuāza Nīsena norādīja, ka šie likumprojekti nekādi neietekmē un neierobežo tiesības uz vārda brīvību.

Iepriekšējās likumprojektu versijas parlamenta apakšpalātā Nacionālajā asamblejā apstiprināja jau jūlijā, bet Senāts tās noraidīja.

Tagad apstiprinātie likumprojekti atkal tiks nodoti atpakaļ apstiprināšanai Senātam, kurā, tiesa, ir spēcīga opozīcija.

Gluži kā virkne citu valstu, arī Francija vēl aizvadītajā gadā nokļuva uzmanības lokā ar iespējamu Krievijas iejaukšanos prezidenta vēlēšanās ar nolūku atbalstīt galēji labējo, eiroskeptisko Marinu Lepēnu, kura tobrīd cīnījās par varu ar centrisko, Eiropas Savienību atbalstošo Emanuelu Makronu. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā internetā izplatījās baumas, ka Makrons ir gejs un viņam ir slepens bankas konts Bahamās. Makrons visus apgalvojumus noraidīja, nodēvējot tos par Krievijas mediju un Francijas galēji labējo izplatītiem meliem.

Kāds bija uzlauzis arī Makrona elektronisko pastu un nopludinājis viņa sarakstes, kuru saturu viņš aicināja Francijas medijus nepārpublicēt, lai neatbalstītu Kremļa sponsorēto mediju darbības. Galu galā Makrons savos priekšvēlēšanu pasākumos liedza akreditāciju Krievijas varas atbalstītajiem kanāliem „Sputnik” un „RT”, sakot, ka šie mediji nebeidzami izplata viltus ziņas. Krievija reaģēji asi, sakot, ka tā ir vēršanās pret preses brīvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti