Francija izdos kazahu miljardieri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Francijas tiesa izlēmusi izdot Krievijai vai ukrainai bēguļojošo Kazahstānas baņķieri Muhtaru Abljazovu. Viņu apsūdz par aptuveni sešu miljardu dolāru lielas summas piesavināšanos. Abljazovs, kurš tiek uzskatīts par Kazahstānas prezidenta kritiķi un disidentu, izvirzītās apsūdzības noraida, bet viņa radinieki brīdina, ka izdošana būtu pielīdzināma nāvessodam.

Bijušais Kazahstānas BTA bankas direktoru padomes vadītājs un bijušais enerģētikas un tirdzniecības ministrs Muhtars Abljazovs savulaik bija Kazahstānas valdošajai elitei ļoti tuvu stāvoša persona.

Taču 2002. gadā viņš tika notiesāts par varas ļaunprātīgu izmantošanu un opozīcijas partijas finansēšanu, kļūstot par Kazahstānas prezidenta Nursultana Nazarbajeva asu kritiķi. Pavisam drīz viņš gan tika apžēlots un atbrīvots, taču pēc vairākiem finanšu sfērā pavadītiem gadiem viņš dzimteni pameta 2009. gadā. 2011. gadā Abljazovam Lielbritānijā tika piešķirts politiskais patvērums, taču vēlāk viņam šajā valstī tika piespriests 22 mēnešu cietumsods par necieņas izrādīšanu tiesas spriedumiem. Kopš tā brīža viņa atrašanās vieta nebija zināma, līdz pagājušā gada 31. jūlijā viņš tika aizturēts Francijas pilsētas Kannu tuvumā. Abljazovs atkal nonāca uzmanības centrā, kad no Itālijas tika izraidīta un izdota Kazahstānai viņa sieva Alma Šalabajeva un meita. Šalabajevai, starp citu, bijusi derīga Latvijas uzturēšanās atļauja, kas savukārt ļāva viņai legāli uzturēties visā ES, un domājams, ka viņa dzīvojusi arī Šveicē un Itālijā. Pēc plašiem cilvēktiesību aizstāvju protestiem viņām decembrī tika ļauts atgriezties Romā.

Muhtara Abljazova izdošanu ir pieprasījušas trīs valstis -Krievija, Ukraina un Kazahstāna, kas apsūdz viņu finanšu noziegumos par kopējo summu aptuveni sešu miljardu dolāru apmērā. Vislielākā summa - aptuveni pieci miljardi dolāru - piesavināti Krievijā, bet vēl aptuveni 400 miljoni - Ukrainā.

Pats Abljazovs ir paziņojis, ka visas pret viņu izvirzītās apsūdzības ir politiski motivētas  un to mērķis ir likvidēt viņu kā vienu no asākajiem prezidenta Nursultana Nazarbajeva kritiķiem.

Par spīti šiem apgalvojumiem, tiesa ceturtdien pieņēmusi lēmumu izdot Abljazovu Krievijai vai Ukrainai, vienlaicīgi norādot, ka priekšroka tiks dota Krievijai. Advokāti jau paziņojuši, ka tiesas spriedumu noteikti pārsūdzēs, vienlaicīgi norādot, ka šāds spriedums dara kaunu Francijas tieslietu sistēmai. Aizstāvji ir pārliecināti, ka gan izdošana Krievijai, gan Ukrainai nozīmētu Abljazova tālāku deportēšanu uz Kazahstānu, kur par viņa likteni nav nekādu garantiju. Bijušā baņķiera sieva Alma Šalabajeva paziņojusi, ka izdošana Kazahstāna faktiski nozīmē nāves spriedumu viņas vīram.

Prokurori gan iepriekš vairākkārt pauduši pārliecību, ka nav nekādu reālu iespēju, ka Krievija vai Ukraina varētu tiesājamo tālāk izdot trešajai valstij, jo tas būtu absolūtā pretrunā ar izdošanas līgumiem ar Franciju. Abljazova advokāts Bruno Rebstoks gan norādījis, ka Francijas tiesu sistēma ir vai nu ļoti naiva, uzticoties par korumpētām uzskatītu valstu solījumiem, vai arī šeit ir manāms politisks spiediens uz tiesu sistēmu, kas būtu ārkārtīgi satraucoša pazīme demokrātiskā valstī.

Kā norāda britu raidsabiedrības BBC korespondents Almati Abdudžalils Abdurasulovs, viedokļi par Muhtaru Abljazovu viņa dzimtenē ir visai pretrunīgi. Tā kā politiskā opozīcija Kazahstānā faktiski ir aizliegta un apspiesta, ir maz ticams, ka daudz cilvēku izrādīs viņam savas simpātijas. Korespondents arī uzsver, ka Kazahstānas oficiālajos medijos tiek runāts tikai par bijušā baņķiera pastrādātajiem noziegumiem, turklāt lielākā sabiedrības daļa visai neiecietīgi attiecas pret pašiem bagātākajiem valsts iedzīvotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti