Francija: Nepopulārs prezidents un smaga ekonomiskā situācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Viens no Francijas simboliem ir kruasāns. Šos franču gardumus rīdziniekiem teju divdesmit gadu gatavo franču maiznieks Bernārs Laranē. Ik rītu pie kafijas tases viņš cītīgi seko līdzi arī notikumiem dzimtenē.

Kad pirms gada tikāmies ar Bernāru Francijas prezidenta vēlēšanu gaisotnē, viņš kandidātiem pārmeta strausa politiku – lai nebūtu jārunā par problēmām, vieglāk ir izlikties, ka Francijā tādu nav. Īpaši skeptisks Bernārs bija par topošo prezidentu zināšanām finanšu jomā. „Es nevarētu atdot savu kafejnīcu [iepriekšējam prezidentam Nikolā] Sarkozī vai [pašreizējam prezidentam Fransuā] Olandam. Pēc mēneša būtu bankrots,” norāda Laranē un piebilst: „Iepriekšējais bija sliktāks. Olands ir godīgs, bet viņš nav kompetents”.

Savu viedokli Bernārs nav mainījis arī šobrīd. Un viņa sacītais par kafejnīcas bankrotu atspoguļojas Francijas ekonomikā. Tieši dienu pirms Francijas prezidenta Fransuā Olanda gadu apkopojošās preses konferences maijā klajā nāca jaunākie finanšu rādītāji, un tur melns uz balta aprakstīts Francijas bēdīgais stāvoklis – ekonomika ieslīgusi recesijā. Daži zinātāji jau ņemas apgalvot, ka valsts ir uz bankrota sliekšņa.

Šī ziņa medijos gan palika otrajās lapās, krietni pēc nu jau mēnešu garumā radītā jucekļa ap homoseksuāļu laulībām. Francijā tagad oficiāli atļautas, tās joprojām ir preses un sabiedrības uzmanības centrā.

Realitāte - populisms

Taču pat nodrošinātajiem francūžiem ir grūti nepamanīt augošo bezdarbu, valdības nespēju samazināt budžeta deficītu, no Francijas aizplūstošo naudu un zaudējumu vāciešiem konkurences cīņā. Te pat Olands saprot, ka jānoliek pie malas populistiskie priekšvēlēšanu solījumi un jāskatās acīs realitātei. „Eiropas galvaspilsētās, aiz valstu vadītāju mugurām, ir cilvēki, kuri cer, kuri raugās uz mums un kuri grib pielikt punktu taupībai,” norāda Olands. „Tā kā mēs dzīvojam ilgāk, dažreiz pat daudz ilgāk, mums būs arī jāstrādā ilgāk, pirms saņemt pensiju.”

„Nē taupībai” tikai pirms gada nu būs pārtapis par „jā – pensijas vecuma pagarināšanai” un citiem nepopulāriem lēmumiem.

Nepopulārais prezidents

Lai arī nereālu solījumu, bet tomēr to nepildīšana viens-divi noved pie tautas mīlestības zaudēšanas. Olands ir Piektās republikas laika nepopulārākais prezidents. Viņu atbalsta vien 19% no tiem, kas par viņu nobalsoja.

Pēkšņi francūži kļuvuši arī par Eiropas Savienības skeptiķiem, izrādās - vēl lielāliem nekā briti. PAR Eiropas Savienību iestājas mazāk nekā puse (42% par ES).

Kas es esmu?

Olands spītīgi mēģina nebūt tāds kā viņa priekšgājējs labēji centriskais Nikolā Sarkozī. Ja Sarkozī bija pārdrošs, nesaudzīgs un pompozs, tad sociālists Olands, stājoties amatā, solīja, ka būšot normāls prezidents. Šķiet, nenormālā laikā nav iespējams būt normālam. Francūži grib zināt skaidri – kurā virzienā un pa kuru ceļu jāiet, bet Olands mēģina laipot. Viņš uzsver, ka ir sociālists, bet rīkojas kā sociāldemokrāts. Krāsas trūkumu viņam pārmet arī karikatūrā – paraksts zem tās vēsta: ja Francija nezinās savu ceļu Eiropā, tad tai jārēķinās, ka Apvienotajās Nācijās Francijas balsij būs tāds pats svars kā Latvijai vai Lietuvai.

„Viņš nav pragmatiķis. Sociāldemokrāti Vācijā ir pragmatiķi, viņi redz reālo situāciju. Viņš ir utopists. Domāju, ka naktī sapņo marksistu sapņus,” saka Laranē.

Francijas vietā Lielbritānija

Francijas un Vācijas sadarbība, Sarkozī un Merkeles duets pat bija izpelnījies apzīmējumu "Merkozī". Ar Olandu ir citādi, un šķiet, ka Francijas vietu Eiropas stiprāko valstu pulkā arvien redzamāk ieņem Lielbritānija. Olands tikmēr sola, ka izvedīs Eiropu no letarģijas, bet, iespējams, vispirms vajadzētu padomāt par Franciju un budžetu – saka Bernārs. „Man labāk patīk Merkele nekā Olands. Un man labāk patīk Merkeles ceļš, nekā Olanda sapnis,” norāda Laranē.

Lai gan protestēšana un cīņa ar neziņu par to, kā būs nākotnē, ir gluži kā nacionālais sporta veids, sabiedrības uzticība krīt strauji, un tikai 5 procenti francūžu domā, ka situācija uzlabosies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti