«France Telecom» vadība saņem sodus par vairāku desmitu darbinieku novešanu līdz pašnāvībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Francijas tiesa piektdien piesprieda cietumsodus bijušajam telekomunikāciju uzņēmuma "France Telecom" izpilddirektoram un citiem vadītājiem, kurus atzina par vainīgiem vairāku desmitu darbinieku novešanā līdz pašnāvībai. Pašnāvību vilnis kompānijas darbinieku vidū notika pagājušās desmitgades nogalē, ka uzņēmums tika reorganizēts un vadība izvirzīja mērķi atlaist vairāk nekā 20 tūkstoš darbinieku. Tas darīts iebiedējot, izmantojot aizliegtas metodes un radot "baiļu atmosfēru", teica tiesa.

«France Telecom» vadība saņem sodus par darbinieku iebiedēšanu
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

2008. un 2009. gadā sev dzīvību atņēma 35 darbinieki bijušajā Francijas valsts telekomunikāciju uzņēmumā ''France Telecom''. Tagad tas pazīstams ar nosaukumu "Orange”, tolaik nesen bija privatizēts un kompānijā risinājās plaša reorganizācija. Tās ietvaros uzņēmuma vadība bija izvirzījusi mērķi – trīs gadu laikā likvidēt katru piekto darbavietu, kopumā 22 tūkstošus.

Pašnāvību vilnis šokēja, pievērsa plašu sabiedrības uzmanību un radīja jautājumus par darba kultūru šajā firmā. Kompānijas tā laika vadošās amatpersonas apsūdzēja par darbinieku "morālo vajāšanu”, un desmitgadi vēlāk viņi šogad stājās tiesas priekšā.

Piektdien Francijas tiesa bijušajam kompānijas vadītājam Didjē Lombardam piesprieda viena gada cietumsodu, kurā ietverta astoņu mēnešu nosacīta brīvības atņemšana, kā arī maksimāli iespējamo soda naudu – 15 tūkstošus eiro.

Viņa bijušais vietnieks Luijs Pjērs Veness un personāldaļas vadītājs Olivjē Barberots saņēma tādu pašu sodu. Savukārt pašai kompānijai "France Telecom", tagad "Orange" likts samaksāt 75 tūkstošu eiro soda naudu.

Vēl četras augstu stāvošas amatpersonas atzina par līdzvainīgām darbinieku "morālajā vajāšanā”, piespriežot četru mēnešu nosacītu cietumsodu un piecu tūkstošu eiro naudassodu. Notiesātajiem arī likts samaksāt kopumā trīs miljonus eiro prasības iesniedzējiem un upuru ģimenēm.

Nolasot spriedumu, tiesnese teica, ka uzņēmuma vadītāji izmantoja aizliegtas metodes, lai radītu baiļu atmosfēru un sasniegtu nospraustos darbinieku skaita samazināšanas mērķus. Daudzos gadījumos uzņēmums darbinieku aiziešanu raksturoja kā brīvprātīgu, taču tas bija dekorācija un aizsegs, teikts spriedumā.

Bijušā "France Telecom" šefa Didjē Lombarda advokāts teica, ka pārsūdzēs spriedumu tāpat kā citi apsūdzētie. Viņš tiesas lēmumu kritizēja kā likuma "pilnīgi nepareizu interpretāciju”. Iepriekš tiesas procesa laikā Lombards noliedza, ka uzņēmuma vadībai ir jebkāda atbildība par nāves gadījumiem, kaut 2006. gadā viņš esot teicis firmas menedžeriem, ka "padzīs cilvēkus tā vai citādi, pa logu vai pa durvīm”.

Upuru ģimenes "France Telecom" apsūdzēja par sistemātisku psiholoģisku vardarbību, lai cilvēkus piespiestu aiziet no darba. Tiesas materiālos atrodamas liecības par iebiedēšanas kampaņām, piemēram, darbiniekiem pēkšņi mainīja viņu darba pienākumus, draudot ar algas samazināšanu, un regulāri izsūtot e-pastus, darbiniekus mudinot aiziet pašiem.

Daļa bojā gājušo atstāja pēcnāves zīmītes, kurās pauda, ka ir dziļi nelaimīgi par apstākļiem darbā, tostarp sieviete, kas izlēca pa piektā stāva logu savu kolēģu acu priekšā. Kāds darbinieks pašaizdedzinājās uzņēmuma autostāvvietā. Citā vēstulē kāds pašnāvību izdarījis darbinieks apsūdzēja priekšniekus par uzņēmuma "vadīšanu ar teroru”. Kriminālizmeklēšana koncentrējās uz 39 darbinieku lietām. No tiem 19 bija izdarījuši pašnāvību, 12 bija mēģinājuši, bet vēl astoņi cieta no akūtas depresijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti